ПЕРШЕ КВІТНЯ — «ДЕНЬ БРЕХУНЦЯ»

Кадр з фільму "Брехло"

Звичай обманювати всіх першого квітня існує як у Європі, так і в Азії. Початок цього звичаю губиться в сутінках давнини.

ІНДІЙЦІ напередодні весняного рівнодення, святкують якраз день народження богині Сіти ( або бога Шіви), так званий «Голак», відзначаючи який вони влаштовували сценічні вистави, а в них обманювали одне одного. Обманюючи, вони вірили, що вони умиротворяють своє божество.

У стародавніх ЖИДІВ джерелом цього звичаю була нібито облудна розмова, що поширилася в Іудеї після воскресіння Христа. Це звучало так: «Христос воскрес!» казав один, а інший відповідав: «Перше квітня!», що означало — «неправда»

Один із РИМСЬКИХ філософів вважав , що традиція обманювати в цей день походить від свята на честь божества сміху. Воно відбувалося навесні, коли дні ставали довшими.

ІРЛАНДЦІ кажуть, що у них цей звичай введений самими богами.
Подібний звичай дуже поширений у ДАНІЇ, ШВЕЦІЇ, НОРВЕГІЇ.

В АНГЛІЇ перше квітня — це день усіх дурнів. Кого в цей день одурять, називається квітневим дурнем.

У ШОТЛАНДІЇ першоквітневий обман називається «гонити шуліку»

У ФРАНЦУЗІВ обман у цей день називається «квітневою рибою», через те, що в цей день утік із в'язниці Людовік XIII. Він перевдягнувся селянином і переплив річку, як риба. Але таке пояснення є сумнівним, бо звичай обманювати — значно старший, ніж перша половина 7 ст., коли жив Людовік XIII.

У НІМЦІВ існує звичай посилати в цей день хлопця до сусідів, щоб він побачив або попрохав те, чого не можна ані побачити, ані попросити. Наприклад: голос якогось птаха або свист диявола.

В назві цього свята у ЧЕХІВ і СЛОВАКІВ, у ПОЛЬЩІ Й ЛИТВІ є вказівка на римське походження звичаю. Це дає підставу думати, що звичай обманювати на перше квітня прийшов до Європи з Риму разом із назвою місяця — «апріль». Більшість дослідників вважають ймовірним дохристиянське його походження.

В УКРАЇНІ ж, зокрема серед сільського населення цей звичай був зовсім невідомий. Вважається, що до наших міст його принесли німці не раніше 17 ст.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.