Іванна Головач

Абетка для молодих мам

Дещо про догляд за дитинкою перших днів життя

Нині говоритимемо про опікування немовлям удома – відразу після виписки з пологового будинку. Тема, погодьтеся, дуже важлива, бо саме на цьому, першому, початковому періоді закладається підмурівок здоров’я людини на все життя. Розповідає Оксана Ярославівна СЕНІВ, лікар-неонатолог, завідувачка відділу новонароджених дітей Львівської обласної клінічної лікарні.

– Оксано Ярославівно, я знаю, що є шкала, за якою оцінюють стан здоров’я немовляти.
– Ви говорите про шкалу Апґар, яка дає уяву про стан здоров’я дитини після народження – на першій хвилині, п’ятій, десятій, п’ятнадцятій тощо. Ця шкала передбачає оцінку за п’ятьма показниками – йдеться про серцебиття, дихання, рефлекси, тонус м’язів і колір шкіри. Відповідно, дитинка отримує певну кількість балів. Нормальна оцінка – вісім – десять балів, і це означає, що немовля здорове.

– Який тепер відсоток немовлят, що ви оцінюєте стан їхнього здоров’я у 8 – 10 балів?
– Близько вісімдесяти. Але не виключено, що стан здоров’я дитинки може погіршитися після перших 5 – 10 хвилин життя, тоді це відбивається у цих балах у подальшому.

– Який перший рефлекс здорової дитинки відразу після народження? Вона має закричати?
– Цілком слушно. У першу чергу, закричати, також вона повинна мати достатнє серцебиття, самостійно дихати, мати рожевий колір шкіри, і в неї повинні викликатися рефлекси.

– Чи є певні ознаки, за якими ви абсолютно чітко визначаєте, що дитинка доношена?
– Спеціальні ознаки є. По-перше, це акушерський термін, який повинна знати сама жінка, а ще є спеціальне мірило – шкала Баларт, за якою ми оцінюємо товщину шкіри, волосяний покрив, вушні раковини, молочні залози дитинки (ширину, діаметр) тощо. Також оцінюємо фізичний розвиток немовлятка.

– Термін перебування породіллі у пологовому відділенні залежить, без сумніву, і від здоров’я мами, і від здоров’я дитини. Якщо здорові обоє, коли можлива виписка додому?
– На третю – четверту добу після пологів. На третю добу ми робимо щеплення проти туберкульозу – БЦЖ. Після того щеплення дитинка йде додому.

– Який “арсенал” повинен бути вдома – під рукою, щоби бодай попервах нічого не бракувало для догляду за немовлям?
– По-перше, і це є дуже важливо, персональне ліжко дитини. Від першого моменту перебування вдома дитинка не повинна спати з батьками в одному ліжку. По-друге, ми вчимо, що не треба пеленати, бо пелюшки обмежують рухи, дихання, акт смоктання, тобто дитинка в них чується некомфортно. Отож немовляткові треба купити сорочечки, повзунки і шкарпеточки. По-третє, треба мати мінімальну аптечку для здорової дитини – для обробляння пуповинної ранки або культі пуповини (це звичайний 3-процентний перекис водню, 96-градусний медичний спирт і зеленка або медична синька). Необхідні спеціальні дитячі палички із ватними тампонами для очищення носика і вушних раковин, стерильна вата, чисті марлеві серветки для очищення пуповинної ранки, а також для промивання оченят. Також необхідні для догляду за шкірою дитячий крем, спеціальний крем для підгузників, дитяча присипка, дитяче мило, дитячий шампунь. Щодо підгузників, то вони можуть бути звичайні марлеві або памперси – за бажанням батьків. Також бажано мати прогулянковий візочок. Звичайно, має бути ванночка. Оце і все.

– Чи вчите догляду за дитинкою?
– Обов’язково. Першу бесіду проводимо відразу після пологів. Передусім, наголошуємо на користі грудного вигодовування. Мама повинна усвідомлювати, що грудне вигодовування є підґрунтям здоров’я її дитини на все життя – від того, наскільки ефективним і тривалим було грудне вигодовування, залежатиме стан здоров’я її дитя і в зрілому, і в старшому віці. Тепер доведено, що грудне вигодовування – це профілактика всіх новоутворів, які можуть виникнути у зрілому і старшому віці. Ніхто не перечитиме, що грудне вигодовування – це й фантастичний емоційний контакт жінки з дитиною. Також сучасна медицина акцентує на тому, що діти, яких тривалий час годували грудьми, ніколи не стають злочинцями або особами з порушеною психікою. Науково доведено, що діти, яких годували грудьми, підтримують із мамою гарний емоційний контакт упродовж усього подальшого життя. А ще варто пам’ятати, що в процесі грудного вигодовування відбувається фізіологічна імунізація дитинки, фактично – пасивне щеплення, яке захищає немовлятко впродовж року від захворювань і, що дуже важливо, від ускладнень тих захворювань, якщо вони виникають.

– Якою має бути температура у кімнаті, де житиме дитинча?
– У першому півріччі життя дитини оптимальна температура повітря в приміщенні – 20 – 22 градуси. Починаючи з другого півріччя, температуру можна знижувати до 18-ти градусів.

– Коли можна вперше купати маля?
– Відразу, як дитятко прийшло додому, якщо цього дня не зроблено щеплення.

– Але ж іще не загоївся пупочок
– Тому ми рекомендуємо купати маля у кип’яченій воді, хоча західні вчені вважають такі перестороги зайвими – на їхню думку, немовлятко має достатній імунітет, щоб можна було купати його у звичайній воді.

– Якою має бути температура води?
– Починати треба з 37-ми градусів. За тиждень можна знижувати температуру на одну десяту градуса. І до кінця перших трьох місяців це має бути 36 градусів, а далі, якщо батьки хочуть загартовувати дитинку, температуру води можна опускати до 35 – 34 градусів, але при тім маля має звикати до холодного обтирання, повітряних ванн, щоб не було різкого перепаду температури.

– Скільки має тривати купання?
– 10 – 15 хвилин. Якщо ж дитині не подобаються водні процедури, купання має виглядати як суто гігієнічний процес тривалістю 5 – 7 хвилин.

– Чи радите додавати у воду трав’яні відвари, припустимо, ромашки чи череди? І якщо радите, то чи годяться всім діткам однакові трави, чи, припустимо, вибір трави залежить від того, наскільки є проблемною шкіра – говоримо про ту ж пітничку?
– Трав’яні ванни раджу всім дітям, але склад збору чи вид трави треба підбирати індивідуально. Якщо безпроблемна шкіра, достатньо додати у воду відвар ромашки і мати-й-мачухи. Якщо ж, припустимо, дитинка схильна до пітнички чи до порошкових дерматитів, помічними є череда або звіробій. Також у ванночку можа крапати спиртовий розчин евкаліпту, який дезінфікує і підсушує проблемну шкіру. Якщо дитинча є неспокійним, погано спить, ми рекомендуємо ванни з мелісою або коренем валеріани.

– До речі, чому дитина не спить?
– Тому є кілька причин. По-перше, маля дуже чутливе до настрою матері, і, якщо мама надто збуджена, немовлятко матиме неспокійний сон. Часто, особливо при штучному вигодовуванні, виникають проблеми з травленням, а через це, відповідно, й сон у малятка порушується. Також дещо залежить і від характеру дитинки: інколи вона хоче перенести сон на день, отож, уночі активізується, а через те, що не відчуває до себе достатньо уваги, вередує, плаче.

– Чи є такі речі, яких мама не має робити?
– Дуже важливе місце в педіатрії (і в нашій, і в зарубіжній) посідає синдром раптової смерті немовлят. Йдеться про ситуацію, коли вмирає здорова дитина віком до року. При патанатомічному розтині причину смерті встановити не вдається.

– Чи визначено, що призводить до фатальних наслідків?
– Насамперед – куріння жінки під час вагітності, після народження немовля і впродовж першого року життя дитини. Коли мама курить, ризик смерті новонародженого зростає у чотири рази. Коли курять обоє – і мама, і тато, – ризик зростає вдесятеро. Другий фактор – спання дитинки на животику. Дуже небезпечним є спання немовлятка в ліжку разом із мамою. У жодному разі не можна прикривати личко дитинки пелюшкою, марлею, рушничком (припустимо, від мух чи комарів) – цей фактор збільшує ризик раптової смерті втричі. Категорично не можна дитинку перегрівати, а особливо, коли ліжечко є біля нагрівального прибору (батареї, калорифера тощо).

– За моїх давніх часів пологів і дрібних дітей часовими критеріями були для тримання голівки – місяць, для сідання – шість місяців, стояння – вісім. Чи змінилися ці показники тепер?
– Сучасні діти досягають вищеперерахованих вами “висот” трішки раніше. І я не вважаю це патологією.

– Інколи мамі хочеться, щоб дитинка раніше сіла, і вона вмощує її в подушки. Чому не варто того робити?
– Тому що м’язи ще слабенькі, і вони не втримують хребет у безпечному для дитини положенні. Це загрожує проблемами з хребтом – може виникнути сколіоз, який прогресує вже у старшому віці.

– Дуже часто мама, заощаджуючи свій час, влаштовує дитинці прогулянки на балконі. Я говорю про малесеньких дитинчат, бо стосовно старших, тобто таких, які можуть самостійно сидіти чи вставати, це дуже небезпечно в сенсі травматизму, і таких випадків – доволі. Отож чи доречно замінювати прогулянку у парковій зоні перебуванням немовляти у візочку на балконі?
– Якщо будинок є на вулиці, де постійний рух транспорту, дитинка змушена буде дихати вихлопними газами. Коли ж прогулянки – у скверику, то є рух повітря, тобто повітря постійно очищується і однозначно є чистим і корисним для дитини. Якщо погана погода, якщо падає дощ, задуває сильний вітер, то прогулянка на балконі, очевидно, може бути вигіднішою і для мами, і, головне, для дитини. Але за будь-яких умов перебування на балконі має відбуватися тільки під контролем мами. І взагалі, маленька дитинка, яка не може ні закликати, ні підійти, ні попросити, завжди має бути під пильним наглядом родини.

– З якого віку треба проводити профілактику рахіту?
– Коли є перший патронаж дільничного педіатра, він відразу зобов’язаний призначити профілактику цього захворювання вітаміном Д3.

– Чула, що дитинку дуже небезпечно перегрівати. То ж як її треба одягати, щоб влучити, як мовиться, в яблучко?
– Дитина почуває себе комфортно, якщо вона вбрана як батьки, плюс у два шари легкого одягу.

– Першими прикормом малятка, зазвичай, є соки. Зі скількох крапель слід починати, щоб не заподіяти дитині шкоди?

– Будь-який сік треба починати давати з 5-ти крапельок, на 2-й день – удвічі більше і так далі, за умови, звичайно, що не порушилося травлення, збережений апетит, є чиста шкіра і є нормальний загальний стан.
"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.