ХОЧЕШ - ВІР, А НІ - ТО ПЕРЕВІР - 34

***

Флора України відзначається різноманітністю. На території країни налічують до 16000 видів нижчих і вищих рослин, у тому числі судинних рослин - 4400 видів.

***

Найбагатша видами флора Криму (понад 3000 видів) та Карпат (2200 видів).

***

Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищi Юзефін Рівненської області. У селі Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, під яким, залегендами, стояли загони руських князів Олега та Святослава, відпочивали Б. Хмельницький, Т. Шевченко, І. Рєпін, М. Лисенко. Охоплення його стовбура - понад 8 метрів. В Україні взято на облік 3295 унікальних дерев віком понад 100 років.

***

Рекордсменами по висоті можна вважати модрину європейську в Рахові, яка у 140 років мала висоту 54 м, а також кілька ялиць в урочищі Чемернар Берегометського лісокомбінату на Буковині. Їхня висота сягає 45 метрів.

***

Найменше дерево з тих, що ростуть в Україні - верба туполиста. Висота її 12-15 см. зустрічається на вологих вапнякових скелях в альпійському поясі Карпат, зокрема на г. Близниця.

***

Найменшу квітку серед рослин України (діаметром 0,5 мм) має водоплаваюча рослина - ряска мала, котра водиться у стоячих водах по всій країні, та вольфія безкоренева, яку найчастіше можна побачити у водоймах лісостепу.

***

Важко повірити, що квітка може спричинити сміх.Але це так. На Аравійському півострові в Півдепно-Західній Азії є рослина, яка називається квіткою сміху. Її насіння розміром з горошину здатне викликати у людини сміх протягом 30-35 хв., після чого вона засинає. Місцеве населення використовує "зерна сміху" для втамування зубного болю.

***

В Індії росте рослина калір-калда, з'ївши один-два листочки якої, людина відчуває ситість протягом тижня, незважаючи на те, що в них немає ніяких поживних речовин. Завдяки такій здатності створювати ілюзію ситості, таблетки чи настої з листя калір-канди можна рекомендувати людям, які бажають позбутися зайвої ваги.

***

У тропічних лісах Індонезії росте дерево кеппел, плоди якого такі духмяні, що навіть тіло людини, яка покуштувала їх, пахне фіалками.

***
Період із 22 липня по 23 серпня у стародавніх римлян називався канікулами - часом, коли Сонце перебуває в сузір'ї Пса (собака по-латині - canis сузір'я Пса - Сanis). Поява над горизонтом зірки Сіріус із сузір'я Пса, яка мала назву Canicula, збігалася з настанням великої спеки. На цей час припадала перерва в засіданнях римського сенату. Згодом канікулами почали називати літню перерву в роботі навчальних закладів, а ще пізніше - взагалі всяку усталену перерву в заняттях учнів i студентів. У деяких сучасних західних країнах канікулами називають ще перерву в роботі парламенту.

***

До розділу "Читанка"

Ой, як цікаво! Хочу ще!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.