ПРО ЗАПОРОЖЦІВ

Були колись запорожці такі богатирі — землі важко було їх тримати!
Лише голова у запорожця сім пудів! А вуса у нього такі, що як візьме, було, в руки та як розправить в обидва боки, то і в двері не ввійде, хоч би вони були такі широкі, що через них трійка коней з возом могли проїхати.
Запорожці дванадцятьма мовами уміли говорити, а з води сухими виходили; уміли і в річки переливатися. Коли треба, могли на людей і сон насилати, і туман напускати.
Мали запорожці такі люстерка, що, дивлячись у них, за тисячу верст бачили, що там у світі діється. Перед тим, як іти в похід, кошовий чи якийсь інший ватажок візьме в руки те дзеркало, подивиться в нього та й каже:
— Значить так: направо іти не слід, бо там турки на нас чекають у засідці, наліво не можна йти, бо там уже татари заходять, підемо прямо, там нікого немає, от ми і пройдемо всі цілі і неушкоджені.
А як вони воювали!
Стануть, було, на Орловій балці, а проти них дванадцять полків ворожих виведуть. А запорожці так зроблять, що ті полки самі себе поріжуть. Кров тече по черево коням, а запорожцям і байдуже — стоять та сміються.
А все це тому, що вони знаючим народом були. На своїй землі їх ніхто не міг здолати. А якщо їм доводилось кудись в похід іти, то вони під устілки чобіт і в шапки рідної землі насиплять і лише тоді ідуть. Та рідна земля й охороняє їх від кулі чи шаблі.
Якось поїхали запорожці до Петербургу, зайшли до царського палацу, їм стільці подають, а вони посідали на підлогу та й сидять.
Прийшов до них Катеринич (Катериничем простий люд називав князя Потьомкіна), дивиться, що запорожці на підлозі сидять, та й давай з них сміятися. Потім підняв руку над одним із запорожців та й хотів його вдарити.
— Бий, бий, коли вже руку підняв, — каже йому запорожець.
Та де там тому Катериничу бити! Як підняв він руку, так вона й закам'яніла. З того часу жоден з царських приспішників не смів на запорожця руку підняти.

Слухати у виконанні диктора Віталія Матвієнка:
"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.