ЯК ПОВОДИТИСЯ ПРИ СТОЛІ ЗА ЇЖЕЮ

Родичі часто звертають Твою увагу на те, як Ти повинен поводитися в товаристві, як сидіти, їсти тощо. Бо гарна поведінка — це дуже важлива справа в житті людини. Кожен повинен зважати, щоб не перешкоджати іншим, не робити їм прикростей тощо, словом — повинен гарно і чемно поводитися. Таку людину всі шанують і вона має багато приятелів. Ми знайомимо Тебе з найголовнішими правилами поведінки при столі.

Karen Osiek

1. Не сідай до столу першим, доки не сядуть старші. Як вони займуть свої місця, уважно, не грюкаючи стільцем, сядь на вибране Тобою місце.

2. Не набирай першим страви і не їж, доки не стануть їсти старші.

3. Не вільно опиратися на стіл ліктями, підпирати руками бороду, бавитися ложкою, вилками чи посудом.

4. Коли захотілося якоїсь страви, попроси, щоб Тобі подали, а коли Ти подаєш комусь якусь річ, не простягай руки поперед носа свого сусіда, а подай ту річ поза його плечима.

5. Не годиться говорити при столі, коли маєш повного рота їжі — насамперед проковтни її, а тоді починай говорити чи відповідати.

6. Їсти не треба поспіхом, а помалу, спокійно, не цьмакаючи, ані сьорбаючи.

7. Коли їси ножем і виделкою, намагайся тримати лікті близько тіла, не розкладаючи їх дуже у боки.

8. Юшку набирай ложкою від себе, а не навпаки, і не стукай ложкою об дно тарілки, коли юшки вже мало; скінчивши їсти, залиш ложку в тарілці, ручкою зверненою вправо.

9. Якщо мусиш встати від столу скорше, ніж інші, скажи: «перепрошую!» і тихо встань, не перешкоджаючи іншим у їжі.

10. Хліб чи булку треба ламати на такі кусники, які можеш вкласти до рота. Не вільно кусати цілої скибки хліба чи булки. Так само робиш тоді, коли хочеш помазати хліб маслом чи сиром. Ніяк не вільно вмочати хліб у суп, витирати ним тарілку чи розмочувати його в молоці або каві.

11. Закінчивши їсти, склади виделки й ніж упоперек тарілки так, щоб зубці виделок були звернені вгору.

12. Не вільно краяти ножем риби, салату, листки котрого треба ламати виделкою. Взагалі ножем ріжуть тільки м'ясо, а ніколи бараболю, вареники чи інші страви, що їх можна розділити виделкою.

13. Коли набираєш їжу війкою чи ложкою, не допомагай собі при тому пальцями.

14. Не нахиляйся над столом, але сиди просто; тягни ложку до вуст, а не вуста до ложки.

15. Пальцями можна брати лише хліб, овочі, фрукти, горіхи, цукерки, сандвічі (канапки), редьківцю, кукурудзу, варену в качанах, курчат і дичину, в'ялену та копчену рибу (цілу або нарізану великими шматками), салеру тощо.

16. Коли треба щось викинути з вуст, Ти повинен користуватися такими самими приладами, якими вкладав їжу до рота;
кісточки з компоту вивільняй дуже тихо і непомітно вустами на ложечку і відкладай на тарілку; кісточки зі свіжих черешень чи вишень , а також з риби треба вибирати пальцями, а не випльовувати.

17. Торт треба їсти призначеними для того виделками. Коли п'єш чай чи каву, не забувай, що після того, як замішати ложечкою цукор, мусиш вийняти її і покласти на підставку.

18. Чого не знаєш чи призабув, спостерігай, як інші поводяться і запам'ятовуй собі.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.