КВІТКОВИЙ КАЛЕНДАР

ТИРЛИЧ
1 січня - 10 січня

Тирлич - загадкова квітка, що символізує літнє тепло. Народженим під цим знаком притаманна загадковість і таємничість, потайливість і відлюдкуватість. Вони наполегливі в досягненні своєї мети, енергійні, люблять і вміють працювати, отримують від роботи справжнє задоволення. Це прекрасні виконавці та керівники. У сімейному житті Тирличі - подарунок долі. Тільки остерігайтеся їх скривдити, бо вони дуже страждають від образи та болю.
Українці вірили, що нечиста сила боїться тирличу, тому освячували ці квіти в церкві та клали в колиски немовлят. Про квітку тирличу йдеться в давній українській легенді.
Закохався в одну дівчину чорт. Так уразила його чарівна дівоча краса, що перекинувся він на парубка та заслав до дівчини сватів. Мати, убираючи дочку до шлюбу, прикрасила їй голову вінком із квітів тирличу й тої (борцю).
Прийшов чорт, та не зміг підступитися до молодої. Став просити, щоб скинула вона з себе вінок. Кмітлива дівчина вдала, що не розуміє, чого від неї вимагає наречений, і почала повільно скидати з себе всі речі. Так дотягла аж до світанку, коли заспівали півні.
"Коли б не тирлич і не тоя, була б дівчина моя", - сказав чорт і вмить щез.
За народними віруваннями, тирлич - рослина що належить до приворотного чар-зілля: його відваром умивалися дівчата, щоб швидше вийти заміж; скільки дівчина навесні відшукає квітів тирличу, стільки парубків упадатимуть за нею.

 

ЧОРТОПОЛОХ
11 січня - 20 січня

Чортополох - скромна квітка, на яку мало хто звертає увагу. Люди, народжені в цей час, зовні неприступні, горді, зарозумілі; вони не вміють чинити опору, ліпше відійдуть убік і не втручатимуться в суперечки. Вони завжди наполегливо працюють, проте їм притаманна зайва метушливість. Люди цього знака добрі та чуйні, надійні друзі. У сімейному житті з ними нелегко, бо вони присвячують себе справі, а не сім'ї. Їх треба сприймати й любити такими, які вони є.
Здавна наші предки вірили, що чортополохом можна лякати, полошити чортів. Із чортополохом споріднений осот, про який розповідають так.

Коли Бог призначав їжу кожній істоті, то прийшов до нього чорт і став просити собі харчу.
- Що ж я тобі дам? - спитав Бог. - Жита, пшениці, гречки, ячменю не можу я тобі дати, бо то для людей. Хіба що дам тобі овес.
Радісно побіг чорт, весь час вигукуючи: "Овес, овес!"
Але Святим Петру й Павлові шкода стало вівса й звернулися вони до Бога:
- Господи, навіщо Ти віддав цьому люциперові овес, адже він потрібний худобі, що працює на людей.
- Що ж робити, коли Я вже подарував йому,- відказав Господь. - Як же його тепер відібрати?
- То я відберу, - сказав Павло й пішов. Випередив він чорта, став під мостом, чекає, аж тут нечистий біжить, раз у раз вигукуючи:
"Овес, овес". Вискочив Павло з-під мосту:
- Ага-гов!
Чорт так і закляк.
- Ой, - каже,- подарував мені Господь якусь траву, а через тебе я й забув, яку саме.
- Може, пшеницю? - питає Павло.
- Ні.
- Може, гречку?
- Ні.
- Може, жито?
- Та ні, ні.
І що не питав Павло, чорт усе відказував: "Ні, ні".
- А може, осет? - пита Павло.
- Еге ж, еге ж, осет, - зрадів чорт.
Відтоді став осет (осот) правити дияволу за їжу, а овес лишився людині.

 

БЕЗСМЕРТКИ (сухоцвіт)
21 січня - 31 січня

У цей час народилися люди, що ніколи не падають духом, витривалі й непохитні, вони вміють переборювати все? Перемоги людини-Безсмертника просто блискучі. Люди цього знака досить скромні, проте завжди стежать за модою. Їхній елегантності та вишуканості нерідко заздрять, однак у них досить сили, щоб подолати всі труднощі та негаразди.
За індійськими переказами, безсмертки з'явилися так.

В одному індійському селищі побралися парубок і дівчина. Коли молодята поверталися з вігваму батька нареченої до нареченого, на них напали дикі звірі та розірвали на шматки. Жителі селища поховали молодят на березі річки, а навесні на тому місці розцвіла ніжна, світло-бузкова квітка.
Мисливець, який першим побачив ту квітку, розчулено вигукнув: "Живи вічно!" І природа почула добре побажання.
За часів Стародавнього Риму безсмертки використовували для виготовлення довговічних вінків, і "сухих" зимових букетів.
У Франції й понині їх так використовують, називаючи такі вінки імортелями, тобто безсмертними.

До змісту КВІТКОВИЙ КАЛЕНДАР

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.