МІФОЛОГІЧНІ ГІБРИДИ

Сирена — напівжінка, напівриба. Жили ці створіння начебто на узбережжі Італії. Своїм співом так зачаровували мореплавців, що вони натрапляли на скелі й кораблі розбивалися. Велемудрий Одіссей, цар о-ва Ітака, уникнув такого нещастя тільки тому, що заліпив своїм веслярам вуха воском, а себе наказав міцно прив’язати до мачти.

Грифон на в'їзді в Керч

Грифон — лев з головою орла і крилами. Витвір цей, добре відомий древнім, повинен був символізувати перемогу життя над смертю. Грифони стерегли золото на невідомих північних землях. Як символ сили часто використовувались у середньовічних символах і гербах.

Мінотавр — чоловік з головою бика, котрий живиться людським м’ясом. Народився від морського бика і Пасіфаї — дружини царя Криту Міноса. Дедал, винахідник столярного інструменту, збудував для нього великий будинок зі складно переплетеними ходами — лабіринт. Вбив Мінотавра Тесей, афінський герой. Він знайшов вихід з лабіринту завдяки нитці, яку прив’язав біля входу і весь час тягнув за собою. Клубок ниток йому дала, закохавшись у нього, Аріадна — дочка критського царя. Звідси вираз “нитка Аріадни” — спосіб вибратися з надзвичайно тяжкого становища.

Кентавр (Ернст Нєізвєстний)

Кентавр — тулуб коня, торс і голова чоловіка. Жили кентаври начебто на вершинах гір у Фессалії. За винятком двох мудрих кентаврів Хірона й Фолоса, вони пиячили, викрадали жінок, полювали на диких звірів. У стародавні часи кентавр символізував неприборкані сили природи.

Сфінкс — лев з крилами і головою жінки. Символ таємничості у багатьох народів стародавнього світу (а зараз вживається як мотив орнаменту). Проживав на скелі поблизу Фів, загадував мандрівникам загадки і вбивав тих, хто не міг їх розгадати. Фіванському героєві Едіпу він загадав таку загадку: Що то за звір, що вранці ходить на чотирьох ногах, вдень — на двох, увечері — на трьох? Едіп здогадався, що йдеться про людину, котра спочатку, будучи дитиною, повзає, а потім, коли постаріє, спирається на палицю. Як тільки загадку було розв’язано, сфінкс зник.

Гор — бог Сонця, один з найважливіших богів Стародавнього Єгипту, зображуваний як чоловік з головою яструба. Вважався сином божественної пари: Озіріса та Ізіди. Коли Озіріса вбив його брат Сет — бог темряви і зла, Гор убив Сета і став володарем Всесвіту.

Сатир — напівлюдина, напівцап. Сатири були найвеселішими створіннями, товаришами бога вина і виноградної лози Діоніса (Бахуса), котрі безтурботно жили на лоні природи. В переносному значенні слово “сатир” означає людину, яка погано володіє своїми почуттями.

Цербер — страхітливий триголовий пес зі змією замість хвоста. Охороняв вихід з пекла. Геракл, виконуючи дванадцять дуже важких подвигів, насильно випровадив Цербера на поверхню Землі. Цербером називають іноді грізного стражника.

Пегас — крилатий кінь. З’явився з шиї Медузи, потвори зі страшним обличчям і зміями замість волосся, котрій Персей, герой давньогрецьких легенд, відрубав голову. Ударом копита Пегас відкрив джерело Гіппокрену в Беотії, з якого пили воду музи і яке давало натхнення поетам. Є символом поезії.

Химера — чудисько з головою лева, тулубом кози і змією замість хвоста. Химера, дихаючи страшним вогнем з пащі, спустошувала поля й ліси Лікії в Малій Азії, її вбив грецький герой Беллерофон, котрий, осідлавши Пегаса, атакував Химеру з повітря. Переносно химера — міраж, зле видіння, фантастична, нездійсненна мрія.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.