Чому підлітки курять?

Паління - найпоширеніша шкідлива звичка, вкрай згубна для здоров'я людини. Про це, напевно, відомо всім. Проте величезна кількість людей курять. Які психологічні причини сприяють палінню? Чому люди починають курити та ще й саме у підлітковому віці? Психологи виділяють декілька причин.

1. Прагнення наслідувати дорослих. Діти бачать перед собою у реальному житті, в кіно, театрі, зі сторінок часописів - величезну кількість дуже симпатичних, чарівних, привабливих дорослих, які курять. Підліткам хочеться наслідувати дорослих у всьому, бути такими ж, як вони. Вони точно копіюють поведінку дорослого курця, його жести, рухи.

2. Бажання відчути себе «справжнім» дорослим. Бажаючи швидше вирватися з дитинства, стати таким, як дорослі, із такими ж, як у них, правами, підліток шукає будь-які способи, щоб довести собі й іншим, що він уже дорослий, що має право робити те, що не дозволяється дітям, наприклад, нецензурно лаятися, курити і вживати алкоголь (усе це - символи дорослості, привабливі для підлітка).

3. Спосіб завоювання авторитету в ровесників і старших. Паління - привілей дорослих. Підліток курить, щоб показати, що і до нього можна ставитися, як до дорослого. Крім того, паління дає можливість підлітку почуватися на рівних зі старшими - бути таким же, як вони: досвідченим, зрілим.

4. Паління допомагає підлітку завести знайомства Особливо це важливо для сором'язливих, котрим складно підійти до незнайомих, першими почати розмову і т. ін. Попросити ж закурити набагато простіше, це вірний спосіб звернути на себе увагу, атам, дивись, і розмова сама собою зав'яжеться, і нові приятелі з'являться.

5. Паління полегшує спілкування. Процес спільного паління сам собою сприяє створенню компаній. При палінні підлітки можуть поговорити один з одним, розповісти про свої проблеми, знайти підтримку в приятелів. Буває, що підліткові групи ніщо інше, крім спільного паління, не об'єднує, у них немає інших стальних видів діяльності. Покурили, поговорили і розбіглися. А підлітку нічого іншого і нетреба, для нього спілкування з ровесниками - головне вжитті.

6. Протест проти диктату і заборон дорослих. Мало хто з батьків привітає паління своєї дитини. Частіше батьки, котрі навіть курять, негативно ставляться до паління, погрожують дитині суворим покаранням. Знаючи про це, підліток починає курити крадькома, ховаючись від батьків. Те, що ви порушує заборони, чинить так, як хоче, не зважаючи на покарання, не викликає в нього почуття провини, навпаки, дозволяє йому відчути себе «крутим», незалежним, сміливим.

7. Слідування моді. Підліток завжди прагне йти в ногу з модою. Якщо в значущій для підлітка групі модно курити, то підліток, швидше всього, теж закурить, причому саме ті сигарети, що вважаються в цій групі наймоднішими.

8. Засіб релаксації, «зняття» негативних емоцій. Спочатку сигарета не має на «початківця» очікуваної дії, але поступово, втягуючись у паління, підліток усе частіше вдається до такого способу релаксації та зосередження, у нього виробляється умовний рефлекс, і сигарета, справді, починає «допомагати» знімати напругу, заспокоювати і вирішувати проблеми.

9. Нездатність сказати «ні» на пропозицію закурити, страх виглядати в очах інших «маминим синком», що боїться, якщо його «застукають» із сигаретою і покарають, страх бути пригнобленим, не прийнятим у групу ровесників.

10. Випадкове паління, «за компанію», що часто супроводжується властивим усім підліткам прагненням «спробувати щось «новеньке»: отримати новий досвід, випробувати нові відчуття, пізнати ще непізнане.

11. Наявність величезної кількості курців навколо підлітка і толерантність суспільства до них, відсутність продуманої політики державних і суспільних структур стосовно профілактики паління, дозвіл реклами тютюнових виробів, недотримання правил торгівлі ними, відсутність заборони на паління в громадських місцях і т. ін. Якби в суспільстві існувало стійке негативне ставлення до куріння, спокуса закурити в підлітків була б набагато меншою.

Ганна ЧИЧКЕВИЧ.

Нікотин "з іншого боку"

Нікотин — отрута. Куріння — смертельно небезпечне. З цією істиною сьогодні вже ніхто не сперечається. Я теж не раз писав і далі писатиму про згубність цигарки для людського організму, надто ж молодого. Але... Ні, жодного "але"! Шкода від куріння — поза сумнівами. Просто сьогодні хочу поглянути на нікотин, сказати б, "з іншого боку".

Енциклопедичне визначення: "Нікотин — алкалоїд, який міститься в листках тютюну. Дуже сильна отрута. Малі дози стимулюють діяльність нервової системи, більші викликають отруєння і смерть унаслідок ураження дихального центру. Паління тютюну призводить до нікотинової залежності". Зазначу принагідно, що багато рослин містять отруйні речовини, і практично всі ті рослини при вмілому застосуванні — лікарські.

Колись у південноамериканських індіанців тютюн вважався ліками від багатьох хвороб. Як вони його застосовували — от питання. Але європейці, почувши від аборигенів про нібито цілющість цієї рослини, сприйняли це повідомлення буквально, без застережень. Від середини ХVІ століття тютюн у Європі почав сприйматись як диво-засіб для підтримки здоров'я.

Численні медичні трактати того часу вихваляють корисність паління тютюну. Скажімо, популярний тоді італійський лікар Бенедетто Стелла написав велику наукову монографію про тютюн із нескромною назвою: "Панацея від усіх страшних ран та недуг". Праця та має близько півтисячі сторінок, на яких учений виспівує славу тютюнові.

На щастя, минуло не так уже й багато часу — років із півтораста, і медики зрозуміли, що цілюща сила куріння — несусвітня брехня.

Нікотин, повторюю, — отрута. І отрута ця міститься, крім тютюну, в картоплі, помідорах, баклажанах, цвітній капусті, перці, чаї, какао... Перелік можна продовжити. Ми ж залюбки споживаємо всі ті рослини з користю для здоров'я. У чому ж річ? У дозі. Нікотину в згаданих рослинах — мікроскопічна кількість. Пам'ятаєте: "крапля нікотину вбиває коня"? То щоб досягти того об'єму, довелося б з'їсти стільки картоплі, що смерть настала б від ненажерства задовго до фатальної краплини.

Що ж до куріння, то в одній цигарці теж незначна доза нікотину. Але ж, як зазначено, швидко виникає нікотинова залежність, курець смалить усе більше й частіше. До того ж нікотин у тютюновому димі поєднується з канцерогенними смолами та іншими шкідливими речовинами.

То що ж, нікотин не має жодної цілющої властивості? Теоретично має. Офіційна медицина визнає, що є недуги, на які курці слабують рідше, ніж некурці. Наприклад, ризик захворіти на хворобу Альцгеймера у курців майже вдвічі менший. Деякі зарубіжні фірми розробляють і випробовують препарати проти цієї недуги на основі нікотину. Але, по-перше, невідомо ще, чим ті випробування закінчаться. А по-друге, хвороба Альцгеймера, слава Богу, болячка не вельми поширена, а от рак легень та інші онкологічні хвороби, спричинені курінням, — ще й як.

Років п'ять тому професор Міланського університету Чезаре Сирторіо звернувся до людей похилого віку з незвичайним закликом: "Куріть, старі, це вам корисно!" Оприлюднення цієї відозви викликало обурення в широких медичних колах. Але синьйор професор пояснив свою думку: "Хоча в принципі куріння надзвичайно шкідливе, однак у випадку з людьми старше 70 років воно справляє лікувальну чи профілактичну дію. Адже в тютюновому димі містяться складники, що сприяють посиленому виробленню в організмі речовини, дефіцит якої відчувають ті, хто страждає від хвороби Альцгеймера..."

У той же час професор Сирторіо підкреслив: незважаючи на все сказане, не слід розуміти його слова так, ніби він вважає куріння корисним, адже щороку в світі від нього помирає три мільйони чоловік. Можу додати, що ця цифра вже зросла і, на думку експертів ВООЗ, нинішнього року сягне десяти мільйонів.

Є ще одна недуга, від якої курці страждають рідше, — "колітис ульцероза". Це — запалення шлунково-кишкового тракту з дуже тяжким перебігом, кривавим проносом, сильними болями в животі. Спроба застосування нікотину як терапевтичного засобу дала тут певні позитивні результати. Але саме нікотину в суворо відміряних фахівцями дозах, а не сигарети!

Насамкінець нагадаю, що нікотин використовують і для захисту рослин від шкідливих комах. Причому він — дуже "екологічний" інсектицид, позаяк досить швидко руйнується у довкіллі, не завдаючи йому істотної шкоди.

І все ж — хай йому біс, отому нікотинові! Повторюю: тяжкі недуги, спричинені цим алкалоїдом, зазвичай обсідають курця значно частіше й раніше, ніж хвороба Альцгеймера чи капосна "колітис ульцероза".

Сергій СКОРОБАГАТЬКО

Тетяна Андрєєва
Куріння та здоров'я майбутніх дітей

Основні Факти Про Тютюн

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.