Світ ліворуких

Саме таку назву має нова книга відомого українського психіатра, професора Національної медичної академії післядипломної освіти Анатолія Чуприкова. У співавторстві з Є. А. Волоковим Анатолій Павлович систематизував дані з історії руху на захист ліворуких дітей від переучування у світі і в Україні.
Явище ліворукости відоме людству споконвіку. Та останнім часом серед молодого покоління планети відсоток лівшів стрімко зростає: сьогодні кожен десятий житель Землі віддає перевагу лівій руці. За радянських часів ліворукість не схвалювалась, ще у дошкільному віці насильно викорінювалась перенавчанням. У 80-ті роки XX століття проблема психічного здоров’я ліворуких дітей та підлітків стала предметом дослідження учених-ентузіастів. Саме вони звернули увагу громадськости на те, що перенавчання ліворуких призводить до виникнення у них різноманітних нервово-психічних розладів. Професор Чуприков став головним захисником усіх ліворуких. Він стверджує, що, по-перше, лівша — нестандартна дитина, по-друге, ліворуких дітей слід оберігати, оскільки вони емоційно збудливіші, і навіть найменший стрес (необдумане слово, жест) на очах змінює їхню реакцію на те, що відбувається. Тут можливі різні перепади настрою — від невгамовної радости до майже депресивного стану.
Щоб дати можливість ліворуким розкрити свої здібності і навіть зберегти здоров’я, вихователі та вчителі повинні підтримувати в них упевненість у власних силах.
Ліворуких менше, але відсоток видатних людей серед них набагато більший, ніж серед праворуких. Кожна п’ята видатна людина — ліворука. Цікаво дізнатись, що видатними ліворукими були полководці і державні діячі: Цезар, Александр Македонський, Наполеон, Фідель Кастро, Рейган, Білл Клінтон, Джордж Буш і останній американський президент Обама; філософи: Піфагор, Арістотель, Ф. Ніцше; вчені — І. Ньютон, А. Ейнштейн, І. Павлов, письменники М. Твен, Г. Уеллс, М. Лєсков, В. Маяковський; композитори — Л. ван Бетховен, Н. Паганіні, П. Чайковський; художники — Леонардо да Вінчі, Мікельанджело, Рубенс.
Чи збагатилося б людство шедевральними кінокартинами Чарлі Чапліна та неперевершеною акторською грою Мерилін Монро, якби в дитинстві їх примушували їсти, писати, розчісуватися правою рукою? Мабуть, ні. Бо природа створила їх ліворукими, як і багатьох інших відомих особистостей. Про це йдеться в книзі «Світ ліворуких» А. П. Чуприкова і Є. А. Волкова. Автори вважають, що дбайливе ставлення до ліворуких дітей позитивно вплине на їхній подальший розвиток, а отже і на успіхи суспільства загалом.

Броніслава ВЛАЗНЄВА, кандидат медичних наук

 

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.