Мистецтво брехати

У ДЕНЬ СМІХУ ти старанно складаєш хитромудрі плани, як би надурити когось із друзів або близьких. Гадаєш, це так легко? Зовсім ні!
Насправді обман — справжнє мистецтво. Втім, брешемо ми набагато частіше, ніж це життєво необхідно. Чому? Можливо, від любові до ближніх, аби не шокувати їх фактами суворої реальності.
А хочеш ознайомитися з класичними зразками найпопулярнiших видів брехні? Ймовірно, упізнаєш себе! А може, запропонуєш власні варіанти?

Брехня нудна

Адресується вчителям або екзаменаторам. Промова виголошується мелодійно, співуче. Звертання до адресата (ім’я та по батькові) варто повторювати частіше. Дивитися при цьому слід на носик черевика співбесідника, за спиною чи в кишенях можна крутити йому дулі. Обличчя робити нещасне, проте чесне.

— Це ж востаннє, Маріє Іванівно! Слово честі, поламався будильник (автобус, диван, унітаз тощо).

— Ну поста-а-вте, Володимире Миколайовичу! Я ж читав. Усі білети вивчив, Володимире Миколайовичу! Крім цього, звичайно. Ну, поста-а-а-авте...

Обман романтичний

Той, хто бреше, вірить у свої слова більше, ніж той, кому призначена промова. Адресат найчастіше знає про це, та часто сам провокує брехню зустрічними запитаннями («Чи кохаєш мене? А як сильно?»).

— Щойно побачила тебе, відразу зрозуміла, що досі нікого так не любила.

— Ми кохатимемо одне одного вічно й помремо в один день (ніколи не помремо; помруть усі, хто був у тебе до зустрічі зі мною...).

Самообман

Ця обіцянка вимовляється зазвичай стоячи на вагах або біля холодильника. Супроводжується рішучим поглядом на календар, іноді навіть купівлею тренажера чи абонемента в басейн.

— Та скільки там тих калорій у ковбасі! А тістечко майже без крему! Нічого не станеться, якщо трохи з’їм.

— З наступного тижня вже точно йду на шейпінг!

— Завтра ж розпочинаю вчити англійську (китайську, програмування тощо)!

Брехня дружня

Вимагає особливого цинізму, адже казати неправду доводиться найчастіше з жалю, зазвичай близькій людині, в якої тимчасове затьмарення розуму (закоханість, екстравагантна стрижка, нова спідниця).

— Що ти, Юлю, шикарна зачіска! Тебе зовсім не псує.

— Ну, Юрко, вітаю: Олена симпатична дівчина!

— Яка чудова спідниця, Світлано! Вона так підкреслює... твою талію.

Обман побутовий

Найменш розвинений жанр брехні, не потребує вигадливості, промовляється мляво. Адресується зазвичай батькам.

— Нам сьогодні нічого не задавали!

— Слово честі, мамо, приберу в кімнаті! От додивлюся цей фільм (дочитаю журнал, дійду до останнього рівня «Ооот») й одразу візьмуся за пилосос!

— Я не відключав мобільний, просто батарея сіла.

Брехня традиційна

Це навіть не обман, а частина культури спілкування з учителями чи керівництвом, яка складалася віками. Промовляється урочисто!

— Дорога Віро Михайлівно! Дозвольте від імені всього класу привітати Вас із днем народження (виходом на пенсію, першим іспитом)! Від щирого серця дякуємо за цікаві уроки та чудові екзамени!

— Шановний Вікторе Васильовичу! Нам дуже шкода, що Ви захворіли. Бажаємо швидкого одужання та повернення до школи!


"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.