ГРИВНЯ, ГРІШ, ДЕНЬГА, ШАГ...

Важко уявити наше життя без грошей. Щодня ми користуємося паперовими або металевими грошима. Але так було не завжди. Люди не відразу винайшли гроші, які займають мало місця, тобто їх можна носити з собою і легко обміняти на будь-який товар.

Як же раніше жили без грошей? Люди обмінювалися різними предметами. Наприклад, мисливцю потрібно було зерно. Він йшов до землероба й обмінював хутро впольованого звіра на зерно. А коли потрібен був горщик - він йшов до гончаря, щоб у нього за хутро взяти те, що самому потрібно. Але це було не завжди зручно. Бо землероб хотів часом за зерно отримати не хутро, а сіль. Солі ж у мисливця не було. Люди зрозуміли, що має бути один певний предмет, на який можна міняти все, що треба. Цим предметом стали дорогі метали - золото й срібло.

Спочатку розраховувалися так: зважували золото, а потім відрубували від нього шматочок і віддавали його за товар. Але це було теж незручно. Тому почали заздалегідь готувати маленькі шматочки золота чи срібла і тоненькі пластинки, різні за розміром та формою, і ставили на них клеймо: скільки який коштує. Так з'явилися монети, схожі на сучасні.

Точно невідомо, коли з'явилися перші гроші. На території сучасного Іраку було знайдено глиняний кружечок, якому 4500 років. На кружечку написано, що він відповідає певній мірці  срібла, чувалися тим, що цінувалося тут.

На острові Яп, що в Тихому океані, були кам'яні диски. Часом їх розміри досягали 4 метрів у діаметрі. Таку монетку в кишеню не покладеш...

Дуже цінувалася сіль - у багатьох (країнах розплачувалися грошима з солі. Наприклад, в Ефіопії соляні бруски як гроші використовувалися і до 1920 року.

В Африці до XIX століття були і гроші-мотики. Так, залізні мотики там дуже цінувалися. А гроші-пір'їни завдовжки до десяти метрів виготовлялися з тонкого червоного пір'я, І склеєного разом і зв'язаного в круги. За них на острові Санта-Крус, що в Тихому океані, можна було купити човен.

У Європі перші монети з'явилися в і царстві Лідія (тепер це територія Туреччини) і невдовзі поширилися по всіх країнах.

А які гроші були в нас?

Гривня вперше з'явилася майже тисячу років тому. Вона прийшла на зміну першим грошам Київської Русі - срібникам і злотникам. Гривні - це злитки срібла, рідше - золота різної форми й ваги. Назва, певно, походить від прикраси,яку носили на шиї (на "загривку"). Потім це слово набуло нового значення й почало відповідати певній кількості цінного металу.

Перші київські гривні (а були ще й новгородські, чернігівські) почали виготовляти наприкінці XI століття. Мали вони форму шестикутників і важили до 160 грамів. Вони були у вжитку до середини XIII століття.

Пізніше в Україні були такі монети. Деньга, денежка - російська срібна монета вартістю спочатку копійку, а потім півкопійки. Гріш, грош - старовинна монета, поширена в багатьох європейських країнах. У XVII столітті мідний грош дорівнював 2 копійкам, пізніше півкопійці. Шаг, шажок - народна українська назва монети в три гроші, а шеляг дорівнював третині   гроша. Були також дрібні монети - полушка, крейцер, півторак,алтин.

Сучасні гроші - монети, банкноти, пластикові картки. Банкноти - це звичайні аркуші паперу. Але вони прирівнюються до грошей, бо замінюють їх. Рахунок у банку - теж гроші. І хоча їх не можна побачити і взяти в руки, та витрачати можна так само, як і ті, що лежать у гаманці.

Виготовлення банкнот складний і таємничий процес. Адже паперові гроші мають бути такими, щоб підробити їх було неможливо. Виготовлення фальшивих грошей у всі часи вважалося великим злочином: злочинців страчували або відрубували їм руки. Але, незважаючи на суворість покарання, фальшивомонетники порушували й порушують закон.

У різних країнах - різні гроші. У Сполучених Штатах Америки - долари й центи, у Франції - франки й сантими, у Німеччині - марки й пфеніги. Італійці купують і продають усе за ліри, греки - за драхми, норвежці й шведи - за крони, англійці - за фунти стерлінгів. А до нас із вами знову повернулася гривня.

Гроші, зароблені людиною чесним шляхом, дають їй змогу придбати все необхідне для життя. Але за гроші не купиш ні щастя, ні здоров'я, ні дружби.

А тепер уявіть, що кожен із вас має сто гривень. Цікаво, на що б ви їх ви тратили? Напишіть про це у своїх листах.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.