Учені розгадали «таємну» мову дітей

З перших днів свого життя дитина починає видавати звуки, кожен з яких має своє значення, вважає австралійська дослідниця Присцилла Данстен.

За допомогою словника дитячих звуків, що склала Данстен, дитяче "уакання" можна перекласти на будь-яку іншу мову.

Музичний слух допоміг дослідниці зрозуміти, що її син видає не однакові звуки, а різні. Потім жінка співвіднесла ці звуки з наступним поводженням дитини і знайшла, що існує зв'язок між звуками і поводженням.

"Тільки лементом дитина може "повідомити" про свої життєві проблеми, – говорить Присцилла, – іншого способу в нього немає".

За 9 років досліджень учені провели сотні експериментів, у них брали участь тисячі малят 30 національностей з 7 країн. Висновок однозначний: Присцилла правильно розшифрувала мову дітей. Він дійсно інтернаціональний – тобто всі немовлята – хоч китайці, хоч українці – кричать те саме з однакових приводів.

У здорового в цілому маляти проблем, як правило, небагато – можна перерахувати по пальцях: хоче їсти, утомився – хоче спати, має намір зригнути, відчуває дискомфорт, болить живіт від газів. Разом – п'ять. Стільки ж і звуків.

Присцилла радить прислухатися дуже ретельно, оскільки деякі "слова" відрізняються всього однією буквою. І ловити момент: звуки, що несуть інформацію, малята видають перед тим, як переходять на неперекладний істеричний лемент.

Нижче приводимо розшифровку "таємної" мови маляти.

"Ня" ("нє") – хочу їсти! Це "слово" породжено смоктальним рефлексом і виходить, коли дитина притискає язичок до піднебіння.

"Е-е" ("еі") – зараз зригну! Джерело – міхур повітря в стравоході і спроби маляти його виштовхнути.

"Ау" ("оу", "оі") – утомився, хочу спати! Коли маля вимовляє це "слово", він складає губки трубочкою, але насправді як би позіхає.

"Хе" – мені незручно! Щось подібне вимовляють навіть дорослі люди, коли, наприклад, їхній стискує одяг. Дитина теж відчуває дискомфорт спочатку шкірою – сильно спітніла, обмочився, змерзнув, щось тре або давить, незручно сидіти на руках і т.п., потім висловлюється з цього приводу.

"Іео" ("іеу") – живіт болить, гази в ньому! Живіт дитини напружується, саме маля тужиться. Не виключено, що в цей момент він би сказав що-небудь інше, але звук спотворюється, виходить жалібний стогін.

Не усі вчені згодні з тим, що звуки, що видає дитина, несуть у собі інформацію.

"Перші звуки відомі як "напророкувати" або "белькіт", – говорить експерт по психолінгвістиці, професор Саймон Гэррод з університету Глазго. – Вони служать для розвитку голосових зв'язувань, а не для вираження думок. Звуки, що видають малята, можливо, універсальні, але шукати в них якийсь зміст не варто".

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.