Дьєрдь Кулін
ЖИВІ ІСТОТИ, НЕ ВИДИМІ ОКОМ

Восени, коли часто йдуть дощі, ми з нудьгою згадуємо про літнє сонечко. У ці дні нам нерідко трапляється промочити ноги, а потім починається нежить, болить горло. Лікар говорить, що це грип: у гландах накопичилися бактерії. І ось доводиться лежати в ліжку.

Бактерії - це наші маленькі вороги. Вони проникають у тіло людини: її органи і кров. Це найменші у світі живі істоти: мікроскопічні грибки, що їх звичайне око не бачить. Вони складаються з однієї тільки клітини. Потрапивши в сприятливі умови, зігріті теплом вашого тіла, бактерії починають розмножуватися: діляться посередині навпіл. У результаті з однієї бактерії виходить дві. Протягом півгодини із кожної мікроскопічної бактерії виходить дві. Але й ці у свою чергу продовжують ділитися, так що до кінця 5-ї години їх уже стає тисяча, а на кінець 10-ї години - мільйон! І все це почалося з однієї клітини. Ось так бактерії, що проникли в людський організм, з неймовірною швидкістю буквально наводнюють його своїми нащадками.

Але якщо цим мікроскопічним шкідникам у нашому організмі немає підходящих умов, вони не можуть розмножуватися, а перетворюються на крихітні зернинки, покриті щільною, міцною оболонкою. Це так звані спори. Бактерія гине, але спори її можуть залишатися роками. Спори - надзвичайно витривалі істоти. Повна відсутність вологи, висока температура, згубні для інших тварин і рослин, їм абсолютно не шкодять. Так вони очікують підходящого моменту. Потрапивши в сприятливі умови, спори моментально проростають. З них розвиваються нові бактерії, які починають швидко ділитися й розмножуватися.

Мешканець міста вдихає протягом однієї тільки години багато тисяч бактерій. Чому ж ми все-таки не хворіємо постійно? А тому що не всі бактерії викликають хворобу. Та й хвороботворні бактерії не завжди знаходять у нашому тілі підходящі умови. Наприклад, сильний, міцний організм їм важче атакувати, ніж слабий.

Проте не тільки бактерії є причиною заразних хвороб. Є ще інші рослинні і тваринні організми, які живуть у тілі людини чи тварини й викликають хвороби.

Ну, а що це за бактерії, які не викликають хвороб? Їх повно на нашій шкірі, у роті. Але оскільки вони не спричиняють неприємностей, ми їх навіть не помічаємо.

Є серед бактерій і наші друзі. Наприклад, якщо залишити молоко в теплі, воно за деякий час скисає. Простоквашу, кефір "готують" для нас бактерії!

У садівництві, у сільському господарстві деякі бактерії просто необхідні. Вони перетворюють гній у перегній, що людина використовує для покращення ґрунту. У ґрунті також багато корисних бактерій, без яких не могли б жити рослини. Якщо бактерії попадають у солодкі виноградини, зняті з куща, вони викликають бродіння виноградного соку. Так бактерії "готують" виноградне вино.

Головний засіб захисту від шкідливих бактерій - чистота рук, тіла, одягу. Слід стежити за тим, щоб і їжа була чистою: фрукти ретельно мити, молоко - кип'ятити. Слід частіше бувати на сонці, на свіжому повітрі. Сонячне світло, чисте повітря знищують бактерії.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.