Підліток і шкідливі звички

Всі без винятку батьки хочуть, щоб у їхніх дітей-підлітків не було шкідливих звичок. І це дуже правильно, оскільки шкідливі звички можуть завдати непоправної шкоди здоров'ю підлітка, організм якого ще не зовсім зміцнілий.

Батьки повинні знати, що чим старше підліток, тим шкідливіше можуть бути його звички. Дуже важливо вчасно виявити це у дитини і почати боротьбу з такими звичками ще на ранньому етапі.

У молодших підлітків може з'явитися звичка гризти нігті. Небезпека цієї звички полягає в тому, що під нігтями у підлітка є безліч мікробів, які через рот потрапляють у організм.

Крім цього, багато школярів люблять гризти ручки, фломастери чи олівці. Крім того, що з цими канцелярськими предметами теж відбувається потрапляння мікробів в організм, так ще існує ризик удушення, тому що підліток може проковтнути ковпачок ручки або шматок олівця. Щоб цього не сталося підлітку необхідно пояснити, в чому полягає шкода від того, що він бере нігті в рот або гризе ручки.

Дуже часто безліч шкідливих звичок у підлітка з'являється після перенесеного стресу або нервового перенапруження. Саме тому, батьки повинні зробити все можливе для того, щоб їх дитина не стикалася зі стресовими ситуаціями і мала можливість жити в сім'ї, де є сприятлива психологічна атмосфера.

Ще однією шкідливою звичкою підлітків є нездорова їжа і перекушування нею на перервах у школі. Батьки повинні стежити за тим, щоб їх підліток харчувався правильно, оскільки від цього багато в чому залежить стан його здоров'я.

Досить шкідливою звичкою підлітків є постійне жування жувальної гумки. Ця звичка може стати причиною значного зниження концентрації та уваги, що негативним чином позначиться на успішності в школі.

Шкідливі звички старших підлітків є більш згубними. Однією з найпопулярніших шкідливих звичок вважається куріння

У тому випадку, якщо батьки не будуть вживати заходів, то існує висока ймовірність того, що підліток крім куріння почне зловживати алкоголем або ще гірше – наркотиками.

І чим раніше батьками буде виявлено наявність у підлітка шкідливих звичок, тим ефективніше вони зможуть допомогти йому позбудеться таких звичок.

Особиста гігієна дітей від 1 до 3 років

Під особистою гігієною дитини розуміють сукупність корисних навичок охайності, спрямованих насамперед на збереження і зміцнення її здоров'я, профілактику захворювань. Найважливіше тримати в чистоті тіло дитини, її речі, іграшки, словом, все, що її оточує.

Необхідний регулярний догляд за шкірою, оскільки шкіра дитини дуже ніжна. Найменший недогляд – дитину не підмили вчасно, перекутали – і відразу з'являються попрілості, пітниця, які викликають відчуття печіння і свербіж, і це стає причиною неспокійної поведінки дитини День дитини повинен починатися і закінчуватися умиванням і підмиванням. Крім того, і протягом дня можна неодноразово умивати і підмивати малюка по мірі необхідності. З двох років дитині можна дати можливість самій вмиватися. Зазвичай малята відчувають велике задоволення, плескаючись у воді, і треба використовувати це прагнення малюка для формування корисного досвіду. При цьому обов'язково покажіть йому, як правильно вимити руки, умити обличчя, користуватися милом і рушником. Малюк повинен звикнути мити руки перед кожним прийомом їжі – це перша з найкорисніших гігієнічних навичок, її слід закріпити якомога раніше – в наш час ще не зникли, на жаль, хвороби «брудних рук».

Важливою гігієнічною процедурою є купання дитини. Малюкам у віці від 1 року і старше купання рекомендується не рідше 2 разів на тиждень перед нічним сном. Після року малюка можна купати у ванні, а для дитині старше двох років корисний душ. При купанні тіло малюка миють мочалкою, губкою або махровою рукавицею з милом. Потім обполіскують і насухо витирають спеціально виділеним для цього рушником. У ті дні, коли малюка не купають, перед сном обов'язково слід підмити його і вимити ноги. Тільки провівши ці обов'язкові процедури, можна укладати дитину на нічний сон.

Привчіть малюка до водних гігієнічних процедур: вранці – обмивання верхньої половини тіла, а ввечері – нижньої.

Стрижку нігтів і волосся мало хто з дітей приймає охоче, тим не менш гігієнічне значення цього велике. Нігті слід стригти однаково і хлопчикам, і дівчаткам по мірі необхідності, використовуючи для цього маленькі ножиці з загнутими кінцями. Процедуру стрижки волосся батьки здебільшого довіряють перукарям. У великих містах є спеціальні дитячі перукарні, де роблять акуратні і сучасні стрижки хлопчикам і дівчаткам. Однак багатьом дівчатам батьки зберігають довге волосся, хоча це приносить їм більше клопоту, ніж коротка стрижка. Доглядати за довгим волоссям дитини треба вміло, не завдаючи їй неприємних відчуттів при розчісуванні і митті волосся. Болючі відчуття під час цих процедур можуть викликати стійку негативну реакцію дівчинки, ускладнити догляд за волоссям.

При митті голови потрібно стежити за тим, щоб мило не попадало на обличчя і в очі дитині. Для цього нахиліть голову малюка назад і в такому положенні змийте мило з волосся душем або струменем води з-під крана. Розчісувати волосся після миття краще коло воне ще вологе - тоді вони менше плутаються і дитині не так боляче.

Велике гігієнічне значення мають виховання у малюка навичок охайності під час їжі, вміння користуватися серветкою. Навчіть дитину після їжі полоскати рот. Малюк повинен вміти чистити зуби дитячою зубною щіткою, спеціальними порошком або пастою. Крім цього, його необхідно навчити користуватися носовою хустинкою. Дитина повинна мати свій носовичок і користуватися ним не тільки, коли є необхідність витерти ніс, рот або руки, а й вміти прикриватися носовою хустинкою або долонею при чханні і кашлі.

Дорослі, що доглядають за дитиною, також повинні дотримуватися основних правил особистої гігієни, оскільки це дуже важливо для здоров'я їх малюка.

Перш за все треба стежити за своїм станом здоров'я: вести правильний спосіб життя, займатися спортом, викорінювати шкідливі звички, дотримуватися правильного режиму дня. Щодня вранці слід займатися ранковою зарядкою, стежити за порожниною рота – чистити зуби неменше 2 разів на добу протягом двох хв, полоскати рот після кожного прийому їжі, тим самим попереджати хвороби зубів або появи неприємного запаху з рота. Доглядати за дитиною можуть тільки здорові батьки. Якщо один з батьків хворіє, то малюка слід ізолювати до тих пір, поки в дорослого не настане одужання. Посуд дорослих членів сім'ї слід зберігати окремо від дитячого, щоб вчасно захистити дитину від можливого зараження.

У квартирі, де живе малюк, повинно бути чисто, світло, провітрено. Регулярно потрібно проводити вологе прибирання приміщення. Мати і батько дитини повинні ретельно стежити за чистотою свого тіла, рук, одягу. Приходячи з роботи, не можна відразу підходити до малюка і тим більше брати його на руки до тих пір, поки ви не зміните робочий одяг на домашній, не вимиєте руки й обличчя.

Тим, хто доглядає за маленькою дитиною, необхідно коротко підстригати нігті. Довгими нігтями, по-перше, можна легко поранити тонку ніжну дитячу шкіру, а по-друге, під ними скупчується часто бруд і велика кількість найрізноманітніших мікробів, які можуть стати причиною захворювань дитини. Якщо вас чекає робота, пов'язана із забрудненням, користуйтеся рукавичками, які надійно оберігають руки. Для профілактики подразнення чисто вимиту шкіру рук після роботи рекомендується змастити будь-яким кремом.

Візьміть собі за правило, приходячи додому міняти взуття, переодягатися в домашній одяг, умиватися і тільки після цього брати дитину на руки.

Дуже важливо стежити за своїм зовнішнім виглядом, щоб удома, як і на роботі, ви були завжди акуратно одягнені і причесані. Ваш підтягнутий і акуратний вигляд справляє гарне враження на дитину, показує їй позитивний приклад поведінки.

З книги Дитина від року до трьох. Г. В. Тарасова

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.