ІНШІ: ПРАВШІ ТА ЛІВШІ

Незважаючи на те, що у людини дві руки, дві ноги і виглядає вона симетричною, насправді — це не так. Навіть якщо сфотографуватися, розрізати фотографію навпіл за лінією носа, зробити дзеркальну копію однієї половини лиця та І співставити її з оригіналом — ви побачите не себе, а якусь іншу людину. Так само ви пишете лише правою чи лівою рукою, в залежності від чого вас називають правшею чи лівшею. Сьогодні «Планета знань» відповідає на найчастіші запитання щодо цієї різниці.

Чому є вони — інші?

Хоча мозок людини і складається з двох півкуль, працюють вони не однаково. І саме тому виявляється, що писати та їсти нам зручніше завжди однією і тією ж рукою. Ця риса часто передається генетично, тому у батьків-лівшів скоріш народиться дитина-лівша, хоча і у правшів може народитися така, як і навпаки. Причому цікаво, що за праву сторону тіла відповідає ліва півкуля мозку і навпаки, за ліву — права.
До речі, тварини також можуть бути лівшами чи правшами. Наприклад, серед кішок більшість правші, а білі ведмеді лівші.

Чи багато лівшів серед нас?

Точну кількість лівшів, звісно, неможливо порахувати, проте приблизно кожна десята людина — лівша. Кажуть, що серед дівчат в два рази менше лівшів, ніж серед хлопців, а найбільша кількість їх серед близнюків. До речі, вони рідко бувають лівшами одразу обидва: зазвичай, один правша, а другий лівша.
Вчені свідчать, що ця відмінність дійсно суттєво різнить людей, оскільки дві півкулі головного мозку відповідають за різні сторони життя. Права півкуля відповідає за загальне сприйняття та емоційність, тому лівші все сприймають в комплексі, ніби шостим чуттям. Ліва ж — за деталі, за аналіз, тому правші, у яких активна саме права півкуля, більш схильні до логіки. Крім того, зазвичай зв’язок між роботою півкуль у лівшів менш міцний, через те їх підхід до всього більш нестандартний, але їм важче робити прості для інших операції. Є навіть люди, які однаково володіють обома руками — амбідекстри, але їх дуже мало.

Чи варто перевчатися, якщо ти лівша?

Зазвичай до п’яти років стає повністю зрозуміло, яка рука в дитини буде основною. А оскільки правшами і лівшами не стають, а народжуються, то і перевчатися не варто. Адже причина не в руці, а в роботі мозку, який не стане працювати іншим чином. Саме тому перевченим лівшам буває ще складніше писати та вчитися взагалі.

Ким краще бути; правшею чи лівшею?

Не переймайтеся через це, бо кожна окрема людина — це окрема особистість. Не варто вважати: якщо ти правша, то в тебе нема творчих талантів. Краще завжди бути собою!

Як упізнати лівшу чи правшу?

Як правило, ми визначаємо, що людина правша чи лівша за основною рукою, проте і очі, і вуха у кожного з нас теж працюють не однаково. Тому визначити лівшу чи правшу можна за тестами. Ось кілька з них:

1. Якщо при переплетінні пальців рук верхній палець правий — ти правша, якщо лівий — лівша. Також в «позі Наполеона» (коли ти кладеш одну руку на іншу, ніби чекаєш на чиїсь виправдання) якщо у тебе верхня рука права — ти правша, якщо навпаки — лівша.

2. Якщо ти, коли аплодуєш, б’єш лівою рукою по нерухомій правій — ти лівша, навпаки — ти правша.

3. Йдучи по прямій лінії з закритими очима, лівша скоріше буде падати направо, а правша наліво.

4. До якого вуха ти підносиш часи, щоб послухати, як вони йдуть — те в тебе головне.

5. Яким оком ти зазвичай дивишся в телескоп чи фотоапарат — те в тебе головне.

Відомі лівші

Юлій Цезар. Видатний римський політик та полководець, який, окрім того, ще був і письменником, талановитим оратором та стратегом. Кажуть, що він міг займатися трьома справами одночасно!

Олександр Македонський. Один з найталановитіших полководців, всю свою фантазію та чуття спрямовував на перемогу у битвах. Завдяки цьому він здолав і кочовиків, і горців, і навіть індійські війська на слонах, яких жодного разу до цього не бачив. Та цікавили його не лише завоювання, а й вивчення географії та інших природничих наук.

Жанна д’Арк. Сільська дівчина, яка стала головнокомандуючого французької армії. її підтримували не лише прості люди, а й досвідчені вояки. Вона стверджувала, що чує голоси святих, проте, чи це так, ніхто не знає. Та головне, що вона допомогла повернути Франції незалежність!

Леонардо да Вінчі. Відомий як художник та винахідник, він також був і музикантом, і взагалі людиною багатогранною. До речі, він першим пояснив, чому небо синє, зробив проект водолазного костюма, предка гелікоптера та автомобіля, ласти тощо. Він був амбідекстром.

Чарлі Чаплін. Кіноактор, режисер, композитор, сценарист... Мало хто зараз не знає відомий образ бродяги, який створив Чаплін. Кажуть, цей жартівник брав участь у конкурсі власних двійників і посів там не перше місце! Він був лівшею і навіть на скрипці грав лівою рукою!

День лівші святкують 13 серпня!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.