БЕРЕЖИ СВІЙ ЧАС!

Кожній людині відведено досить короткий час на Землі, і успіх людини залежить від того, чи зуміє вона той час використати раціонально. Чи не залежуєшся Ти в ліжку перед вставанням? Чи не витрачаєш даремно часу і другорядні справи? Чи не ловив Ти себе і думці, що дивишся телеперадачу або гаєш час із дівчиною (хлопцем) навіть тоді, коли ніякої насолоди від того не відчуваєш? Затям: щоби встигати робити більше за інший час, потрібні, насамперед, орґанізованість і самодисципліна. Досягти цього тобі допоможуть такі 18 правил.

1. ТОЧНО ВИЗНАЧ СВОЮ МЕТУ. Не знаючи певно, до чого йдеш і чого хочеш, дуже легко збитись навіть на старті чи звернути зі свого шляху на якусь випадкову стежку, підупасти духом. Визнач хоча б свій «пункт призначення». Це вирішальна умова.

2. ЗОСЕРЕДЬСЯ НА ГОЛОВНОМУ, означ на аркуші свої найголовніші справи у порядку їх важливості й виконуй повною мірою лише найважливішу з них. Інші май увазі, але берися за них грунтовно тільки після завершення головної справи.

3. ВИЗНАЧ СОБІ СТИМУЛИ, краще робиться те, що хочеться робити, є те, що вкрай потрібно. Отже, перетвори «треба" в "хочеться", і справа піде сама.

4. ВСТАНОВИ ТВЕРДУ ДАТУ ВИКОНАННЯ.
При цьому попередньо обміркуй, щоби поновлений термін був реальним, а тоді підкори всього себе для неухильного його дотримання. Вимагай від себе так, як від свого підлеглого.

5. НАВЧИСЬ БУТИ РІШУЧИМ.
Не відкладай потрібної справи, а приступаючи до неї, не вагайся і роби впевнено. Коли вже щось виконав, то ні в якому разі не зупиняйся і продовжуй наполегливо діяти, доки не доведеш справи до кінця.

6. НАВЧИСЬ ГОВОРИТИ "Ні". Якщо не навчишся цьому, то будеш затягнутий у такі справи, котрими Ти ніколи не займався б за власною волею. Уникай марних занять, намагаючись провести, як трапиться, вільний час якомога корисніше для себе і для громади.

7. НЕ ЗЛОВЖИВАЙ ТЕЛЕФОНОМ, бо телефон — для економії, а не для витрачання часу. Хоч і кортить інколи до теревень зі знайомими, мусиш пам'ятати, заради чого Ти знімаєш слухавку, з ким і про що конкретно збираєшся говорити, лаконічно й лише по суті справи, закінчуючи розмову певною домовленістю.

8. ЗАВЕДИ ЗАПИСНИЧОК, де нотуй всі свої заплановані справи, яскраві, побіжні думки. Бережи час, що витрачаєш на довідки, а тому тримай в порядку списки потрібних адрес і телефонів. Різні помітки, що доцільно розміщені на письмовому столі, біля люстерка, шафи, на кухні тощо, допоможуть бути напоготові всіляких дрібних, але потрібних, побутових справ, про які можна було б випадково забути. Олівець і напір допоможуть Тобі зекономити час на обмірковування проблем. Потрібно щось вирішити — занотуй дані стосовно цього, і Тобі відкриються непередбачені можливості.

9. ПРИКРІ ПЕРЕШКОДИ.
Добрі друзі й товариші, котрим залюбки погомоніти, можуть вщент провалити найкращі Твої наміри дотриматись наміченої дати виконання справи. Дружба з ними (і Твій графік також) не постраждає, коли тактовно дати зрозуміти, що ти - в цейтноті (звичайно ж - у тимчасовому).

10. НАВЧИСЬ СЛУХАТИ.
Ти уникнеш серйозних помилок, повторів і переробок, якщо з самого початку прагнутимеш отримати вичерпні вказівки та відомості. Перед тим як робити, уточни: ДЕ, КОЛИ, ЯК, ЩО і ЧОМУ? Коли щось залишилося неясним, одразу ж запитай, не соромлячись, бо сором є не Твоє незнання, а небажання знати і наслідки того.

11. ПРО ШАБЛОН.
Багато хто є жертвою шаблонного мислення. Не завжди наші звички робити щось певним чином дають найліпший результат. Тому майже всі процеси виконання роботи можна вдосконалити. Якщо Ти робив у послідовності АБВГ, спробуй порядок АВБГ чи інший. Не завадить інколи й проекспериментувати. Цікався також, як інші економлять час.

12. НЕ ЗАБУВАЙ НІКОЛИ ПРО ДРІБНИЦІ.
Щоб уникнути непередбачених перебоїв, зроби деякий запас найбільш потрібних і часто уживаних Тобою предметів (запчастини, деталі, канцтовари, побутові речі тощо). З вечора підготуй своє вранішнє вбрання.

13. БЕРИСЯ ОДРАЗУ ЗА СПРАВУ. Багато хто дуже довго попередньо роздумує, готується до справи, наводячи порядок у своїх речах, оглядаючи Газети, чекаючи настрою, п'є каву, розтягуючи час, а тоді дивується, куди він подівся. Коли знаєш, що мусиш робити, починай одразу, бо ніхто не допоможе Тобі позбутися шкідливої звички мусолити справу.

14. ВИКОРИСТОВУЙ ЧАС ПОВНІСТЮ. Завжди є можливість відчутно збільшити свій продуктивний час, повніше використовуючи його. Це значить, що під час поїздок, дорогою до школи, училища, на тренування чи гурток, чекання в черзі, за їжею можна обмірковувати наступні свої справи, попередньо планувати, оглядати нотатки, що допоможуть справі і т. її.

15. СЛІДКУЙ ЗА ТИМ, КУДИ ВИТРАЧАЄШ СВІЙ ВІЛЬНИЙ ЧАС. Якщо гра в м'яча разом із друзями чи рибалка допомагають Тобі відпочити — дуже добре. Але не віддавайся таким заняттям тільки тому, що так роблять інші. Можна зберегти багато годин, коли бути більш розбірливим у кінокартинах і телепередачах, що дивишся, а також у книжках, газетах, журналах, що читаєш.

16. ЗМІНЮЙ ЗАНЯТТЯ. Майже ніколи тіло не зморюється все одразу. Змінюючи заняття, Ти зможеш подолати відчуття змореності й зробити більше. Якщо Ти весь час на ногах, займись сидячою роботою і навпаки. Така зміна допоможе навіть відпочити, підвищить Твою продуктивність і зацікавленість у роботі, адже навчання — то основна Твоя робота.

17. ПОЧИНАЙ РАНІШЕ. Починай свій робочий день всього на 15—20 хвилин раніше того, до чого звик, і Ти задаси тон усьому дню.

18. ВИХОВУЙ ПОВАГУ ДО СВОГО ЧАСУ. Набувай звички в думках давати своєму часові якусь оцінку — Ти станеш інакше до нього ставитися. Це допоможе Тобі зрозуміти, чи варто займатися тими невеличкими справами, що, можливо, забирають більше часу, ніж вони того варті, перебиваючи Твою основну справу.

Пам'ятай, що час не можна відновити і
його втрата є непоправною.

Випробуй, чого варті ці правила, і Ти відчуєш себе в іншому світі, де час перестане бути Твоїм постійним супротивником.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.