Недалечко красне яєчко

Мета. В ігровій формі ознайомити дітей із традиціями українського народу в період від Вербної неділі до Пасхи; розвивати спритність, уважність, творчість, культуру мовлення; виховувати патріотичні та національні якості дитини.

Обладнання. Вербові гілочки; пластикові стаканчи-ки; віник — 2 шт.; совок — 2 шт.; мішок для сміття —2 шт.; паперове яйце — 2-3 шт. (в залежності від кількості обраних команд); олівці, фарби, пензлі; свічки — 2 шт.; крашанки (пластикові чи дерев'яні).

(Звучить пісня про Вербну неділю. Виходять дві дівчини. Поцьопують одна одну і дітей вербовими гілочками, примовляючи).

1-а дівчина. Верба красна б'є напрасно...

2-а дівчина. Верба біла — б'є за діло.

1-а дівчина.
Не я б'ю — верба б'є:
Будь великий, як верба,
А здоровий, як вода,
А багатий, як земля!

2-а дівчина.
Верба б'є — не я б'ю,
Віднині за тиждень
Буде Великдень –
Червоне яєчко!

1-а дівчина. Згідно з християнським ученням, у цей день, у Вербну неділю, Спаситель їхав на ослику і миряни устеляли перед ним дорогу пальмовими гілочками. А оскільки в Україні пальми не ростуть, то їх замінили вербовими пагонами.

2-а дівчина. Тільки-но священик скроплював гілочки свяченою водою, як діти першими намагалися вхопити найбільшу вербову гілку і з'їсти «котика», щоб горло не боліло.

1-а дівчина. Той, кому дістанеться найбільша гілочка — буде найщасливішим, а якщо гілочка без листя і суха — в господарстві не вестимуться вівці.

(Гра «Яка гілочка дісталась?». Дівчата підходять до дітей і пропонують витягти будь-яку гілочку).

1-а дівчина. Зібравшись неподалік церкви, діти поцьопували один одного вербовими гілочками, приказуючи такі слова.

2-а дівчина. Ці слова ми з вами зараз вивчимо: Не я б'ю — верба б'є: Будь великий, як верба, А здоровий, як вода, А багатий, як земля!

1-а дівчина. На Вербну неділю Христос во здравії їхав на ослику і йому встеляли путівець гілками дерев, а в четвер опівночі один із його учнів на ймення Іуда за тридцять срібних зрадив свого вчителя.

2-а дівчина. Останній тиждень Великого посту пов'язаний із багатьма обрядодіями. Починаючи з понеділка, кожен день мав своє призначення.

1-а дівчина. Понеділок починався для жінок ще до сходу сонця. Зранку починали білити стіни та стелю, фарбувати мисник, двері, підвіконня, мити та прибирати хату.

(Конкурс «Прибираємо хату». На підлозі розкидають пластикові стаканчики. Дівчата (2 учасниці) мають зібрати їх за допомогою віника та совка у пакет для сміття).

1-а дівчина. У вівторок жіноцтво золило, прало й прасувало білизну.

(Танець «Прання». Діти до кожного етапу прання вигадують рухи. Всі ці рухи з'єднують у танець, який і називається "Прання». Танцювати можна під будь-яку музику).

2-а дівчина. У середу завершували всю хатню роботу.

1-а дівчина. А з четвергом, що ще називається чистим, пов'язано чи не найбільше обрядів і дійств.

2-а дівчина. У четвер готували жовті паски, що призначалися сонцю й небу.

1-а дівчина. Крім жовтих, в Україні відомі й інші сорти — білі, котрі випікали в п'ятницю і призначалися покійникам — «щоб не приносили лиха й смерті», та чорні, які випікалися у суботу, та призначалися господарям і людям, себто родючій землі.

2-а дівчина. Саджаючи паски на черінь, господиня читала спеціальну молитву.

1-а дівчина. В цей же день треба було нести в церкву свічку на Страсть. А потім по дорозі додому оберігати «живий вогонь».

(Конкурс «Живий вогонь». Двоє дітей тримають у руках запалені свічки (свічки запалюють за межами залу). Інші стають у дві колони і тихенько дмухають — створюють вітерець. Завдання: пронести свічку повз колони таким чином, щоб вона не згасла. Якщо свічка гасне, її необхідно запалити лише від іншої свічки — «живого вогню»).

2-а дівчина. У великодню п'ятницю родинне життя набувало особливого настрою. Люди розмовляли між собою пошепки, намагалися не кричати, не лаятися, не встрявати в суперечки. В цей день не вживали їжі до вносу Плащаниці, не дзвонили дзвони.

1-а дівчина. Нарешті надходила Велика субота. В цей день жінки фарбували крашанки. Перевагу віддавали червоному кольору — «бо він нагадує кров Спасителя».

(Конкурс «Крашанка-писанка». Учні діляться на 2-3 команди. Кожній команді дається паперове яйце, яке треба розфарбувати. Після того як роботу завершено, команди мають розповісти, що вони намалювати, і яке значення мають їхні малюнки).

2-а дівчина.
Добрий день тобі, сонечко яснеє!
Ти святе, ти ясне, ти прекраснеє,
Ти чисте, величне й поважне:
Ти освіщаєш гори й долини, і високі могили,
Освіти мене, рабу Божу, перед усім миром:
Перед панами, перед царями,
Перед усім миром християнським
Добротою, красотою, любощами й милощами,
Щоб не було ні лютішої, ні милішої
Од раби Божої народженої, хрещеної, молитвеної,
Як ти ясне, величне і прекрасне,
Щоб і я така була ясна, велична й прекрасна
Перед усім миром християнським на віки віків.
Амінь.

1-а дівчина. Христос воскрес!

2-а дівчина. Воістину воскрес! (Тричі «христосаються» ).

2-а дівчина. Дівчата здебільшого грали в «Жучка».

(Гра «Жучок». Усі виходять і стають попарно один до одного обличчям, схрещують руки. Під утвореним «місточком» проходить маленька дівчинка або хлопчик. Пара, під чиїми руками пройшов «жучок», перебігає наперед. При цьому ведучі співають, а всі гравці підспівують останній рядок кожного куплета).

Ходить Жучок по ручині,
А Жучиха по долині.
Грай, Жучку, грай!
(Разом)
Ой грай, Жучку, грай, небоже,
Най ти пан Біг поможе.
Грай, Жучку, грай.
(Разом)
А ми того рік чекали,
Та щоби-сь мо
Жучка грила.
Грай, Жучку, грай!
(Разом)

1-а дівчина. А що найприємніше у святі Великодньому?

2-а дівчина. Звісно, паски. Повернувшись із церкви, господарі одрізали дві скибки: одну відносили худобі, а іншу висушували. Вважалося, що тварина, котра посмакує свяченим хлібом, не хворітиме.

1-а дівчина. І наше свято не обійдеться без паски. Тож пригощайтесь та зустрічайте найбільше християнсько свято — Великдень.
(Кожній дитині роздають шматочок паски).

Молитва жовтій пасці

Свята пасочко, будь велична і красна, як сонце, бо сонцю тебе печемо. Хай усі родичі й члени родини, коли живі, будуть здорові. Щоб діти так швидко й красно росли, як ростеш ти. Світи нам, пасочко, як світить сонце святе, щоб хліб на ниві був такий багатий, величний, як ти велична.
Амінь.

В.В. Миріна, Чернігів

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.