Кримські вітри

ШТОРМИ ЧОРНОГО МОРЯ — північно-східні (в основному) небезпечні вітри, що представляють собою зимовий континентальний мусон. Найчастіше спостерігаються в грудні і березні. Середня тривалість шторму 10-30 год., у деяких випадках до 100 год. і більш. Їх супроводжують сильне похолодання, снігопад і парування моря. Навесні бувають північно-західні шторми, що супроводжуються похмурою хиткою погодою. Південні шторми спостерігаються рідше інших. У жаркі дні іноді виникають смерчі. Восени й узимку на море прориваються циклони, що породжують жорстокі і тривалі шторми з заходу, півдня, іноді з південно-сходу. Ш. на Чорному морі спостерігаються 50-60 днів у році. На південному березі Криму (Алушта, Ялта) сильні вітри дують звичайно з перевалів (порівн. Маістра, Трамонтан, Фен, Бора).

ВІТРИ В БАЛАКЛАВІ (Крим) — тримунтан (П), бора (ПС), греба-леванти (СПС), леванти (С), береговий (ПдСх), широко і вістря (Пд), морський (ПдЗ), поненти (З), маистра (ПЗ). Назви принесені в стародавності грецькими рибалками. Пануючими тут є вістря і тримунтан, що дують у меридіональному напрямку уздовж вузького гірського проходу. Порівн. Балаклавська буря.

ТРАМОНТАН, трамонтану (від лат. trans-montes — за горами, італ. tramontane — північний румб) — 5. На чорноморських берегах Болгарії і Криму. Т.— північний вітер. У Ялті може досягати значної швидкості і викликати руйнування. 6. На Азовському морі Т.— північно-східний вітер

СЕРЕКОС, серокос (вар. від сирокко)-південно-східний вітер на берегах Криму і Болгарії. Порівн. Вістря, Сирокко.

ГОСТРА, остріа, острій, гостро, вістря (від лат. auster) - теплий і вологий південний або південно-східний вітер на Середземнім, Чорному й Азовському морях

ШИРОКА, широко, широкий (спотворене від сірокко) — південний вітер (гарбі) в Азово-Чорноморському басейні і Подністров'ї. Іноді широкий може дути з південно-сходу, а гарбі — з південного заходу. У Югославії широкко — теплий і вологий південно-східний вітер дощового сезону (протилежний зимовий північно-східний вітер з континенту — бура). Порівн. Гостра, Сирокко.

МАІСТРА, маістрос — холодний і сухий північно-західний вітер із суші, містраль на берегах Егейського,Чорного й Азовського морів. Так само називають нагінний західний або північно-західний вітер у дельті р. Кубань і на південно-східних берегах Азовського моря.

БОРА — жорстока буря, зимовий обвал холодного і сухого повітря з невисокого і крутого гірського хребта, рвучкий стік, падаючий вітер, що досягає сили урагану, повітропад, що підсилюється в звуженнях рельєфу. Настає стрімко з різким похолоданням і шквалами. Спостерігається там, де невисокий гірський хребет (300-600 м) відокремлює від моря континентальні плоскогір'я, над якими накопичується щільне холодне повітря. Швидкість і шквалистість Б. підсилюються при наявності паралельних берегам гірських гряд. На навітряній стороні хребтів розвиваються висхідні рухи, а на підвітреній — починається повітропад. У низці місцевостей ефект бори може спостерігатися й у глибині континенту, там, де є умови для нагромадження холодного повітря на навітряній стороні невисокого і довгого хребта і виникнення обвалу повітря на підвітреній, більш теплій і низькій стороні гір. При великій повторюваності Б. схили деяких гір оголені від рослинності. Виділяють наступні стадії розвитку Б.: нагромадження холодного повітря на навітряній стороні хребта, початок перетікання холодного повітря через перевали, обвал повітря (власне бора) на підвітрену сторону гір, ослаблення.

ЛЕВАН, леванд, Левант, Леванту (італ., lе-vante — схід) — східний вітер на Середземному, Чорному й Азовському морях (від Гібралтару до Кубані). Це вологий, іноді сильний вітер з похмурою погодою і дощами. Може супроводжуватися небезпечними зливами, що викликають повені на крайньому півдні Франції (у Східних Піренеях). Л. на море обумовлює сильне хвилювання. Звичайно спостерігається восени й узимку, іноді навесні, наприклад, у Східних Піренеях у жовтні, у Провансу -у березні, на Чорному морі — у січні і лютому (див. Чорноморський норд-ост).

ПОНЕНД, понендес, понент, поненто (італ. роnеn-te — захід) — теплий і вологий західний вітер, що супроводжується похмурою погодою в Південній Європі (від Португалії до Кубані). У Гібралтарській протоці П.— переважний західний вітер з циклонічною погодою. Іноді досягає сили бури. Протилежний ле-ванту.

Енциклопедія вітрів

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.