9 фактів про здоров’я підлітків

1. Стан здоров’я підлітків

Кожен п’ятий у світі — це підліток, і 85% усіх підлітків живуть у країнах, що розвиваються. Близько 2/3 випадків передчасної смерті та 1/3 випадків хронічних захворювань пов’язані з умовами і способом життя, яке було у підлітка. Це зокрема і негативний вплив куріння, вживання алкоголю, недостатні фізичні навантаження, схильність насильству, раннє статеве життя. Агітація за здоровий спосіб життя, принаймні впровадження освітніх програм, може допомогти знизити ризики для цієї групи населення.

2. ВІЛ і підлітки

Близько 45% всіх носіїв ВІЛ — це молоді люди у віці від 15 до 24 років. Тому підлітки повинні знати, як захистити себе від ВІЛ, і мати таку можливість. Доступ до безкоштовних консультацій і перевірок може допомогти підліткам знати про стан їх здоров’я, лікуватися, якщо це необхідно, і уникнути розповсюдження вірусу.

3. Рання вагітність і народжуваність

Близько 16 млн. дівчат від 15 до 19 років народжують щороку близько 11% всіх дітей на планеті. Більшість випадків ранньої вагітності припадає на підлітків з нерозвинених країн. Ризик смерті в разі ускладнених пологів значно вище для підлітків, ніж для дорослих жінок. Поліпшення законодавства — вільний доступ до засобів контрацепції, обмеження за віком для вступу в шлюб і т.д. — можуть поліпшити ситуацію.

4. Недоїдання

Сьогодні простежуються дві крайні тенденції, що виключають здоровий розвиток підлітка. Це недоїдання, від якого страждають діти країн третього світу, і ожиріння, до якого схильні хлопці та дівчата в розвинених країнах. Для економічно відсталих держав рішенням проблеми може стати впровадження програм продовольчої допомоги. Що стосується багатьох країн, їм слід подумати про пропаганду спорту, фізичної активності та здорового харчування.

5. Психічне здоров’я

Мінімум 20% підлітків схильні до психічних розладів, — депресій, швидкій зміні настрою, різним залежностям, суїцидальні настрої, порушень харчування і т.д. Суспільство має подбати про психічний стан підлітків — надати необхідну психологічну допомогу тим, хто її потребує.

6. Куріння

Більшість з тих, хто курить в дорослому віці, почали курити ще будучи підлітками. На сьогодні кількість підлітків, які палять, складає 150 млн., і ця цифра зростає. Заборона реклами сигарет, подорожчання сигарет, заборона паління у громадських місцях — це найбільш поширені методи боротьби з курінням, проте їх все ж таки недостатньо, щоб переконати молодь у згубний вплив сигарет.

7. Надмірне вживання алкоголю

Надмірне вживання алкоголю підлітками — це жахлива сучасна тенденція. Алкоголь впливає на організм, послаблюючи самоконтроль, що призводить до непередбачуваних і небезпечних випадків. Надмірне вживання алкоголю — це причина нещасних випадків, насильства, передчасної смерті. Методи боротьби — заборона реклами алкоголю, заборона доступу підлітків до алкоголю.

8. Насильство

Насильство — зґвалтування, домашнє насильство і війна — входять до переліку найбільш поширених причин смерті підлітків в світі. На кожну смерть припадає від 20 до 40 звернень за допомогою у медичні установи з-за насильства. Ті, хто одужує після фізичних травм, назавжди залишаються психологічно ураженими. Щоб допомогти підліткові вийти із ситуації, потрібно побудувати ефективну і дбайливу медичну і соціальну систему.

9. Поранення і безпекa на дорозі

Необережність на дорозі, так само, як і в повсякденному житті — ще одна загроза життю та здоров’ю підлітків. Неуважність призводить до серйозних поранень і навіть летальних випадків. Зарадити цьому можуть тільки органи центральної та місцевої влади, впроваджуючи відповідне законодавство, яке могло б дійсно захистити підлітків.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.