Країна “чомучок”: які думки у дітей?

Дитина – маленький дослідник. У будь-якому, на перший погляд, непривабливому предметі вона знайде щось цікаве, кудись його та прилаштує, будь то просто патичок, або залишки викинутого крісла або іржавий баняк з діркою. Місто таїть в собі безліч цікавих для дитини місць і предметів, які вона активно використовує в грі.

Чому діти уміють перевтілюватися

Десь у віці шести років у нас з подругою була своя «їдальня». Ми спорудили її в старому сараї бабусі, а з дров склали столи, стільці і місце для приготування їжі. Чого тільки ми там не готували: і супи, і котлети, і салати, і навіть кисіль. Причому не просто один вид блюд, наприклад, котлет, а як мінімум два: котлети яловичі або свинні. Асортимент був широкий. Матеріалом або «продуктами» — були вода, трава та пісок. Така кількість «смакоти» виходила, а основа — мізерна. Як так?

Річ у тому, що у дітей надзвичайно розвинена уява. Кожен підручний матеріал («продукт» ) міг мати багато різних значень — залежно від того, де він опинявся. Так, трава ставала буряком в борщі, заваркою в чаї, огірками в салаті. До того ж, дитина рано пізнає властивості предметів, помічаючи, що пісок розсипається, коли сухий, добре ліпиться, якщо його намочити, і достатньо довго тримає форму. Дитина абстрагується від того, що є під рукою, і переносить свої дії в світ фантазії. Дитина готова активно взаємодіяти з тим, що є, вона не чекає іншого.

Діти — таємне співтовариство, де кожен розділяє фантазію групи.

Так нашу фантазію про дуже смачні блюда розділяли дворові хлоп'ята, які з радістю їли смакоту, а потім випльовували пісок, але приходили знову. Діти починають вірити у те, що „приготував" один з них, вони готові зважати на уяву кожного і брати участь в загальній фантазії.

Чому діти бояться підвалів

Майже кожна дитина хоч раз пережила жах, проходячи мимо прочинених дверей в підвал. Яке чудовисько сховалося там? Кого воно чекає?

У нашому київському дворі теж було своє страшне місце. Знаходилося воно недалеко від будинку, і ми часто проходжували мимо, щоб перевірити чи стали ми сміливішими. Це були розвалини дитячого садку, де під стіною, що впала, виднівся підвал. Темний і таємничий. Місце по-справжньому страшне, і, як я зараз розумію, досить небезпечне. До підвалу вели сходинки, і щоб визначити, хто ж з нас найсміливіший, потрібно було спуститися на більшу кількість сходинок вниз.

Ми часто уявляли, що в цьому підвалі, мабуть, хтось живе. Можливо страшна бабця, яка їсть дітей, а можливо якась тварина, але теж обов'язково страшна.

Похід в страшне місце — справа важлива для кожної дитини. Психологи вважають, що страшні місця актуалізують страх смерті. Тобто це така гра: боюся, ще крок — не боюся — знову боюся. Страшне місце може бути де завгодно: помийна яма у дворі; сусідські двері, за якими живе «людоїд»; маленькі дверці біля підлоги в будинку або навіть камін.

А страшні чудовиська за дверима — плід дитячої фантазії, якій властиво наділяти неживі предмети характеристиками живих. Так камінчик перетворюється на жабу, швабра з ганчіркою — на привида, а скрип дверей — на страшний рев.

Кожна дитина може наблизитися до свого страху на певну відстань — і ця відстань — його статус в групі. Не потрібно насильницьки наближати дитину до страшного місця, це може обернутися нервовими захворюваннями.

У нашій дитячій компанії був один хлопчик, який зумів зайти в підвал! Правда, вибіг звідти зі страшними криками і дуже швидко. Його статус в групі був дуже високий, і тримався таким аж до старших класів.

Для дітей похід в страшне місце – це перевірка на сміливість, а приховане його значення – визначити статус кожної дитини в групі.

Що цікавого на дереві

Ох, як не люблять такі затії батьки. Раз у раз прагнуть зняти дитинча з гілок. А навіщо? Хай би лазило. Тим більше що дерево — це територія недоторканна для дорослого. Адже по деревах лазять не дорослі, а діти.

З дерева дитина побачити може значно більше, ніж дорослий. А якщо стояти поряд з дорослим, огляд видимого простору буде обмежувати дитячий зріст.

Як люблять діти будувати наглядові пункти на гіллястих гілках. До того ж «будинок» або штаб повинні бути обладнані як у дорослих. Там повинне бути місце для спання, хоча ніхто там в реальності не спить. Повинен бути стіл, за яким можна їсти або креслити карти місцевості. Повинні бути полиці, куди зручно скласти усілякі, дуже потрібні дрібниці, такі як компас, ручка, рогатка і інше. Це такий собі прототип дорослого світу. Але світ дитячий в таких штабах протиставляється дорослому. Дорослим шлях в штаб категорично заборонений. По-перше, дорослий — не дитина, по-друге, штаб його не «витримає». Все чим може бути корисний дорослий для штабу, то це дошки знайти для будинку в гілках, допомогти їх прибити (якщо немає хлоп'ят, які можуть зробити це самі), і постачати продукти. Навіть інвентар діти здобувають самі.

Будиночки дівчаток істотно відрізняються від штабів хлопчиків. Дівчатка часто використовують як будинок стіл, накритий скатертиною, ховають там ляльок і їжу. У моєму дитинстві наш будинок-штаб розташовувався на даху гаража, куди можна було добратися по дереву. З висоти гаража ми спостерігали за сусідами, іноді кидалися кісточками вишні. Ми могли провести на гаражі цілий день. Спускалися вниз тільки поїсти, за якоюсь лялькою або іншими речами. Хлопчиків в наш будинок ми не пускали, оскільки недалеко у них був свій штаб, куди нам вхід, природно, був також заборонений.

Так діти створюють свій маленький, затишний світ, звідки спостерігають за суєтою дорослих, і де розуміють один одного з півслова.

Чому діти так люблять бруд

Особливо привабливі для дітей усілякі злачні місця на зразок звалищ непотрібних речей і смітників.

Чому — ви не замислювалися? Уважний батько в першу чергу зверне увагу на зовнішній вигляд дитини: розпатлане волосся, вимазана в мазут сорочка, порвані штани, подряпані руки. Що ж там відбувається? І чому туди так тягне дітей?

По-перше, там можна знайти безліч цікавого для дівчачих секретів (намистинки, стрічки, старі брошки, які дівчатка люблять ховати, зариваючи в землю під скельце і прикрашаючи сухими пелюстками рослин) і хлоп'ячих тайничків (всякі леза, старі ножі, які прийнято ховати в щілинах). До того ж хлопчики звичайно полюють на секрети дівчаток, тому до змагання кожна сторона готується ретельно.

По-друге, на звалищах, можна, робити те, що заборонене вдома. Там можна розкидати речі, бити порожні пляшки, стрибати на прогнилому дивані, ламати абсолютно все. Така розрядка навіть корисна — дитина може виразити свій гнів без відчуття провини за те, що він щось зіпсував. Тут ніхто його не лаятиме. Тут можна все.

Тобто, з одного боку, звалище — це злачне місце, а, з іншого — місце, де можна вилити свої емоції. Адже ліпше нехай сердитий малюк поб'є старе крісло, ніж відлупцює молодшого брата.

Деколи світ дітей здається набагато цікавішим за світ дорослих. У дітей особливе сприйняття, особливі радощі, особливі інтереси. Важливо пам'ятати, що діти все розуміють по-своєму. І не потрібно судити їх вчинки дуже строго.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.