ХОЧЕШ - ВІР, А НІ - ТО ПЕРЕВІР - 108

***

В одному із колгоспів Сумської області провели експеримент: коли пасіка була далеко від гречаного поля, воно давало майже 6 ц з га. Наблизили до півкілометра - врожай став вдвічі вищим. Розставили вулики біля самого гречаного поля - одержали по 14 ц з га. Отже, недооцінка бджоли в опиленні гречки - одна зі значних причин її низьких врожаїв. Хоча стопудові врожаї - норма для деяких господарств України.

***

До останнього часу в нашій країні сіявся один сорт гречки - Богатир, виведений ще в 30-ті роки. Зараз селекціонери пропонують нові, більш перспективні сорти. Є сорт Чернігівський-17, який дає чи не найбільший середній врожай в Україні - 19,4 ц з га. Всього в Україні на 1980 р. було районовано 12 сортів гречки.

***

Щоб зібрати ложку меду, 200 бджіл мають працювати цілий день, налітати 15 тисяч кілометрів і відвідати 500 тисяч квіток. У польоті бджола робить за хвилину 12 тисяч помахів крильцями.

***

На початку ХХ ст. врожай озимої пшениці у 15-20 центнерів з гектара вважався високим. Тепер він становить 60 і більше центнерів. Якщо перевести на стару селянську міру "сам", то отримаємо "сам шістдесят". Тобто одна зернина, посіяна в полі, дала 60 зерен.

Зараз вчені дослідним шляхом довели можливість одержати колосок з 4700 зернинами загальною вагою 200 грамів. Теоретично можливий врожай становить 10 тис. центнерів з гектара.

***

Скільки овочів людина повинна з'їсти за рік?

Річна потреба людини в овочах і баштанових складає в середньому 146 кілограмів, в картоплі - 77 кілограмів. Відповідно з цими нормами визначена потреба в окремих видах овочів (кг на рік): капуста білокачанна - 32-50, капуста інших видів - 3-5, томати - 25-32, морква - 6-10, буряк - 5-6, цибуля - 6-10, огірки - 10-13, кабачки, баклажани - 2-5, перець солодкий - 1-3, баштанові - 20 кг. Добова норма споживання свіжих овочів для дорослої людини складає в середньому 400 г.

***

При опитуванні віддали перевагу стравам та напоям української національної кухні:
борщу - 69%, салу - 55%, вареникам - 45%, хлібу - 22%, самогону - 20%, картоплі - 16%, молоку - 11%, куті - 9%, кулішу - 8%, буряку - 7%, іншому - 3% населення.

***

Як свідчать стародавні записи, вперше гній як добриво для полів і городів почали використовувати у першій половині XVI ст. До того земля ще родила без добрив. Але як-небудь.

***

Найбільша риба серед прісноводних - це сом. У 1985 році на Волині в одному з озер виловлено рибину завдовжки 2 м, вагою 68 кг. Та рекордсменом виявився сом, зловлений у Закарпатті у 1970 році. У віці 36 років він мав довжину 3 м, важив 230 кг.

Як арештували осетра

Наприкінці 1850 року в містечку Горошине Хорольського повіту виникла серед місцевого населення паніка: в річці Сула з'явився невідомий звір, який хапає качок, гусок, лякає рибалок. Пішли чутки, що нападав навіть на дітей, що купалися в Сулі.

Поліції було видано розпорядження: встановити, що за звір і, по можливості, виловити його. Місцевий пристав наказав рибалкам закинути сіті, неводи. І в них впіймали рибину більше метра завдовжки. Вона виявилась осетром, якого пристав наказав негайно арештувати і відправити під конвоєм до повітового управління поліції в Хорол. Про подальшу долю того осетра історики нічого певного сказати не можуть.

Івано-франківська Ряба знесла яйце вагою 143 грами

У селі Деліїв Галицького району Івано-Франківщини курка знесла яйце вагою 143 г. Українські кури несуть яйця вагою в середньому до 58 г, а світовий рекорд ваги курячого яйця становить 160 г.
Про це повідомили у головному управлінні сільського господарства і продовольства облдержадміністрації. Фахівці цього управління стверджують, що таке трапляється дуже рідко.
За їхніми словами, українські кури несуть яйця вагою в середньому до 58 г, а світовий рекорд ваги курячого яйця становить 160 г, повідомляє

УНІАН.

До розділу "Читанка"

Ой, як цікаво! Хочу ще!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.