ХОЧЕШ - ВІР, А НІ - ТО ПЕРЕВІР - 94

Скільки мов може вивчити людина?

Найбільше мов серед українців знав Агатангел Кримський - український письменник, учений, перекладач (народився 1871 р., загинув від рук большевицьких окупантів 1942 р.). Коли його запитували скільки мов він знає, відповідав:
"Мабуть, із шістдесят, а то й більше!" У дитячі роки він досконало вивчив німецьку, французьку та англійську мови. В юнацькі роки добре оволодів грецькою, турецькою, італійською, давньоєврейською і санскритом, згодом став ученим-орієнталістом* світового рівня. Він переконливо довів, що українська мова дуже давня і що тисячу років тому стародавні кияни розмовляли говіркою, яка мала українське коріння.

* Орієнталіст - учений, який вивчає історію та культуру Сходу.

Фермер із США виростив найбльший у світі гарбуз

Найбільший на світі гарбуз виростили у Сполучених Штатах. Він важить 558 кілограмів. Його виростив 55-річний фермер Джоел Холланд.

Щоб привезти гігантський овоч на сільськогосподарську виставку до Каліфорнії, йому знадобилася невеличка вантажівка і ціла гора рушників та простирадл, якими він закривав гарбуза від сонця.

Загалом у конкурсі гарбузів змагалися 80 учасників. За свій сільськогосподарський шедевр Холланд отримав понад 6 тисяч доларів винагороди - по 10 доларів за кілограм.

НАЙСТАРІШЕ ДЕРЕВО В УКРАЇНІ

Багато хто з нас чув про знаменитий козацький дуб, що вже чотириста років шумить листям в селі Верхня Хортиця; саме через цю химерну обставину він уважається найстарішим деревом в Україні.
І дійсно, з цим дубом пов'язано чимало леґенд. Обхват його стовбура 8 метрів. Подейкують, ніби під ним стояли загони руських князів Олега та Святослава, відпочивали Богдан Хмельницький, Ілля Рєпін та Микола Лисенко. Але насправді цей дуб не найстаріший.

Найстарішим деревом в нашій країні вважається 1300-літній (!) дуб в урочищі Юзефін Рівненської області, на Волині. Всього ж в Україні взято на облік 3 295 унікальних дерев віком понад сто років. Близько 50 дерев, з якими пов'язані історичні події та людські долі, оголошено меморіяльними.

Серед них і найстаріше дерево Січеслава-Дніпропетровська - дуб у парку імені козацького осавула Лазаря Глоби, що за переказами посаджено цим самим осавулом. Тобто наразі це дерево має вже понад 200-річний вік. До речі, саме під цим дубом збирається Клуб Української Культури, заснований українськими патріотами міста декілька років тому.

До розділу "Читанка"

Ой, як цікаво! Хочу ще!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.