Л.Бондаренко, Л.Петренко,
м.Ніжин, Чернігівська обл.
Екологічні проблеми природного середовища

Де живеш, там погода і найкраща

Наша планета величезна. І майже скрізь на ній живуть люди, хоча погода не скрізь однакова.
Є таке місце, де не буває дощів.
Так, це пустеля. Там нема води, отже, нічого не росте: навкруги лише каміння та пісок.
Та є і протилежне місце, де йде багато дощів і весь рік стоїть спека. Росте там все дуже швидко і густо: стоять величезні високі ліси, в яких живе багато тварин і птахів.
Є і такі місця на Землі, де майже цілий рік стоїть холодна люта зима. Тоді там навіть не світить сонце, а люди живуть у снігових наметах.
Проте найкраще місце на землі — у нас! Яка тут хороша погода! Спочатку до нас приходить м'яка спокійна весна: йдуть дощі, і люди виходять на поля садити рослини.
Влітку у нас спекотно і сухо. Дозріває врожай, йде косовиця. Люди працюють в полі, купаються, приймають сонячні ванни.
Потім приходить осінь з багатим щедрим урожаєм, а за нею — білосніжна зима. Скільки радощів вона всім несе!
Правду в народі кажуть: де живеш, там і погода найкраща!

Що таке стихійне лихо?

Інколи погода починає псуватись. Теплий дощик переходить в громовицю, що несе за собою пожежі або затоплює все навколо; приємний вітерець — в буревій, який змітає все на своєму шляху.
А то ще й сонечко почне дужче припікати, ведучи за собою засуху.
Взимку можливі тривалі снігопади та обледеніння.
Ці явища природи, які виникають раптово і призводять до порушення нормального життя, а іноді й до загибелі людей, — стихійне лихо. До стихійних лих належать: землетруси, виверження вулканів, повені, снігові намети, засухи, бурі, тощо.

Звідки беруться хмари і дощ?

Вода надзвичайно непосидюча, їй необхідно кудись рухатись, в щось перетворюватись, Ось і цього разу: не сиділось маленькій краплинці в озері — захотілось помандрувати. Перетворилась вона в пару (це такий газоподібний стан води) і полинула до маленької хмаринки. Пізніше декілька таких хмаринок об'єдналися у велику хмару.
В цей час лежав на горі теплий вітер і грівся на сонечку, а за лісом ховався холодний вітер. Теплий вітер розніжився, стало йому спекотно: він навіть висох весь, зробився легенький-легенький.
Чим дужче пригрівало сонечко, тим легший ставав вітерець, і, нарешті, не втримався — полетів догори. Саме цього й чекав холодний вітер. Він раптово вискочив з-за лісу, загудів: «У-у-у!» — і полетів туди, де раніше грівся теплий вітер. Так буває завжди. Звідки летить один вітер, туди миттєво кидається інший. Холодному вітрові схотілось погратися із знайомою нам хмарою. Він схопив її і став носитися з нею по небу. Хмаринка стала чорною, біля неї з'явились і інші чорні хмаринки.
Маленькі краплинки злякалися холодного вітру і побігли назустріч одна одній. Від цього утворились краплини більші, але й вони боялися холодного вітру і теж збігались докупи. Нарешті не втримались і почали падати вниз.
«Ой, яка злива! — закричали діти, що гралися надворі. — Втікаймо до хати!».
(За В.Коровай)

Довідкове бюро Всезнайка
(Прочитай на дозвіллі).

Дивні дощі.

Бувають випадки, коли з неба ллється червоний, чорний, жовтий, сірий чи молочно-білий дощ. Наші предки вважали це «знаменням Господнім».
Виявилось, що колір дощу залежить від того, які барвники потрапляють в атмосферу під час виверження вулканів, піщаних бур, лісових пожеж.
В 1956 році в Києві випав «молочний» дощ. Дослідники виявили в ньому частинки білої глини.
В Вірменії був випадок, коли величезний ливень висипав з неба на голови зачудованих селян безліч риби. Траплялись дощі з медуз, жаб, водорослів.
Одного разу буря зруйнувала склади пшениці в Іспанії і висипала їх дощем на селище бідняків. А іншого разу, піднявши вгору зібраний врожай апельсинів, розсипала їх на протязі декількох кілометрів. Бідняки вважали це «Божим даром». Влітку 1940 року в Росії випав дощ із срібних монет часів Івана Грозного. 400 років пролежав цей скарб, доки буря не «відкопала» його, не підняла дорогоцінні монети в повітря, а потім, ослабнувши, це вилила... срібним дощем. Знайшли тоді біля тисячі монет.

Народ скаже, як зав'яже.

— Весняний дощ зайвим не буває.
— Як сіно косять, то дощів не просять.
— Ластівки низько літають — дощ обіцяють.

Звідки з'являється блискавка?

Озирнись навкруги: в землі, в траві, в камінні, у хмарах, в деревах, у будинках, в горах, в людях і навіть в старому чоботі сплять маленькі жовті частинки (назвемо їх головастиками), що утворюють електрику. Їх не видно, але вони є. Коли навколо спокійно, ці малята сплять, ніби нічого не трапилось.
Але ледь вітер почне ганяти хмари, а грім-буревій порушує їх спокій, головастики страшенно сердяться і електрика одразу прокидається. Малята починають бігати, шукати один одного і збираються докупи. Ось уже зібралися в хмаринці: їх багато, тому й захотіли на когось напасти, в щось влучити. Вибрали гору.
«Трах!» — влучили. Із хмари вилетіла блискавка. Вона вдарила прямо в гору. А з блискавкою вискочили і головастики. Вони теж кинулися на гору. Ті, що повилітали з двох хмар, знову націлилися одне на одного.
«Трах!» — блискавка полетіла між хмарами. Це головастики кинулися із хмари, де їх було багато, в хмару, де їх було мало.
Потім блискавки мигали одна за другою: електрика перескакувала з однієї хмаринки в другу, з другої — в третю, потім знову назад, і знову у землю.
«Трах!» — блискавка влучила у високу тополю. Дерево відразу загорілося. Блискавка завжди вибирає що-небудь високе: високе дерево, високу башту, високі гори.
Отже, блискавка — це надзвичайно сильна електрична іскра, а головастики — електричні заряди, її треба остерігатися.
(За В. Коровай)

Гроза

Кожного року на нашій планеті вирує 16 мільйонів громовиць, тобто кожну секунду в земну кулю впивається близько 100 вогняних стріл.
Блискавка миттєво нагріває повітря на своєму шляху. Повітря, розширюючись, видає звук, ніби порохові гази вирвались з дула гармати. Утворюються перекати грому, які чути на десятки кілометрів.
Блискавки можуть досягти декількох кілометрів в довжину. їх температура піднімається до 30 тисяч градусів.
Від удару блискавки нерідко руйнуються будівлі, виникають пожежі, гинуть люди і тварини. Ще древні помітили, що часто блискавка, вбиваю-
чи людей, не залишає на їх тілі жодних слідів. Бували випадки, коли вона, спопеливши людину, залишала її одяг незайманим, або «роздягала» свої жертви, розкидаючи їх одяг на десятки метрів навколо, а людина залишалася живою. Інколи, проникнувши в дім, зовсім не причиняла шкоди його мешканцям, «гралася» з предметами побуту.

Поради Королеви Безпеки

Як поводитись під час грози.

Влітку можливо потрапити в грозу і бути жертвою удару блискавки.
Якщо ти опинився в епіцентрі грози на відкритій місцевості, то:
— не ховайся на пагорбах;
— присядь навпочіпки в суху яму, траншею. При цьому ступні ніг повинні бути разом, спина зігнута, голова та груди опущені на коліна, тіло повинно мати якомога менший контакт із землею;
— ні в якому разі не ховайся за високі дерева, особливо за ті, що стоять окремо. Найбільш небезпечні дуб, тополя, ялина,, сосна;
— перечекай грозу під березою та кленом, в чагарнику — блискавка майже ніколи не влучає в них;
— можна сховатися в лісі під деревами — там найбезпечніше;
— не стій поруч із металевими предметами. Якщо ти знаходишся в поході, всі металеві предмети віднеси на декілька метрів вбік від наметів. Якщо ти в приміщенні:
— відключи з електромережі телевізор, інші електроприлади;
— не користуйся телефоном;
— не торкайся до водопровідних кранів;
— не стій біля димарів, печей, камінів.
Щоб блискавка не потрапила у будівлю, на даху повинен стояти громовідвід.

Цікаво знати!

При розкопках в Єгипті знайдені щогли, що стояли навколо храму і були захистом від «небесного вогню».

Поради лікаря Будьздоровченка

Якщо вразила блискавка.

Не лякайся, дій швидко, без метушні — від тебе залежить життя людини:
— ні в якому разі не прикопуй постраждалого в землю! Це ще більше утруднить його дихання, обов'язково викличе охолодження тіла та порушення кровообігу;
— роби потерпілому штучне дихання до тих пір, доки не з'явиться його власне;
— при першій же можливості викликай швидку допомогу.

Цікаво знати!

Чудеса кульової блискавки.

Під час грози інколи з'являється кульова блискавка. Як це трапляється — вчені ще не знають, але розповідають чимало цікавих історій. Бували випадки, коли сяюча куля залітала через вікно до приміщення і, покрутившись, поверталася через те ж саме вікно назад, нікого не зачепивши.
Цей кумедний випадок трапився в 1924 році в одному з селищ під Новгородом близько другої години дня. Почався сильний дощ з поривами шквального вітру. В будинку Савушкіних знаходилось двоє: доросла донька Ганна і 10-річний син Олексій. Хлопчик сидів на лаві і дивився у вікно. Біля печі стояла діжа з тістом. Ганна вийшла в сіни, і в цю мить почувся тріск. Дівчина впала, а коли прийшла до тями, — забігла до кімнати. Перед її очима постала страшна картина: на вікнах не було жодної рами, не було й хлопчика. Перелякана дівчинка підбігла до вікна і визирнула на вулицю. Олексій сидів біля паркану за дорогою, поряд валялись рами і стояла діжа з тістом.
У Олексія — декілька подряпин, тісто навіть не вихлюпнулось, а біля воріт вбиті двоє людей і кінь.
Хоча інколи політ кульової блискавки буває спокійним, але це не означає, що вона безпечна для спостерігачів. Від цих дивних блискавок загинуло багато людей та тварин; вони бувають причиною пожеж; псують електроприлади; можуть вибухати, розвалюючи стіни, димарі. Ця блискавка проникає до помешкання через димар, мізерну щілину, навіть пробиває скло.

Поради Королеви Безпеки

Про те, що збирається гроза, можна судити за такими прикметами:
— сонце надто пече, а в повітрі нагромаджується волога;
— починає особливо змінюватись небо і навіть відчувається особливе передгрозове світло; При перших же проявах грози обов'язково зачини всі кватирки і двері в будинку, прослідкуй, щоб не було протягів.

Якщо до кімнати залетіла кульова блискавка, поводься якомога спокійніше:
— не розмахуй руками;
— ляж на підлогу;
— не бери до рук металевих предметів;
— не намагайся бігти, бо повітряний потік пожене блискавку за тобою;
— не роби різких рухів.

Град

Град — явище не таке вже й рідкісне. Над родючими землями град випадає навіть частіше, ніж горах.
Метеорологи розповідають, що в 1939 році в окрузі станції Нальчик випав град розміром з куряче яйце. В результаті було знищено 60 тисяч гектарів пшениці, на пасовищі вбито близько 2 тисяч овець.
В цьому ж році в Індії після випавшого граду знайшли градину, що важила 3—4 кг. Кажуть, тоді градом вбило слона. Найбільшу ж градину знайшли під час літньої грози в 1902 році в Китаї: її вага досягла 4,5 кг.
В червні 2001 року на Житомирщині пронісся буревій з градом. Деякі градини в діаметрі досягали 5 см. Були травмовані люди.

Поради Королеви Безпеки

Щоб не бути травмованим градом, сховайся до будівлі — не випробовуй долі.

Туман: і ворог, і друг

Тумани приносять людству багато горя та нещастя. Велика кількість катастроф виникла в світі з їх вини. Густі тумани, які не розсіюються на протязі кількох днів, дуже шкодять живим організмам.
Але тумани можуть бути і друзями. Весною чи восени, коли настають ранні заморозки, які дуже шкодять рослинам садів, городів та полів, на допомогу приходить туман. Під ковдрою туману рослинам тепло і заморозки їм не страшні.
Люди навчились розсіювати тумани і створювати штучні там, де це необхідно.

Цікаво знати!

Щоб розігнати туман чи величезну грозову хмару, люди стріляли з гармат, голосно кричали, розмахуючи руками.
Пізніше ці спостереження допомогли вченим створити такі пристрої, в основі роботи яких дія різкого звуку. В горах люди навчилися з туманів добувати воду.

Бурі, урагани, смерчі, буревії

Це дуже сильні вітри, що спричиняють велике руйнування — на суші валять будівлі, зривають дахи, з корінням виривають дерева, перекидають лінії електропередач. На морі викликають величезні хвилі.
Ось як починалася буря в червні 1998 року в Москві: «Дерева стояли, не поворухнувшись, не відчувалось навіть подиху вітерця. Природа якось дивно замерла. А потім...
Ураган налетів раптово, до нього ніхто не готувався, ніщо не віщувало біди. Сильний (більше 20 метрів за секунду) вітер зривав дахи з будівель і носив їх як осіннє листя, перевертав гаражі, валив величезні рекламні щити (від них якраз і постраждала найбільша кількість людей).

Ураган виривав з коренем дерева; тисячі стовбурів падали на тротуари, машини, будинки, на людей».
Коли під час бурі вихровий рух повітря піднімає пісок, порох, воду у вигляді лійки чи стовпа — це смерч (або торнадо, як його називають американці).
Наближення смерчу можна відчути по свистінню, що переростає в оглушливе ревіння, яке супроводжується тріском зламаних дерев. Його шлях звичайно не перевищує 80 км, а живе він не більше 2 годин.
Швидкість повітря в середині смерчу може перевищувати 1000 км за годину. При такому вітрі піщинка, піднята ним, пробиває людину наскрізь, як куля.
Буває, що піднятий предмет просто гойдається в середині смерчу. А через деякий час м'яко опускається на землю. Одного разу кухонна шафа була перенесена на декілька сотень метрів і жодна тарілка в ній навіть не зрушила з місця.
Було й таке, коли кури, що потрапили в епіцентр бурі, залишались живими, але без жодної пір'їнки. А одного разу смерч підняв з пасовища корову, переніс її на 700 метрів і поставив на землю. На елеваторі повністю зруйнував будівлю, а вагони з зерном позривав з рейок і розставив як йому заманулось. Але при цьому зерно в вагонах навіть не розсипалось.
Ось іще одна розповідь очевидців. Налетівши на маленьке селище, смерч пронісся по ньому. Захопивши один з будинків, відніс його на 20 метрів і перевернув, поставивши на дах. Легковий автомобіль проніс по вулиці і залишив в такому стані, ніби на ньому потоптався слон.
Охайно складені штани і сорочки, що лежали на столі, тепер опинились (так само охайно складеними) на підлозі, а стіл кудись зник, Зате в шафі замість одягу опинився битий шифер.
Всі ці історії виглядають смішно, але вітряна буря — це трагедія.
Літаюча корова, що залишилась живою, люди, яких переносить на великі відстані і ставить на землю неушкодженими — це винятки з правил.
Зустріч зі смерчем завжди закінчується для всього живого якщо не смертю, то травмами, хворобами, великими руйнуваннями всього довкілля.

Запам'ятай!

Ураган носе потрійну загрозу життю людей, що опинились у нього на шляху: вітер, дощ, град. Кожна з них може причинити величезне зло і невідомо, що небезпечніше. Дощ вважається найбільшим ворогом в тих районах, де часто трапляються повені.

Поради Королеви Безпеки

— Після завивання вітру і заливного дощу, що закінчились раптово, не поспішай відкривати двері і виходити на вулицю. Через декілька секунд може все повторитись знову, ти не встигнеш добігти до укриття.

— Якщо вітряна буря захопила тебе на відкритій місцевості зненацька, згадай поради індіанців. Падай на землю і втискуйся в неї обличчям. Це допоможе тобі не бути захопленим могутнім вітром, а ще врятує від задухи, бо в ґрунті легше знайти більш-менш чисте повітря для дихання, ніж та курява, що кружляє навколо.

Цікаво знати!

Оцінка... вітрові. Вітерець, вітер, вітрище, вітрисько, буревій... Он скільки вітрів є у нас. І кожен по-своєму називається, і кожен по-своєму поводиться, тобто дме. Оцінюють їх силу люди, виставляючи бали, як школярам за знання в школі. Одиницю має неспокійний вітер. 12 балів за поведінку отримав найбільший — буревій. Добре, що він у нас не частий гість. Десятибальний вітер вивертає дерева з корінням, а дев'ятибальний зриває дахи з будинків.

Повені

Вони з'являються після раптового і довгого танення снігу під час сильної зливи. Вода при цьому виходить із берегів річок і затоплює все навколо.
Люди, що пережили повінь, розповідають, як лякає, несе спустошення і смерть стихія води.
Біблійна легенда розповідає, що на шестисотому році життя одного з нащадків Адама Ноя відчинилися небесні вікна і полився дощ, який йшов 40 днів і 40 ночей.
Вода покрила всі високі гори. Зникло все живе, крім сім'ї Ноя і тварин, яких він взяв до себе в ковчег, що плавав 3 місяці, доки не зійшла вода.
Схожі легенди є в народів різних країн і навіть у давніх індіанців Америки. Це. говорить про те, що оповідки пов'язані з дійсністю: всі народи за роки існування переживали величезні потрясіння від стихійного лиха, що зветься повінню.

Поради Королеви Безпеки

Як діяти під час повені?

— Якщо ти знаходишся на першому поверсі, піднімись вище. При перебуванні в одноповерховому будинку піднімись на горище, дах.
— Якщо ти опинився в лісі, знайди підвищене місце, вилізь на дерево. Коли ти опинився у воді, пливи за течією до найближчої незатопленої ділянки. Використовуй при цьому дошки, колоди, тощо.

Суховії

В пустелях та степах це звичайне явище. Ознака того, що надходить піщана буря та суховій, — потемніння неба на горизонті. Це йдуть не ті хмари, що несуть живильний дощ, це несеться піднятий вгору вітром стовп дрібного пилу. Там, де пройшов суховій, рослини тьмяніють, засихають і гинуть.

Засуха

На землі знаходиться одна й та ж кількість води, яка не збільшується і не зменшується: на кожну людину припадає більш ніж 450 мільйонів кубічних метрів.
Але часто над якимсь районом довгий час не випадають опади. Якщо влітку місяць і більше ідуть дощі, починається засуха, а потім — голод. Під час засух загинула величезна кількість людей. Раптова засуха може трапитися в кожному районі: при цьому важко забезпечувати людей продуктами харчування і водою. Виникають різні шлунково-кишкові захворювання. Засухи часто викликають пожежі.

Цікаво знати!

В давнину, коли довго не випадало дощів, вважалось, що це злі духи не посилають їх нам на землю або Боги за щось розгнівалися. В кожного народу були свої обряди, що нібито допомагали накликати дощ: люди лили з дахів воду, шукали відьму, били палкою по порожній бочці, показуючи, ніби надходить гроза, молились Господу.
В американських племенах навіть приносили в жертву кров ягнят чи курчат. В кого з них тварин не було, різали собі руку і віддавали в жертву власну кров: тільки б зникла засуха! З часів Київської Русі дійшли до нас заклички нашого народу, які ще й зараз співають дітлахи:

Іди, іди, дощику.
Зварю тобі борщику.
Поставлю в кутику.
На зеленім прутику.
Поставлю на горбі.
Щоб не з 'їли комарі.
Дощик іде, квітка цвіте!

Снігові замети

Унаслідок тривалих снігопадів з'являються снігові замети. Вони також викликають різні порушення транспортного зв'язку, пошкодження електричних ліній. При цьому трапляються випадки обмороження частин тіла, замерзання людей.

Поради Королеви Безпеки

Як діяти під час снігопадів:

— Постарайся не виходити з дому.

— Якщо снігопад застав тебе в дорозі, дійди до найближчих осель.

— Ні в якому разі не зупиняйся, не сідай відпочити в дорозі.

— Рухайся! З останніх сил іди вперед! Людей, що присіли відпочити в заметіль, знаходили мертвими.

Землетруси

Землетруси завжди лякають людей своєю раптовістю. Встановлено, що в світі від них кожного року гине 10 тисяч чоловік. Дізнатись про початок землетрусу достовірно можна, лише уважно спостерігаючи за поведінкою тварин: вони відчувають його наближення за декілька годин і починають проявляти неспокій. Людина ж ще й досі не навчилася заздалегідь виявляти наближення землетрусу.
На протязі року на планеті трапляється більше 100 тисяч землетрусів. Іншими словами, кожні 5 хвилин земля здригається від поштовхів.
Землетруси — це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо як поштовхи і коливання. Тривають землетруси від кількох секунд до кількох хвилин і можуть повторюватися.
Слабкі землетруси спричиняють у будинках дзенькіт посуду, розгойдування люстр. Під час сильних — тріскаються стіни в будинках, обвалюється стеля. Дуже сильні землетруси призводять до тріщин на поверхні землі, обвалів у горах, руйнування будівель.

Поради Королеви Безпеки

Як діяти під час землетрусу:

— При перебуванні у будинку негайно вийди з нього. З одноповерхового будинку можеш вибратися через вікно. З багатоповерхового виходь сходами. Ліфтом користуватися не можна, він може застрягти.

— На вулиці швидко відійди від будинку на відстань, рівну його висоті, у напрямі скверу, широкої вулиці, спортивного майданчика.

— Будь особливо організованим, якщо землетрус застав тебе в театрі, магазині, громадському транспорті.

Довідкове бюро Всезнайка
(Прочитай разом з батьками, збираючись у похід).

Щоб не потрапити в негоду, примічай!

Ці прикмети перевірялись протягом тисячоліть і передавались з покоління в покоління.

Ознаки збереження малохмарної погоди без опадів.

Вночі і вранці тихо; на світанку, коли сходить сонце, починається слабкий вітер, який дужчає до 12—15 години; надвечір слабшає, а на ніч стихає. У теплу пору року ввечері і вночі у лісі значно тепліше, ніж у полі. Ввечері на траві утворюється роса. Колір неба, коли заходить сонце, золотистий, або світло-рожевий. Під час заходу сонця переважають зелені відтінки.

• Ранковий туман влітку — на ясну погоду.
• Парує туман над лісом — пора йти по гриби.
• Густа роса — на ясний день.
• Місяць ріжками донизу — на тепло.
• Дим від вогнища піднімається вгору — буде тепло.
• Протягом доби температура різко змінюється: вдень спекотно, а вночі прохолодно — чекай тепла.
• Увечері на заході смужка ясного неба, сонце сідає за безхмарний горизонт — буде сухо.
• Після заходу сонця в низинах, над річкою, озером, болотом стелеться туман — на ясну погоду.
• Випадає рясна роса, яка залишається до ранку — дощу не буде.
• Горобці літають зграйками — на суху та ясну погоду.
• Під вікнами воркують зранку голуби — обов'язково буде сонце, можна йти по гриби.
• Комарі «товчуть мак» — буде тепло, знає всяк.
• Хрущі гудуть — на ясну, тиху й теплу погоду.
• Жаби у нірки ховаються — буде гарна погода.

Дзвінка вечірня пісня коника-стрибунця провіщає тихий сонячний ранок.

• Активно літають мухи — буде ясний тихий день.
• Мухи прокидаються дуже рано і починають гудіти — перед сухою погодою.
• Лісові павуки летять за вітром — на погожий день.
• Побачиш павука ввечері — наступного дня погода буде чудовою.

Ознаки настання негоди.

• Влітку після тихого ясного дня настає тепла, порівняно з попередньою, ніч, роси не буває. Якщо вітер надвечір посилюється, не пізніше як через день можна чекати дощу. Надвечір збільшується хмарність, сонце заходить за густі хмари.
• Туман у вигляді суцільної завіси не зникає після сходу сонця — чекай негоди.
• Навколо сонця і місяця з'являється сяйво у вигляді великого кільця — погода погіршиться.
• Дим від вогнища стелиться по землі — чекай негоди.
• Увечері тепліше ніж уранці — задощить.
• Відсиріло з обіду підсохле сіно — збереться на дощ.
• Якщо вранці трава суха — з обіду потягне хмарами.
• Ліс без вітру шумить — скоро дощ зашелестить.
• Подув гарячий сильний вітер — на дощ.
• Якщо в час сходу сонця задуха, ввечері буде дощ.
• Злива при сонці означає, що завтра знову йтиме дощ.
• Сіль відсиріла — чекай дощу.
• Вітер вночі — завтра чекай дощу.
• Хмари рухаються проти вітру — погіршиться погода.
• Червона вечірня зірка віщує вітер, світло-жовта — дощ.
• Вересневий дощ, що почався вранці, довго не йтиме.
• Якщо молодик припадає на дощовий день, то весь наступний місяць буде дощовим.

У дерев, комах, трави — свій барометр живий.

• Якщо вдень «парить», а з листя осокора чи клена капають сльози, треба чекати дощу.
• Якщо на вербових гілках виступає сік — за день чекай дощу.
• Якщо насіннєва парасолька в моркви поникла — скоро занегодиться.
• Перед дощем реп'ях розкриває свої колючки.
• Перед поганою погодою квітка-сон закривається і схиляє голівку.
• Квіточки мокрець стуляє — поспішає дощ до гаю.
• Кульбаба парасолю складає і ховає — то хмара суне дощова.
• Латаття не розкриває своїх квіток — на негоду.
• Степові й лугові трави, пшениця, жито, ячмінь, кукурудза, огірки, помідори перед дощем «плачуть» .
• Конюшина лиш розправить листя — теплий дощик довго буде литися.
• Поникли квітки картоплі — бути негоді.
• Перед негодою складає листочки квасениця.
• Мухи, оси, бджоли, комарі набридливі, шукають схованок — перед вітром, дощем.
• Мухи липнуть, кусаються — на негоду.
• У приміщенні багато мух: сидять нерухомо на стінах — буде дощова, вітряна погода.
• Метелики поспішають до квітів, жадібно п'ють сік — задощить.
• Якщо ґедзі особливо кусючі — чекай дощу.
• Мошка налітає хмарою — дощ неминучий.
• Бджоли вилітають з вулика і залишаються поблизу — буде дощ.
• Перед дощем мурашки ховаються в мурашники і закупорюють ходи.

Пернаті синоптики.

• Кури ранком на тин сідають — буде дощ.
• Кури кудкудакають — на негоду.
• Кури збираються, чистять пір'я, «купаються» в піску, вдаряють крильми — бути негоді.
• Півень уночі співає не впору — на негоду.
• Під час дощу кури ховаються в сухому місці — опади не надовго, а бродять — негода буде тривалою.
• Ластівки літають низько — перед дощем.

Тварини-барометри.

• Корови на негоду збираються до купи: підводять голови вгору, нюхають і глибоко вдихають повітря, облизують губи, менше дають молока, мало п'ють води, лягають під покрівлею.

• Раки і жаби виходять на берег перед негодою.

Ознаки наближення грози.

• Вдень сильна спека, різко підвищується вологість повітря, парко.
• Якщо під час дощу стає тепло, слід чекати його посилення або грози.
• У теплий і паркий вечір небо затягується суцільною пеленою хмар.
• Бджоли не вилітають з вулика — перед грозою.
• Качки та гуси кричать, полощуться, пірнають і б'ють крильми — на дощ, притихають — на грозу.
• Чайка бродить по піску — на бурю.
• Павуки тчуть спекотного літнього дня багато павутиння — на грозу.
• Конюшина перед грозою згортає листочки, схиляється і опускає квіточки.
• Чим швидше «ростуть» на сході пір'ясті хмари, змінюючи форму, тим ймовірніша гроза.
• Коли навколо сонця видно білястий круг, того дня чекай сильної бурі; синювйтий або чорний віщує бурю наступного дня.
• Блимання зірок — ознака погіршення негоди з посиленням вітру.
• Якщо на чистому небі не видно малих зірок — бути бурі.

Ознаки поліпшення погоди.

• Більшість квітів розправляє пелюстки, на них з'являються комахи, поступово прояснюється. Колір неба перед заходом сонця золотистий.
• Хмарне небо, а квітки жовтецю відкриті — дощу не буде.
• В суцільних хмарах з'явились шматочки голубого неба — потеплішає, дощу не буде.
• Якщо хмарно і бджоли не ховаються у вулик, а продовжують летіти в поле — дощу не буде.
• Дощ уранці, що бабині танці, дощ в обід — запрягай і додому їдь!
• Якщо вітер посилюється під час дощу і напрямок його змінюється проти годинникової стрілки — чекати швидкого потепління.
• Восени на рослинах багато павутиння — на тривалу теплу погоду.

Ознаки наближення заморозків.

У сухому повітрі й на поверхні сухого ґрунту можливість виникнення заморозків більша, ніж у повітрі з високою вологістю, або на вологому ґрунті. Коли ґрунт добре прогрітий і зволожений, то на його поверхні паморозі може й не бути. Якщо звечора або вночі утворився туман, заморозків не буде.1 Коли небо на ніч вкрите хмарами, а вітер посилюється, небезпека заморозків зменшується.

Дещо про вітер.

• Ворони розсідаються на ночівлю у будь-якому порядку — ніч буде безвітряною, теплою, а коли вмощуються на товстих гілках, поближче до стовбура — чекай вітру з тієї сторони, в яку птахи повернулися головами.
• За червоні хмари сонечко ховається — так і знай, що на світанку вітер розгуляється.

Дещо про засуху.

• Сюркочуть коники дотемна — на спеку, посуху.
• Бджоли сидять на стінках вулика — на велику спеку.
• Оси гніздяться на землі в пору сінокосу — на тривалу посуху.

Погода взимку.

• Великий лапатий сніг — на негоду і відлигу.
• Цвіркун сильно стрекоче у хаті — на тепло і сніг.
• Птахи перед потеплінням сідають на нижні гілки дерев.
• Ворона «купається» на негоду.
• Собака качається по землі — на сніг.
• Кінь лягає на сніг — чекай потепління.
• Вовки виють біля житла — на мороз.
• Хмари пливуть проти вітру — перед снігом, низько над землею — на холод.
• Блискавка зимою — чекай бурі.
• Грім узимку — на сильний вітер.
• Біла райдуга взимку — буде сильний мороз.
• Перед потеплінням шибки у вікнах запотівають.
• Розспівалися півні — бути відлизі.
• Кішка стіну дряпає — на негоду, клубочком лежить — на мороз.
• Повна ополонка води й туман на Новий рік — на велику повінь.
• Яскраво світяться зорі — на мороз.
• Якщо заглядають горобці у вікна — чекай сильного морозу.
• Ворони літають і кружляють зграями — на мороз.
• Гуска ховає ніс під крило — буде мороз.
• Кішка тягнеться до тепла, спить, згорнувшись клубочком і прикривши ніс лапками та хвостом, — теж на мороз.

Тлумачний словник

Барометр — це такий прилад, що за допомогою стрілочки показує атмосферний тиск. А по показниках тиску визначають, насувається на даний район буря чи ні.

Буря — сильний вітер з грозою, дощем, снігом або градом.

Прогноз погоди — передбачення погоди на основі спостережень за явищами і процесами погоди.

Синоптики — люди, що складають прогноз погоди.

Смерч — вихровий рух повітря, що піднімає пісок, порох або воду у вигляді лійки чи стовпа.

Ураган — дуже сильний вітер, що може спричиняти великі руйнування валити будівлі, зривати дахи, з корінням виривати дерева.

Щогла — споруда у вигляді високого стовпа.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.