Етимологія назв країн світу

А

Афганістан - від "Upa-Ghana-Stan" (на санскриті "земля об'єднаних племен").

Албанія - земля горців. Корінь "Алб" означає "білий" чи "гора". Очевидно, гірські племена із сучасного Косово принесли свій горянський етнонім на вузьку прибережну рівнину. Використовувана усередині країни назва Shqiperia означає "земля орла". Можливо, орел був тотемом племені.

Алжир - від назви столиці Алжир (Algiers), що французькою Alger, арабською - Al Jazair (острів).

Андорра - походження невідоме. Можливо, іберійське чи баскське.

Ангола - від Ngola, титулу, використовуваного монархом у доколоніальному королівстві Ндонго.

Аргентина - з латинської "аргентум" (срібло). Купці використовували аргентинську ріку Ріо-де-ла-Плата (Срібна ріка) для транспортування срібла й інших скарбів з Перу. Земля вниз за течією і стала відома як Аргентина (Земля срібла).

Австралія - від "невідома південна земля" (лат. terra australis incognita). Територія була названа ранніми європейськими дослідниками, які вірили, що австралійський материк був набагато більше, ніж вони поки відкрили. Мандрівник Метью Фліндерс (1774 - 1814), який першим досліджував австралійський берег і зробив його карту, використовував термін "Австралія" у своїй роботі.

Австрія - "східне королівство", наприклад, порівняйте із сучасною німецькою мовою: Osterreich. У ІХ столітті Австрія було крайньою східною територією в складі Франкської імперії, а також прикордонною зоною німецьких поселень зі Слов'янською землею. Карл Великий назвав країну Ostmark ("східна прикордонна територія"). У ХІ столітті вперше появився термін Ostarrichi.

Азербайджан - "земля вогню" (від пожеж на поверхні стародавніх нафтових басейнів). Антична назва Atropatene на арабській почало вимовлятися як Азербайджан.

Б

Багами - від іспанського "Baja Mar" ("неглибоке море"). Іспанські конкістадори таким чином назвали острови за характеристикою води, яка їх оточує.

Бахрейн - від арабського "два моря". Тїльки щодо яких морей тут мовиться, до цієї пори ведеться дискусія. Бахрейн знаходиться у затоці, оточеній арабською землею й Катарським півостровом, і деякі люди вважають, що
"два моря" - це вода затоки з обох сторін острова. Деякі вважають, що у даному випадку йде посилання на положення острова Бахрейн у Перській затоці, розділеній "двома морями" від арабського берега на півдні й Ірану на півночі.

Бангладеш - із санскриту (бенгалі) Bangla - означає людей, що говорять на бенгалі, а Desh - "країна", таким чином, Бангладеш - країна, що говорить бенгальською. Країна раніше була частиною Індії і культура бенгалі охоплює велику територію Індії і Бангладешу.

Барбадос - був названий португальським дослідником Педро а Кампосом "Los Barbados", що означає "бородаті". Це було сказано про зовнішній вигляд фігових дерев острова.

Білорусь - "Біла Русь", у минулому Білорусія, "біла Росія". Ім'я було змінено після розпаду СРСР, щоб акцентувати, що Білорусь і Росія були і залишаються окремими країнами. Передбачається, що нова назва має незалежний корінь русявий. Хоча насправді Рутенія і Росія відбулися від одного кореня "русявий", що пришли до нас від вікінгів. Таким чином, український регіон Рутенія може бути знайдений у старих джерелах як "Червона Росія" (можливо, тут мається на увазі Київська Русь), де термін не відноситься до всієї України чи СРСР.

Бельгія - від назви кельтського племені, Belgae. Можливо, надалі назва пішла від "Bolg" (протоіндоєвропейська група мов), що означає "сумка, утроба".

Беліз - від перекрученої іспанської вимови "Пітер Уелліс" - пірата, що створив перше поселення в Белізі в 1638 р.

Бенін - названий на честь старої однойменної Африканської імперії, на чиїй території сучасний Бенін і розташовується. Держава Бенін раніше називалася Дагомея від найчисельнішої етнічної групи.

Бутан - земля Bhotia. Жителі Тибету мігрували з Тибету в Бутан у Х столітті. Загальний корінь "бод", древня назва Тибету. Друга неофіційна назва - Друк-Юл, що означає "земля громового дракона", "земля грому" чи "земля дракона".

Бразилія - від однойменного дерева, яке, у свою чергу, було названо через червонуватий колір деревини, що нагадує кольором розпечене вугілля (португальською - brasil).

Британія - "розфарбована", натяк на первісних поселенців островів, що використовували фарбу і татуювання для прикраси тіл; може також походити від кельтської богині Brigid.

Болівія - на честь Симона Болівара (1783 - 1830), військового діяча, що вступив у боротьбу з іспанцями, і першого президента республіки (після визнання незалежності у 1824 році).

Боснія і Герцеговина - раніше країна складалася з двох окремих територій: велика північна частина була названа на честь ріки Босна, менша, південна, взяла своє ім'я від німецького дворянського титулу "герцог". Це звання було присуджено верховному воєводі території Стефану Вікчичу Імператором Фредеріком IV у 1448 році.

Ботсвана - названа на честь переважної етнічної групи країни, Tswana. Колишня назва Бечуаналенд - походить від Бечуана, іншого написання "Ботсвана".

Болгарія - "країна племені, сформованого з багатьох племен". "Bulg" походить від турецького кореня, що означає "перемішаний".

Буркіна Фасо - "земля чесних людей". Раніше країна називалася Верхня Вольта від назв двох головних рік - Біла Вольта і Чорна Вольта, - джерела яких розташовані у Буркіна Фасо.

Бурунді - земля розмовляючих мовою рунді.

В

Вануату - від "назавжди на нашій землі" мовою Bislama. Раніше країна була відома як Острови Нові Гебриди (на честь островів поблизу Шотландії).

Ватикан (від лат. vaticinari "віщувати") - від назви пагорба "Mons Vaticanus", на якому Ватикан і розташовується. Вулиця біля підніжжя цього пагорба використовувалася ворожками і провісниками в римські часи.

Венесуела - "маленька Венеція", від зменшувальної форми "Венеція". Європейські дослідники були вражені будинками на палях, побудованими аборигенами на озері Маракайбо, і вирішили назвати країну на честь Венеції.

В'єтнам - "південна земля". Первісний шар в'єтнамської цивілізації насправді був набагато північніше сучасного В'єтнаму.

Г

Габон - від португальської назви ріки Мбе: "Gabao" (пальто з каптуром) від специфічної форми гирла ріки.

Гаїті - мовою індіанців Taino означає "висока гора"; Колумб дав назву "Еспаньйола" ("маленька Іспанія"), однак і до нього регіон називався Гаїті.

Гайана - можливо, від місцевих "Guainazes" - "людей, гідних поваги".

Гана - на честь однойменного стародавнього Західно-Африканського королівства. Однак сучасна територія Гани ніколи не була його частиною.

Гондурас - від іспанської "глибини", стосовно глибоких вод біля північного узбережжя.

Гренада - від південноіспанського міста (провінції) з такою ж назвою.

Греція - від лат. Grecus (греки), Аристотель припускав, що ця назва стосується корінних народів Epirus (гірський прибережний район, оточений Македонією і Фессалією). Еллада - "земля світла" (спірне припущення, оскільки у грецькій мові немає слів, схожих на "світло" і "земля" у слові Hellas).

Д

Данія - Dhen (протоіндоєвропейська група мов) означає "низький" чи "плаский" і німецькою "mark" означає "прикордонна земля" чи "межовий ліс". Назва використовувалася стародавніми готами для опису лісу, що відділяв Готланд від Сканії.

Джибуті - названа на честь нижньої частини Аденської затоки Індійського океану. Можливо, від слова "gabouti" (афарською мовою) - килимок під дверима, зроблений з пальмового волокна.

Домініканська Республіка - від лат. "Dies Dominica" ("неділя"), день тижня, коли Христофор Колумб уперше висадився на острів.

Є

Єгипет - "храм душі бога Птаха".

Ємен - походження назви дискутується. У деяких джерелах запевняють, що воно пішло від арабського Yamin, що означає "праворуч" (посилання на позицію Ємену з точки зору спостерігача, що дивиться з Мекки), інші припускають, що назва походить від Yumn, що означає "щастя", "благословення". Назва (для класичного світу - "Arabia Felix") звичайно стосувалася усього південного узбережжя Аравійського півострова.

З

Замбія - від ріки Замбезі.

Зімбабве - "кам'яні будинки" у Шоне, що відносяться до побудованої з каменю столиці античної торгової імперії Великого Зімбабве.

І

Ізраїль - альтернативне ім'я біблійного героя Якова - "той, який бореться з Богом".

Індія - на честь ріки Інд (на хінді). Часто вважається, що "Bharat" - власна назва мешканців Індії, від імені стародавнього короля "Jada Bharatha", але ця назва також могла піти і від іншого короля Bharata, сина легендарного короля Дашіянта.

Індонезія - "індійські острови". Від грецького слова nesos - "острів", доданого до назви країни Індія.

Ірак - від давньоєврейського "Uruk" ("між ріками"), що має на увазі ріки Тигр і Євфрат.

Іран - "земля Aryans" чи "земля вільних". Термін "Arya" прийшов із протоіндоєвропейської групи мов і звичайно має значення "шляхетний" чи "вільний", споріднене з словом грецького походження "аристократ". Персія (колишня назва Ірану): від лат. "Persais", від стародавньоперсидського "Paarsa", центральний район у країні, сучасний Фарс. Часто Персію пов'язують із грецькою міфологією - "земля Персея".

Ірландія - від докельтського Eire - "родюче місце" чи "місце Eire" (кельтської богині родючості). Дуже часто помилково думають, що ця назва утворилася від "землі заліза" (англ. "land of iron").

Ісландія - "земля криги" (Island ісландською). Названа так, щоб відмовити чужоземців від спроб оселитися на тій землі, яка насправді була родючою.

Іспанія - "узбережжя кролика".

Італія - "син бога-бика" чи "бога-теляти". Назва, звичайно, стосується тільки маленького району на південному краї сучасної Італії.

К

Кабо-Верде - від португальського Cabo Verde ("зелений мис") - названа португальськими моряками, що подорожували уздовж пустелі Сахари і побачили відносно зелені острови.

Камерун - з португальської Rio de Camaroes ("річка креветок"), назва дана річці Вурі португальськими мандрівниками у XV столітті.

Канада - "маленьке поселення" чи "село" на Algonquian (одна з мов корінних жителів Північної Америки). Ця назва відносилася до Стакадоне, поселення поруч із сучасним Квебеком.

Кенія - на честь гори Кенія, мовою Kikuyu гора називається Kere-Nyaga ("біла гора").

Кіпр - названий на честь мідних рудників, що знаходяться на його території.

Кірібаті - перекручене "Гілберт", від європейської назви "Гілберта острови".

Китай (англійською вимовляється як "Чайна") - названий на честь династії Чан мовою санскрит.

Колумбія - на честь Христофора Колумба.

Коморські острови - з арабської "Djazair al Kamar" ("острів місяця").

Корея - на честь династії Goryeo, першої корейської династії, при якій країну відвідали люди із заходу. Місцева назва Hangeuk (старо-давня - Чосон) означає
"країна ранкового спокою".

Коста-Ріка - "багатий берег" іспанською вимовою.

Куба - "Cubanacan" ("центральне місце") мовою індіанців Taino.

Кувейт - з арабської "Kut", що означає "фортеця".

Л

Ліван - з семітської "білі гори".

Лесото - від назви народу сото.

Ліберія - від латинського liber, "вільна", так названа, тому що країна була створена як Батьківщина для звільнених американських рабів.

Ліхтенштейн - "світлий камінь". Країна була названа на честь імені ліхтенштейнської династії, яка придбала та об'єднала округи Шелленбург і Вадуц і дозволяла святим римським імператорам перейменувати нові землі.

Люксембург - (з кельтської Lucilem "маленький" і німецької burg "замок") "невеликий замок".

М

Малаві - мовою аборигенів означає "палаюча вода", можливо, після віддзеркалень на озері Малаві.

Малайзія - від назви народу малай.

Мальдіви - з санскритської Mahal "палац", diva "острів". На головному острові був побудований палац місцевого султана.

Мальта - з фінікійської "притулок". Слово своїм існуванням протягом довгого часу зобов'язане грецькому та латинському слову Melitta - "мед" - назва острова у античні часи, і від назви головного продукту експорту в ті часи.

Маршаллові острови названі на честь британського капітана Джона Маршалла, який був перший, хто задокументував існування островів у 1788 році.

Маврикій - названий на честь голландця Стаатолдера, принца Моріса Оранського.

Мексика - від однойменної гілки племені ацтеків.

Мікронезія - з грецької "маленькі острови".

Молдова - від ріки "Молдова" у Румунії, що означає "відкрита яма", способу видобутку корисних копалин за допомогою води. Molde - німецький термін для такої копальні.

Монако - з грецької demigod hercules - "безпосередньо один", згадка про древньогрецького героя Геракла.

Mарокко - від міста "Marakesh" (оригінальна назва "Al Maghreb al Aqsa", яка означає "найдальший Захід".

Н

Намібія - від прибережної пустелі Namib. Namib означає "область, де нема нічого" мовою Nama.

Непал - "ринок вовни".

Нігерія - з місцевої африканської мови "Ni Gir" (ріка Gir).

Нідерланди - німецькою "низька країна"; Голландія - частина Нідерландів, термін часто використовується стосовно країни в цілому. Holt (нім.) - лісиста земля (часто помилково перекладають як "болото"). Batavia (нім.) - рілля (від Betuwe - на противагу регіональній назві "Veluwe" - необроблена земля).

Нова Зеландія - від провінції Зеландія у Нідерландах.

Нігерія - місцевою африканською мовою "Ni Gir" (ріка Gir).

Норвегія - від старого норвезького "northr і veg" (північний шлях). Норвезька назва Norge - від коренів northr і rike (північне королівство).

Німеччина - "земля списників", від німецького "gar" ("спис") і латинського та німецького "man" - людина. Латинською "Німеччина" означає: Allemagne - "земля всіх людей", тобто багатьох народів; Deutschland - "земля людей"; Nemetsy (польською Niemcy; румунською Nemti; чеською Nemecko; угорською Nemet (orszag)) - "земля німих", де "німі" - метафора стосовно "тих, хто не говорить нашою мовою". Угорська назва запозичена зі слов'янських мов.

О

Oман - деякі джерела стверджують, що назва походить від арабського слова, що означає осілий (на противагу кочовому), чи від інших арабських слів, що означають мир, довіра. Інші - стверджують, що назва була дана на честь людини, можливо, Oman bin Ibrahim al-Khalil, Oman bin Siba' bin Yaghthan bin Ibrahim, Oman bin Qahtan чи Oman bin Loot. Назва використовується з того часу, як її запропонував Птолемей.

П

Пакистан - акронім (Пенджаб, Афганський кордон, Кашмір, Індуська Долина) плюс - стан; можливо, від словосполучення "країна чистих", від слова "pak" - "чистий".

Палестина - від римської назви країни, буквально "земля Philistines" ("Philistines" з семітської - завойовник).

Панама - від колишнього села біля сучасної столиці. Мовою індіанців Cueva - "місце, де вдосталь риби", можливо, від Caribe - "надлишок метеликів" чи, можливо, від назви панамського дерева.

Папуа - "Papua" - "земля людей з кучерявим волоссям", назву дало сусіднє плем'я Malays (яке має пряме волосся).

Перу - можливо, від ріки Біру у сучасному Еквадорі.

Польща - від німецького Polen, "поля", "область".

Португалія - від латинського portus і назви римського порту Gaya, що пізніше став називатися Cale. Поєднана назва Portus Cale (від приєднання рortus до старої назви) - сучасна назва Oporto.

Р

Румунія - "країна римлян" - як називає себе місцеве румунське населення (Rumani чи Romani).

Росія - від старої вікінгської групи, відомої як Рус, і від королівства, яке вони заснували в сучасній Україні. (Хто хоче посперечатись - звертайтесь до авторів "List of country name etymologies").

С

Сальвадор - іспанською "спасіння"; названий на честь Ісуса Христа.

Самоа ("Священний Moa, якого зберігають") - від Moa, місцевого домашнього птаха. За легендою, символ священного птаха був втілений у назву "Острови Самоа" королем Лу. Після боротьби за цю землю він назвав свого сина "Самоа", який став прабатьком клану Moa і прибув, щоб домінувати над островом Маnu'а і цілою областю Samoan.

Сан-Марино - на честь святого Марино, який, за легендою, був засновником Сан-Марино.

Сан-Томе і Принсіпі - португальською - острови Святого Томаса і Принца.

Сейшельські острови - названі на честь міністра фінансів Jean Moreau de Sechelles при королі Франції Луї XV.

Сербія - невідомого, можливо, сарматського походження. Сучасна назва сербів має схоже походження, як і Німеччина, від "горобина" (Sorbs). Серби, що мігрували в Балканську область з краю у Німеччині, відомі як Lusatia, де вони розташувались. Також назва, ймовірно, може походити від колишнього незалежного князівства Anhalt-Zerbst (від німецького міста Zerbst, яке також є сербським етнонімом).
Чорногорія (Montenegro) - названа венеціанськими завойовниками montenegro - "чорна гора" через зовнішній вигляду гори Lovcen; найімовірніше, від темних хвойних лісів, що вкривають її. Чорногорія - сучасна назва країни від "Сrna Gora". Раніше країна була відома як Зета, Діоклія, Доклія. "Doclea" - назва краю у часи раннього періоду Римської імперії, яка була дана народом Illyrian. Пізніше католики виправили назву "Dioclea" через вульгарну вимову, і вона була забута. Найдавніша слов'янська назва "Zeta" походить від назви ріки в Чорногорії, що походить від стародавнього кореня "врожай" чи "зерно". (Всупереч популярному переконанню, "Montenegro" - не італійська назва, оскільки "чорна гора" в Італії - Monte Nero без літери g).

Сінгапур - місто було засноване сером Стамфордом Раффлсом у 1819 році. Воно взяло назву Сінгапур від Malay Sinhapura, більш ранньої назви острова. Слово Sinhapura, у свою чергу, утворилося з санскритського Simhapura - "місто левів".

Сьєрра-Леоне (Західна Африка) - іспанською Sierra Leon, португальською Serra-Leoa - "гори лева".

Словаччина - від слов'янського "слава" чи "слово".

Словенія - аналогічно.

Сполучені Штати Америки - на честь дослідника і картографа Америго Веспуччі, який писав своє власне ім'я на картах Нового Світу. Покупці помилково вважали, що це не ім'я картографа, а назва нової землі.

Судан - від арабського Bilad. "Судан - земля чорношкірих".

Сурінам - від назви народу Surinen, корінних мешканців краю.

Т

Tайвань - "терасова затока" у Китаї. Рисові поля типові для тайванського пейзажу.

Таджикистан - від турецького Tasi - "мусульманин".

Танзанія - комбінація назв двох держав: Танганьїка і Занзібар.

Таїланд - від аборигенного Тай - "земля вільних". Раніше країна була відома як Siam. Стародавня назва Thai була дана народу їхніми сусідами бурмесами, і, ймовірно, походить від Pali - топонім "Suvarnabhuma" - "земля золота"; корінь слова - "sama" означає різні відтінки кольору, частіше брунатний чи жовтий, але іноді зелений чи чорний.

Тімор - від малайського Timur - "схід". Офіційною мовою тетун Східний Тимор відомий як Timor Lorosae. У сусідній Індонезії назва відома як Timor Timur, що означає "східний схід".

Toгo - від поселення Togo, нині називається Togoville. To - "вода", go - "берег".

Toнгa - від аборигенного "південь" чи "південний". З XIX століття територія була відома як "Острови Дружби", названа так капітаном Джеймсом Куком.

Тринідад і Тобаго - Тринідад (слово іспанського походження) отримав назву від трьох піків гори, що видніються на острові, і на честь християнської трійці; Тобаго - від назви тютюну, який курили аборигени.

Тувалу - від аборигенного "вісім островів" чи "вісім, що стоять поряд". Більш давня назва - Niulakita - була заборонена; це була назва першого атола, відкритого у 1949 році.

У

Уганда - від "Buganda" - "земля людей", етнонім домінуючої групи краю.

Угорщина - "люди десяти копій". Іншими словами - "союз десяти племен".

Україна - від слов'янського "територія кордону", етнонім ідентичний сербо-хорватському слову "kraijina".

Ф

Філіппіни - "країни Короля Філіппа" (іспанський монарх XVI століття).

Ш

Шрі-Ланка - санскритською "Чудова Земля".

Швеція - "народ svea". Точне походження етноніму сумнівне, але, як відомо, походить від давньонорвезького "Svithjoth": "Svi" - невідоме значення, "thjoth" - німецькою - "люди". Слово "Svithjoth" спочатку використовувалося, щоб позначити різні області землі, що зображуються у норвезьких міфах і легендах, та області у Скандинавії і сучасній Росії. Також існує версія, що топонім застосовувався для назви областей взагалі невідомих, але розташованих поза землями на північ та захід, де були найбільш поширені готи. Похідне від слова "Svea-rike" Королівство "Svear" з'явилося після того, як скандинав Херулі був висланий з Готського королівства (Gautaland) у південну Скандинавію. Було природно що Херулі, висланий за північну межу Готського королівства, міг взяти традиційне ім'я "Svea". Зрештою, шведи перемогли готів, і відтоді, як вважають сучасні вчені, настав початок існування "Швеції", як одної зі складових територій "Svealand".

Швейцарія - від кантону Schwyz, який, можливо, отримав назвву від німецького "Schweitz", що означає "болото".

Я
Ямайка
- мовою індіанців Taino "Hamaica" - Країна дерева і води чи, можливо, Країна весни.

Японія - з китайської "ribenguo", або "Країна, де сходить сонце", що означає розташування Японії на схід від Китаю. Японські вчені запозичили слово, спростивши його з "Nippon-gu" до "Nihon-gu", а тепер просто Nihon або Nippon - "Народження сонця".

Країни, названі на честь людей

Бермуди - Хуан Бермудес
Болівія - Симон Болівар
Колумбія - Христофор Колумб
Сальвадор - Іісус Христос, "Спаситель"
Ізраїль - Якоб
Кірибаті - Томас Гильберт
Ліхтенштейн - Джон Адам Ліхтенштейн
Маршаллові острови - Джон Маршалл
Маврікій - Моріс Нассау
Філіппіни - Філіп II, король Іспанії
Румунія - Ромулус
Сент-Кітс і Невіс - Святий Христофер
Сент-Люсія - Люсі Сіракузька (?)
Сент-Вінсент і Гренадини - Святий Вінсент
Сан-Марино - Марінус (далматський)
Сан-Томе і Принсіпі - Томас
Саудівська Аравія - Мухамед бін Сауд
Сейшели - Джон Морео де Сейшелес
Соломонови острови - Соломон
Сполучені Штати Америки - Амеріго Веспуччі

Джерело: http://www.fact-index.com/

Спеціально для газети "Кримська Світлиця" та сайту в Інтернет "Весела Абетка" http://abetka.ukrlife.org/ переклав з англійської
Вадим СТРУТИНСЬКИЙ,
Севастополь

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.