ЗАПОВIДI ДОБРI ДЛЯ НАС

Для японських дiтей виписали
японськi вчителi таких десять заповiдей:

1. Будьте вiрнi своєму рiдному народовi.

2. Будьте послушнi матерi й батьковi; цим покажете свою любов.

3. Живите в згодi й приязнi зi своїми братами й сестрами.

4. Помагайте бiдному й нещасному i не слухайте злих намов.

5. Не будьте фальшивi й злобнi; говорiть тiльки правду.

6. З того, що сталося, майте науку на майбутне.

7. Потiшайте сумних.

8. Не переїдайтеся, бо захворiєте.

9. Будьте сумлiннi, нiчого не робiть проти своєї совiсти.

10. Не жалуйте нiчого для свого рiдного народу й краю.

I українським дiтям треба б так робити!

6 уроків про спосіб життя від японців,
які живуть найдовше у світі

Країна має найвищу тривалість життя у світі і японські дівчатка та хлопчики, імовірно, доживуть до 73 років без будь-яких серйозних хвороб та інвалідності. А згідно з нещодавнім дослідженням, опублікованому в журналі "The Lancet", загальна тривалість життя становить 80 років.

Дослідження про те, що ж такого роблять японські діти, що дозволяють їм прожити довгі й здорові роки, у своїй книзі описали Наомі Дайдо та її чоловік Вільям Дойл. Вони задалися питанням, чому японські діти мають найдовше життя і що робити дорослим.

"Те, як харчуються та рухаються японці дає їм довговічність та здоров'я", - каже Дайдо, яка виросла у Японії, а нині мешкає у США.

У порівнянні з іншими розвиненими країнами, японці в середньому споживають менше калорій на день та у "здоровішій схемі": більше риби, більше рослинних продуктів, менше м'яса і молочних продуктів, менше десертів та загалом менші порції.

Видання Today пропонує взяти до уваги 6 уроків з Японії, які можна використовувати, аби стати здоровішим. І не їхати до Японії, аби народити там дитину.

1. Обирайте продукти з меншою кількістю калорій

Типовий прийом їжі у японців - невеличка миска рису, миска супу-місо і невеличкі закуски, сервіровані на різні тарілки чи чаші. Трошки риби, м'яса чи тофу, або овочеві гарніри.

Дайдо каже, що немає необхідності готувати японські страви, а варто лише притримуватися японської моделі харчування.

Потрібно їсти більше фруктів, овочів, цільного зерна і риби. Необхідно зменшити кількість оброблених продуктів, продуктів із надмірною кількістю цукру чи доданих цукрів.

2. Практикуйте "гнучку стриманість"

Важка їжа - не є частиною японського життя. Дітей заохочують насолоджуватися закусками, але у правильних кількостях і частоті. Страви подаються на маленьких тарілках, з маленькою кількістю їжі.

"Ми твердо віримо у гнучку стриманість". Коли справа доходить до менш здорових продуктів, то використовуйте японський порціонний зразок", - каже авторка книги.

Можна замовити піццу чи з'їсти порцію морозива і печива, але не часто. Не варто тримати це вдома завжди.

3. Рис

Вологий, "пухкий" рис є основним продуктом японської та азіатської кухні.

"Вам часто доводилося чути, що рис має високий глікемічний індекс, який збільшує рівень цукру у крові і призводить до збільшення ваги. Але насправді деякі експерти не погоджуються з приводу того, що глікемічний індекс пов'язаний із продуктами, не призначених для людей з діабетом", - каже вона.

За словами авторки книги, суші, наприклад, не є високою глікемчіною їжею, адже рис змішується з іншими продуктами, на кшталт риби, овочей і водоростів. Японці споживають такі змішані продукти та глікемічний вплив рису мінімізується.

Але коричневий рис кращий, бо він містить більше поживних речовин.

4. Ходьба

Фізична активність буквально "вбудована" у повсякденне життя японців з самого раннього віку. За даними ВООЗ, понад 98% японських дітей ходять до школи пішки або на велосипеді.

Це означає, що життя японських дітей "збігається" з рекомендаціями про 60 хвилин фізичної активності на день. До речі ходьба виробляє довічну звичку до фізичних вправ.

Якщо відмова від транспорту на шляху до школи не є можливою, знайдіть інші способи, аби ваша дитина рухалася.

Наприклад: вимкніть все електронне спорядження та вийдіть на вулицю на годину ввечері. Зробіть жваву прогулянку разом із родиною. Без жодних виправдань.

5. Нехай ваш стиль життя стане прикладом для дитини

Обрані вами продукти - провісники того, як харчуватимуться ваші діти у майбутньому. Японські батьки розповідають своїм дітям з дитинства, що вони повинні насолоджуватися широким вибором продуктів здорового харчування, враховуючи велику кількість овочів і фруктів.

Замість забороняти цукор чи казати "не встанеш зі столу, доки не буде порожньої тарілки", японці прагнуть бути авторитетними батьками. Вони моделюють культуру здорового харчування та не надто реагують, коли дитина відмовляється від нової їжі чи не закінчують порцію до кінця.

6. Сила обіду

Японські школи перетворюють дітей на "здорових гурманів", дякуючи спеціальній державній програмі зі шкільних обідів.

Починаючи з початкової школи, дітям подають страви в середині дня, що складаються з продуктів, вирощених десь поруч та свіжоприготованих тут же, у школі. Якщо учням не подабається - їм не пощастило. Нездорової альтернативи не існує.

Таким чином діти вчаться любити здорову їжу та смачний вибір, який їм пропонують.

Крім того, діти допомагають готувати та накривати обід. Харчова освіта є частиною навчальної програми. Діти відвідують місцеві ферми і дізнаються все про приготування їжі, харчування, поведінку за столом і соціальні звички.

Джерело
"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.