БАТЬКІВСЬКИЙ КАТЕХІЗИС,
або
ЗАКОНИ РОЗУМНО ОРГАНІЗОВАНОГО СІМЕЙНОГО ВИХОВАННЯ ШКОЛЯРІВ
1

1. Пам'ятайте, що навчання - один з найважчих видів праці і що розумові сиди та можливості дітей не однакові.

2. Не треба вимагати від учня неможливого. Важливо визначити, до чого він має хист та як розвинути його розумові здібності.

3. Навчання не сприяє розвиткові учня, якщо вимагає від нього механічного заучування і не вимагає напруження розумових сил, пізнавальної активності, мислення та дії.

4. Будьте милосердні до своїх дітей. Найпростіший метод виховання, що не вимагає ні часу, ні розуму,- побити дитину і цим її образити, озлобити або й зламати. Забудьте про опіку, крик, насильство й наказовий тон. Вони викликають опір дітей, психічні травми, пригнічують охоту й інтерес до навчання, змушують шукати порятунку в брехні.

5. Розвивайте інтерес, інтелектуальні бажання, ініціативу й самостійність дитини у навчанні та всіх її справах.

6. Запам'ятайте, що за науково обгрунтованими нормами над виконанням усіх домашніх завдань учні 1-го класу повинні працювати не більше як 1 годину, 2-го класу - 1,5 години, З-4-х класів - до 2 годин, 5-6 класів - до 2,5 години, 7-го класу - до 3 годин, а учні 8-11-х класів - до 4 годин.
Навчіть дітей користуватися годинником і не дозволяйте їм засиджуватися за виконанням домашніх завдань довше, ніж годиться. Бо це відіб'ється на їхньому здоров'ї та розумовому розвитку.
У вихідні та святкові дні діти від виконання домашніх завдань звільняються.

7. Не примушуйте учня писати спочатку в чернетках і по кілька разів переписувати виконане ним домашнє завдання - це веде до перевтоми й викликає нехіть до навчання.

8. Не хвилюйтесь, якщо ваша дитина принесе не таку оцінку, як вам хотілося б, за виконану роботу. По-перше, оцінка відіграє виховну роль, а по-друге, це не остання робота і не остання оцінка.

9. Дайте дитині змогу пережити радість успіху в навчанні, визначити індивідуальну стежку в розумовій праці.

10. Перевіряйте виконані дітьми домашні завдання, особливо на першому етапі навчання. Проте вашими оцінками мають бути такі: "я задоволений", "не задоволений". Можна додати слово "дуже", і будьте певні - завтра ваша дитина докладе всіх зусиль, щоб ви нею були задоволені.

11. Здоров'я дитини - крихка кришталева куля, й тримають її три атланти: спадковість, спосіб життя й виховання. Організуйте правильний режим життя, раціональне харчування, навчання й відпочинок дітей.

12. Організовуючи різноманітні ігри й відпочинок дітей, приділяйте увагу фізичному розвиткові, надто розвиткові дрібних рухових м'язів (пальців, кисті рук), Від цього залежить почерк дитини, якість малювання, креслення, гри на музичних інструментах тощо.

13. Конче помічайте й заохочуйте навіть малопомітні успіхи дітей у навчанні й поведінці, використовуйте для цього слова схвалення, поцілунки, різні види морального й матеріального заохочення.

14. Дитина, яка зазнає менше образ, виростає людиною, що більше усвідомлює власну гідність.

15. Батько та мати - найкращі вихователі й повинні впливати на поведінку своїх дітей, як казав А. С. Макаренко, навіть тоді, коли їх немає вдома.
Пам'ятайте, що дитина - дзеркало життя своїх батьків. Як у краплині води відбивається сонце, так і в дітях відбивається вся організація життя сім'ї, працьовитість, духовне багатство і моральна чистота матері й батька.

Майбутнє належить тільки дітям! Робіть усе, щоб Дитинство і Майбутнє ваших дітей були чарівними і прекрасними.
Любові й взаєморозуміння, успіхів і щастя вам та вашим дітям!

1 Щербань П. Н. // Учительская газ. 1990. 8.01

АФОРИЗМИ, НАРОДНІ ПРИСЛІВ'Я ПРО ВИХОВАННЯ

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.