Клер Льюелін
ДИВОВИЖНІ ФАКТИ 3 ЖИТТЯ КОМАХ

Чи знаєш ти, що у термітів такий міцний дім, що порушити його можна тільки за допомогою динаміту; паличники виростають величиною з кота; бувають оси, які відкладають яйця в горщечки?
А чи знаєш ти, що у комах - жуків, мурашок і всіх інших - по три пари ніжок, тобто всього їх шість?
Варто тільки порахувати ніжки, і відразу стає ясно, комаха перед тобою чи ні.
Ось, наприклад, мокриці, павуки, кліщі й багатоніжки - зовсім не комахи - у них занадто багато ніжок.

Тіло у комах ділиться на три частини: голова, груди й черевце. Тверда зовнішня оболонка не пропускає воду всередину тіла й захищає м'які внутрішні органи.

Комах вивчають учені, котрих називають ентомологами. Вони намагаються взнати все-все про комах: як вони живуть, де мешкають і як їх краще всього захищати.

На світі існує більш як мільйон видів комах. Це більше всіх інших видів тварин, разом узятих! І кожного року ентомологи відкривають ще 8 тисяч видів комах.

Чи знаєш ти, що жуки вміють літати? Розкриють надкрилля на спині, розправлять свої м'які крила і - полетіли!

Чому летючі комахи не гинуть у тропічну грозу? Падаючи, кожна дощова крапля створює легенький вітерець, який і здуває комах убік. Виходить, що вони балансують поміж краплями. Крила метеликів вкриті рядами лусочок, які лежать зовсім як черепиця на даху. Уяви, що кожна лусочка розміром не більше пилинки.

Гусениці - це діти метеликів. У метеликів, як і в багатьох інших комах, у процесі розвитку повністю змінюється зовнішній вигляд. З яйця вони перетворюються в гусінь, потім в лялечку, а потім у метелика. Такий спосіб перетворення з личинки в лялечку і в дорослу особу називається метаморфозом.

Не всі комахи змінюють свій зовнішній вигляд у процесі розвитку. Дитинчата щитівки, ледь вилупившись із яйця, мають вигляд такий же, як їх батьки. Вони просто стають усе більші й більші, поки в них не з'являться крила.

Чи знаєш ти, що деякі комахи ходять по воді? Водомірки, наприклад, такі легкі, що здатні сковзати по поверхні ставу. На кінчиках ніжок у них знаходяться волосяні китички, які й допомагають їм не потонути.

Водяні жуки, що живуть в озерах і ставках, здатні дихати під водою.

Бабки починають своє життя у воді. На цій стадії розвитку їх личинок називають німфами. Личинки можуть нападати на мальків риб і пуголовків, які за розміром більші за них.

У Давній Греції і Давньому Римі люди вірили, що в ріках і озерах живуть прекрасні богині. Їх називали німфами.

Чи знаєш ти, що в термітниках є кватирки? Терміти створюють з глини високі вежі, де знаходять прихисток мільйони комах. У кожній вежі є центральна труба, через яку виходить тепле повітря. Таким чином охолоджується і провітрюється помешкання термітів.

Мурашки-ткачі споруджують свої помешкання з листків. Одні мурахи утримують краї листків, а інші заліплюють їх клеєм. Його виділяють личинки, яких мурашки носять, утримуючи в щелепах.

Нікола Таксворт
КОМАХИ

Жуки є різні за формою, розмірами й кольорами. Є тропічний черепашковий жук, "рубіновий" жук, блискучий золотистий жук. Сонечко - це маленький жук із цяточками. У нього тверді з цяточками крильця. У джмеля волохатий смугастий тулуб. Він голосно гуде, перелітаючи з квітки на квітку. Бджола виробляє густий солодкий мед. Бджоли живуть у вулику. Сарана живе у теплих сухих країнах, вона може пролетіти сотні кілометрів.

Коники живуть у високій траві.

Більшість нічних метеликів удень відпочиває, а вночі літає. Крила метеликів покриті крихітними лусочками.

Мурашки живуть великими групами в мурашниках. Існують чорні крилаті мурашки. Оси мають чорний із жовтими поперечними смугами тулуб і гостре жало. Оси мають сильні лапи й дуже міцні щелепи.

У мухи одна пара крил і шість лапок.

Муха може повзати догори ногами й куштувати їжу лапками.

Бабки стрімко літають навколо озер і струмків.

Кеті Кілпатрик
ДИВО НА ДОЛОНІ

У безхребетних тварин немає скелету. Безхребетні дуже різноманітні, і в більшості це комахи, хоча є й інші.

В усіх дорослих комах по шість ніг, а їхнє тіло складається з трьох частин: голови, середньої частини, яку називають тораксом, і черевця. На голові-два вусики. У більшості комах у певні періоди життя відростають крила.

Павуки, кліщі, косарики і скорпіони належать до іншої групи безхребетних. На відміну від комах у них вісім ніг, а тіло складається лише з однієї або двох частин. Крил у них ніколи не буває.

У багатоніжок і стоніжок більше ніг, ніж у будь-якої іншої комахи. Їхні тіла складаються з голови й безлічі кілець, які називаються сегментами. У більшості стоніжок по З0 ніг, а в деяких багатоніжок їх аж 700. І ті, і ті мають вусики.

У мокриць тіло, як правило, плоске й поділене на кілька сегментів. У мокриць 16 ніжок. На 14 вони пересуваються, а за допомогою двох передніх їдять. Мокриця-скрутка - це мокриця, яка в разі небезпеки може згортатися в кульку.

Тіла черв'яків, як і багатоніжок, складаються з безлічі сегментів. У черв'яків немає ні чітко вираженої голови, ні вусиків, і ніколи не буває ніг. Втім, на передньому кінці є ротовий отвір.

Слизняки та равлики належать ще до однієї групи безхребетних. І ті, й інші пересуваються на мускулистій "нозі". У них є одна або дві пари щупиків. У равликів на спині є черепашка, а у слизняків її немає.

Багато комах літає, для цього в них є одна або дві пари крил. Деякі літають дуже швидко: бабка, наприклад, може розвинути швидкість до 40 кілометрів на годину.

Жуки використовують у польоті обидві пари крил. Надкрила вони піднімають, а літними крилами махають вгору і вниз.

Бджола використовує в польоті дві пари крил, але виглядають вони як одна пара. Два крила скріплені разом особливими зачіпками.

Гусениця п'ядуна підтягує задні ноги до передніх, а потім переносить передні ноги вперед. У мухи на лапах є подушечки з присосками й зачіпками. Ними вона користується, коли пересувається догори ногами. Коник може стрибнути на відстань, що в 20 разів перевищує довжину його тіла. А якщо він розкриє крила, то полетить, планеруючи, -іще далі. Земляний черв'як повзає, скорочуючи м'язи: спершу якась частина його тіла стає довшою і тоншою, а потім - коротшою і товщою.

Існують тисячі різноманітних безхребетних. Усі вони харчуються по-різному. Одні їдять рослини, другі - дрібнюсіньку живність, треті - і те, й інше. Деякі безхребетні живляться кров'ю.

Метелики за допомогою особливого зонда висмоктують нектар з квітки. Зонд розкручується, ніби іграшка "тещин язик". Отрута тарантула паралізує жертву. Потім павук висмоктує її, лишаючи тільки оболонку. Є кошлатий тарантул - гігантський павук. Він мешкає у жарких країнах Південної Америки. Ловить дрібних ссавців, комах і невеликих змій. Равлик харчується листям, плодами і квітками.

Забарвлення й форма тіла багатьох безхребетних залежать від середовища проживання. Це допомагає їм рятуватися від ворогів. Одні безхребетні, завдяки забарвленню, стають непомітними. В інших забарвлення таке яскраве, що вороги не ризикують до них наближатися. Треті в момент небезпеки випускають струмінь їдкої хімічної речовини з різким запахом.

Більшість самок безхребетних відкладає яйця. Вони, як правило, дуже маленькі. Яйця відкладаються по одному або купками. Часто їх відкладають у різних місцях. Яйце відкладається там, де молодняк, що вилупиться, легко зможе прохарчуватись.

Новонароджені безхребетні звичайно мало схожі на своїх батьків. Перш ніж стати дорослими, їм доводиться принаймні один раз поміняти свою зовнішність. Хоча є й такі, хто з перших хвилин народження схожий на своїх батьків мов дві краплі води.

Павуки живуть у різних місцях. Деякі - у наших оселях і в саду. Інші мешкають у горах і пустелях. Більшість павуків (а їх нараховується близько 60 000 різновидів) приносять нам велику користь. Вони поїдають безліч мух та інших шкідників. У кожного павука вісім ніг, і всі вони здатні плести павутиння.

Слизняки та равлики належать до групи тварин, яких називають черевоногими. Слизняки - це равлики, що живуть на суходолі. Слизняки та равлики виробляють слизисту речовину, яка допомагає їм пересуватися. Під час руху вони лишають слизуватий слід. Плоска нижня частина їхнього тіла називається мускулистою ногою. Коли стає дуже сухо або холодно, равлик втягує тіло всередину черепашки. Слиз твердне й утворює пробку, так що равлик опиняється запечатаним усередині. З поліпшенням погоди слиз розм'якшується. У багатьох куточках світу мешкають велетенські равлики. У найбільшого коли-небудь знайденого равлика відстань від верхівки черепашки до краю голови становила 34 сантиметри. Велетенські равлики поїдають будь-які рослини та їхні плоди, включаючи банани. Вони також їдять мертвих тварин. На кінцях довгих щупиків розташовані очі. Усе, на що вони здатні, то це відрізняти світло від пітьми. Бачити навколишній світ так, як ми, равлики не можуть.

На Землі є більш як 250 000 різних жуків. Заглянь у лісі під лежаче дерево або порийся в опалому листі - ти напевне знайдеш жука.

Деякі комахи мешкають і трудяться великими родинами. Їх називають гуртосімейними комахами. До цієї групи комах належать терміти, мурашки, деякі види бджіл та ос.

Є терміти, які будують велетенські насипні споруди, або гнізда. Більшість термітів живуть у теплих країнах і харчуються деревиною.

Найдовші земляні черв'яки мешкають в Африці та Австралії.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.