Ваша дитина не любить читати? Я знаю, що робити!

Вас турбує, що ваша дитина не любить читати, зате годинами сидить за комп'ютерними іграми або гіпнотизує телевізор? Природно, як свідомого і люблячого батька, який хоче, щоб його син ріс всебічно розвиненим і багатогранним, вас це турбує! Але як же зробити так, щоб ваше бажання прищепити любов до літератури реалізувалося у вашому чаді?

Згадайте себе в його (її) віці. Адже діти в усі часи діти, а ваша дитина — це зменшена копія вас самих, тільки модифікована — адаптована під світ нових технологій.

У той час як ви бігали по двору з друзями, граючи в "козаки-розбійники", нинішні діти воліють бігати пасивно — сидячи за комп'ютером. І з не меншим захопленням грають в "Дум", "Сталкер" і т.д.

Ось саме з цієї ситуації ми можемо витягти велику користь, як би дивно це не звучало!

Як правило, батьки починають турбуватися про нечитабельність своїх чад, коли тим виповнюється близько 12-13 років. Підліток починає всіма силами протистояти ідеям батьків і вважає, що вони як елемент безнадійно відсталий в своєму минулому не можуть привнести в їхнє життя нічого путнього, та й взагалі: "Ти нічого не розумієш, зараз все по-іншому!"

Але ж ви теж колись говорили так своїм батькам. Згадали? Значить, поведінка вашої дитини не повинно вам здаватися неприпустимим, і, зберігаючи спокій і присутність духу, приступаємо до справи.

1. Найперше і дуже важливе правило — ніколи не змушуйте дитину читати насильно! Не кричіть і не дорікайте їй.

2. Ніколи не ставте їй в приклад дитині друзів, а особливо не-друзів, які багато читають — це тільки зміцнить у ній опір!

3. Якщо ваша дитина захоплюється комп'ютерною грою "Сталкер" (а дуже мало хто з хлопчиків залишається байдужим до цієї популярної гри), купіть книгу за мотивами цієї гри.
Ні, ні, ні — не заперечуйте! Може, це художній твір і не відповідає вашому смаку і уявленню про висококультурному розвитку вашої дитини, але ж ми тільки починаємо (треба ж з чогось починати), і це всього лише один з варіантів і далеко не найгірший.
Ну ось — книга вже є. Що далі? А далі … Ні, не вгадали! Не дитина, а ви починаєте їй читати. Так, так, так! Саме ви! Знаю, що не ваш формат. Знаю, що не до смаку. А як ви хотіли!? Легких шляхів не буває!

4. Під час читання прагніть попадатися з книгою на очі потенційному читачеві, щоб він бачив назву книги — це викличе в ньому природний інтерес і поселить всередині нього думка про те, що ви не зовсім відстали від життя, і що з вами, можливо, є про що поговорити, крім заданих уроків і знову рваних джинсів.
На питання "Чи ти раптом не Сталкера читаєш?" можна відповісти, що це зараз дуже популярно, от вас і потягнуло "бути в темі".
Прочитавши пару розділів, можна ненав'язливо поцікавитися у нащадка: "А в грі теж є такий персонаж?", "А що таке артефакт "душа"? ". Запевняю, що вам охоче дадуть розгорнуту відповідь у всіх подробицях!
Зачитуйте вголос деякі коротенькі уривки, які сподобалися й уточнюйте, чи є в грі така сцена. Такої сцени там не буде, і вам випадає шанс кинути в благодатний грунт зерно цікавості, сказавши: "Ну, природно — у гру ж неможливо помістити все. Гра — це тільки один з варіантів історії, а історій різних багато. Все не вмістити". І знову пориньте в читання.

5. Прочитавши книгу, прокоментуйте свої враження та залиште на видному місці — нехай миготить перед очима дитини, стимулюючи інтерес!

6. Швидше за все, однією книгою ви не відбудетеся, і вам доведеться купити і прочитати ще другу, третю, четверту. Пам'ятаємо, виховання — це робота, яку потрібно виконувати сумлінно, якщо хочемо отримати в старості склянку води.

7. Приклад зі "Сталкером", швидше, належить до батьків хлопчиків, але є і більш універсальні книги, такі як "Гаррі Поттер", "Володар кілець".
Сценарій той самий: читаємо самі, зачитуємо цікаві моменти вголос, захоплюємося прочитаним, ділимося враженнями з дитиною. Зачитувати бажано ті моменти, яких немає у фільмі — це спонукає бажання дізнатися інші пропущені події.

8. Бажано не купувати видання, де всі томи включені в одну книгу. Такою кількістю сторінок можна збентежити навіть бувалого книголюба. Купуйте книги окремими томами, і тільки коли ваша дитина прочитає одну книгу, діставайте наступну. Перед покупкою варто дізнатися, який варіант перекладу вважається найбільш вдалим. Тут і пояснювати зайве — чим краще переклад, тим цікавіше читати.

9. Можна влаштовувати літературні вечори. Запропонуйте дитині читати вголос по черзі. Розташуйтеся зручніше, візьміть з собою ласощі і приступайте до читання. Починайте першим ви, а ваше чадо нехай поки послухає, перейметься — це вселить в його душу почуття затишку, спокою, інтересу і, що важливо — допоможе налагодити ваші відносини.
Прочитавши декілька розділів (сторінок), передайте книгу дитині, і коли та почне невпевнено і боязко, запинаючись, читати, ви будете уважно слухати, а обличчя ваше буде випромінювати зацікавленість. Не слід занадто напружувати початківця- книголюба. Якщо помітили, що дитина втомилася, запропонуйте свою чергу продовжити далі. Якщо є можливість, підключіть до процесу якомога більше членів вашої родини.

10. Пам'ятайте, що запропоновані книги — це просто варіанти. Ви краще знаєте своїх дітей і можете підлаштовуватися під їхні смаки та уподобання.

11. Коли перші боязкі кроки вже зроблені і ваша дитина більше не сахається від виду книг, на її рахунку вже є пара прочитаних, можете приступати до виховання у нього літературного смаку. Оскільки у вас вже склалися більш-менш тісні відносини, можете ненав'язливо підвести його до думки про те, що крім фентезі є й інша, не менш цікава, література.

12. Читайте "правильну" книгу, залучіть увагу дитини — зачитуйте цитати вголос, висловлюючи свої враження і думки, приводьте приклади з життя, на які наштовхнула вас ця цитата, ваше завдання — зацікавити.

13. Запропонуйте дитині теж прочитати цю книгу, але не наполягайте.

14. Не чекайте швидких результатів. Не зліться, якщо ваші зусилля виправдовуються не відразу. Пам'ятайте — крапля камінь точить.

15. Ніколи не втрачайте терпіння, не змушуйте, дійте акуратно, поступово, інакше ризикуєте втратити ту довіру і розташування, яке вам вже вдалося завоювати.

16. Коли ваша дитина сама попросить вас порекомендувати йому якусь книгу або зробить самостійний вибір, от тоді можете святкувати перемогу, пити шампанське, сурмити в горн, запускати салюти, бити в барабани! Тільки все це всередині себе. Не варто давати зрозуміти, що все це ваша заслуга. Нехай новонавернений книголюб пишається власним успіхом, а не вашим!

Пам'ятайте, що процес цей тривалий. Найчастіше він займає не дні, не тижні, і навіть не місяці. Якщо після всіх ваших зусиль ваше чадо прочитає хоча б одну книгу за рік, вважайте, що крига скресла, панове присяжні!

Удачі вам і терпіння!

P.S. Всі ці рекомендації — не просто набір слів і пропозицій. Все це було застосовано особисто мною на практиці і дало свої результати. Коли моєму синові було років 11, мене серйозно стурбувала його абсолютна нелюбов до читання, в той час як я сама виросла в сім'ї, де багато читали.
Крок за кроком я пройшла через все те, що виклала вище. Зараз моєму синові 19 років, він читає багато серйозних книг і отримує лінгвістичну освіту. Багато книги він читає по моїй рекомендації, що дозволяє нам ділитися враженнями і думками щодо прочитаного. Тепер він сам зачитує мені особливо сподобалися уривки з книг і дає їм свою оцінку.
Дерзайте, і у вас все вийде!

Мур Лора

Стаття надана щоденним Інтернет-журналом “ШколаЖизни.ру”

[ 10 книжкових фактів ] [ Інна НАБОКА Як привчити дитину до читання, зацікавити книжкою? ] [ Моя дитина не хоче писати та читати: що робити? ] [ Ваша дитина не любить читати? Я знаю, що робити! ] [ Оксана ДРАЧКОВСЬКА ЯК НАВЧИТИ ДИТИНУ ЧИТАТИ ] [ Олена ШАДРІНА ЯК ВИХОВАТИ З ДИТИНИ ЧИТАЧА ] [ Страшні наслідки безтурботного зубріння ] [ Як навчити дитину читати: 6 кроків ] [ Оксанa КРОТЮК: "КНИЖКА ДЛЯ ДІТЕЙ, ЯКА ПОДОБАЄТЬСЯ ТІЛЬКИ ДІТЯМ, — ПОГАНА КНИЖКА" ] [ Лист Лінкольна вчителю свого сина ] [ Щоб спогади про дитинство були яскравими і щасливими ]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.