ІМ'Я ТВОЄ
таємниця жіночих імен

Костянтин Маковський. Українка. 1884.

АЛІНА прагне себе вигідно подати, намагається завжди виглядати привабливою. Вона — модниця з гарним смаком. Примудряється з нічого зробити оригінальну сукню і не забуде примусити всіх навколо звернути на неї увагу. Вона взагалі любить похвалитися. Аліна себелюбна, намагається всіма керувати і дуже вразлива. Вона — здібна людина, проте неспроможна присвятити себе роботі цілком.

АЛЛА завжди має бути в центрі уваги. Вона полюбляє яскравий одяг, намагається іти попереду моди, надуживає косметикою — все для того, щоб впадати в очі. Якщо Алла до того ж вродлива, то це не велике щастя для неї самої. У такому разі вона,знаючи собі ціну, вередлива, вибаглива і так любить себе, що в неї залишається мало цього почуття для інших. Зверхність, уміння сердитись,у тім числі й на саму себе,— все це створює серйозні складнощі у житті Алли.

АНТОНІНА Добра людина, але її доброта не стільки від серця, скільки від чіткого розуміння: як ти сама ставишся до людей, так і вони до тебе. Антоніна прагне доброго ставлення до себе і тому постійно дбає про інших. Вона енергійна, чудовий організатор, трудівниця,на неї можна звіритись у будь-якій справі. Гостинна,але не витрачатиме півдня на приготування торта, а купить його в магазині. Вміє робити, як правило, все: шити, плести, водити автомобіль, в її руках слухняний і молоток.

ВАЛЕНТИНА з великою теплотою і довірливістю ставиться до людей і завжди готова будь-кому допомогти. Досить Валентині дізнатися про ваші проблеми, як вона відразу сама запропонує свої послуги. Мовби в нагороду за таку чуйність Валентинам звичайно дістаються розумці й з усіх поглядів порядні чоловіки. Щоправда, вони нерідко вважають, що їхні дружини особливим розумом не відзначаються, зате визнають їх чудовими господинями, дбайливими матерями. Валентині притаманна деяка неврівноваженість: вона досить часто свариться з членами сім'ї, друзями, колегами, але так само легко й мириться, не пам'ятаючи зла.

ВАЛЕРІЯ непередбачувана. Часом її поведінка залежить від того, з якої ноги вона встане. Вона не змінить поганого настрою,хоч добре знає, що ні злість, ні різкість не прикрашають людину. Але погану погоду швидко змінить гарна. Тоді Валерія стає уважною, навіть доброю, хоча загалом вона упереджено ставиться до людей, важко змінює власну думку про них, яка найчастіше — негативна. Природно, така вдача не вельми приваблює до себе,але якщо ви здобудете прихильність Валерії,то матимете напрочуд відданого друга.

ВІКТОРІЯ зовні схожа на батька. Але в кого вдалася така ледача дівчинка? Про це не раз у дитинстві Вікторії запитають себе її батьки. Любить поспати, вчиться сяк-так, аби їй дали спокій... Карати Вікторію марно — буде тільки більше впиратися, намагатиметься обманювати. Подорослішавши, Вікторія стає доброю, часто закохується, та рішучою її ніяк не назвеш. Навіть велике кохання не змусить її прийняти рішення твердо і самостійно. Покликання Вікторії — бути нянею, вчителькою, вихователькою дитсадка. Любить колекціонувати марки, листівки, картини.

ВІРА наділена доволі збалансованим характером,у крайнощі не впадає, вона людина врівноважена. Але матеріалістка. Їй і на думку не спаде,що з милим може бути рай і в курені. Вона вважає,що для земного раю потрібні цілком реальні речі -добре оплачувана робота, пристойне помешкання, поважний чоловік. Віри — любительки мандрів. Вони люблять тварин. Віри часто музичне обдаровані.

ГАЛИНА імпульсивна, настрій у її житті відіграє важливу роль. Залежно від настрою ставиться до праці, хатнього господарства і людей навколо неї. Сьогодні вона може бути чарівною, приваблювати до себе,а завтра ви побачите її зневажливою і холодною. Галини досить помірковані, зовсім не марнотратки і не прагнуть жити на широку ногу. Це завжди добрі матері,які вміють міцно дружити зі своїми дітьми,хоча вони нерідко від різних батьків — деякі Галини не один раз виходять заміж.
Те, що Галина у неприбраній квартирі із захопленням читає історичний роман, не означає, що вона нечупара, погана господиня. Це тільки тому, що вона зараз так хоче.

ГАННА — сама доброта. Вона — віддана дочка, така сама матір, подруга. Може піклуватися про інших до самозабуття. Довірлива Ганна надзвичайно. Але людей з такою щедрістю душі, яку має вона, мало. Тому й прикрощів у Ганни буває задосить. Люди часто-густо зловживають її добротою. Образи Ганна бере близько до серця, але не скаржиться, прощає Їх. Ганни — чудові господині, рукодільниці, з них бувають непогані модельєрки.

ДАРИНА у роки навчання досить часто виїжджає на своїй здібності швидко схоплювати, запам'ятовувати і метикувати. Старанності та працьовитості їй явно бракує. Але самолюбство не дoзволяє їй пасти задніх, тому Дарина вчиться все ж таки добре, а потім так само непогано працює. Дарина — лідер у школі, в будь-якому трудовому колективі. Запальна, але швидко відходить, легко закохується, фантазерка, Дарина водночас практична й раціональна. Здатна до інтриг.

ДІНА не завжди стримана і на роботі, і в побуті. Вона не зла і не сварлива людина, проте скандальчик завжди при ній, як помада з пудреницею. А під гарячу руку їй краще не потрапляти. Різка, легко м же образити. Діна працьовита і практична. Люди навколо неї нерідко вважають її хитрою і вони мають слушність. Діна вміє пристосовуватися. При всій позірній самостійності і здатності постояти за себе Діни вірять ворожкам, віщунам, що говорить про їхню внутрішню нерішучість.

ЕММА досить самокритична, що на щастя, не робить її нерішучою, та все ж таки ускладнює її життя. Вона самоїдка. Довго перебирає можливі варіанти, але, прийнявши нарешті рішення,тримається його вже намертво. Критикувати її — марна праця. Емма все одно завжди зробить по-своєму.
Складнощі характеру Емми тягнуть за собою і складнощі в її житті. Адже вона не слухається добрих порад, самостійна в усьому, а вибір її не завжди вдалий.

ЄВГЕНІЮ легко образити. Досить з нею не погодитись, щоб ця уперта особа вже надулася й поринула в переживання. Приводи для конфліктів здебільшого вона дає сама, оскільки легко дратується, часом через дрібниці.
А взагалі Євгенія добра і гостинна. Нерідко вона вміє смачно готувати, але не дуже охайна господиня. Зате за столом,засланим замість скатерки недбало витертою цератою, неодмінно досхочу при гостить друзів цікавими розмовами. Найчастіше Євгенії — інтелектуалки, начитані, цікавляться мистецтвом, мають непоганий смак, їм не чужі ірраціональні захоплення.

ЄЛИЗАВЕТА все життя у боротьбі сама з собою і навколишнім світом. Їй дуже хочеться видаватися кращою, ніж вона є, і це штовхає її на екстравагантні вчинки, про які вона сама потім шкодує. Себелюбній, імпульсивній, їй також постійно здається, що люди ставляться до неї гірше, ніж вона заслуговує, і тому вона нерідко заходить у конфлікти. Але з друзями, близькими, коханими Єлизавета чуйна і добра. Трохи скупувата, полюбляє жалітися на труднощі й незручності, буркітлива, проте усвідомлює,що це не прикрашає її, і знову ж таки сердиться на саму себе.

ЗІНАЇДА — це ім'я надає його власниці деякої холодності й закомплексованості, що її деякі Зіни з віком починають прикривати грубощами. Це відвертає від них людей, які не сприймають такої манери поведінки. У постійній боротьбі з внутрішньою несміливістю Зіни пориваються в лідери, намагаються командувати й керувати. У сім'ї 3інаїда неодмінно господиня,яка відає фінансами і краще за всіх знає, що робити чоловікові та дітям, як їм поводитись і що говорити. Тут вона — диктатор. Фізично Зінаїди хворобливі.

ЗОЯ постарається не бути хатньою господаркою, навіть якщо матиме купу дітей. Їй треба бути серед людей, тому що, тільки спілкуючись із ними, вона заряджається енергією, не втрачає стимулу до життя. У колективі її звичайно люблять, бо Зоя тактовна, поступлива, привітна, її не втягнеш у конфлікт. Це скромна людина, що, як правило, не претендує на керівні, посади. Зоя до будь-яких поворотів долі зуміє поставитись, як до неминучості, з якою лишається тільки примиритися. Зої досить;ощадливі. Вони ідеальні медичні працівники.

ІННА — людина з дуже важким характером, тому що надміру вперта і надміру принципова. Вона не мириться навіть з такими слабкостями друзів, знайомих, колег, як неточність і необов'язковість. Заподіяне їй зло Інна пам'ятає все життя, хоч сама не мстива Інни звичайно захоплюються якимись нетрадиційними методами загартування, гімнастикою, бігом, травами, голодуванням. Особлива їхня пристрасть — транспорт. Краще за багатьох чоловіків Інни розуміються на будові автомобіля, мотоцикла, велосипеда.

ІРИНА — майже завжди самостійна, рішуча у діях людина, до того ж здатна на мужні вчинки. Ірини часто закохуються. Проте вони завжди зберігають незалежність. Жінки з цим ім'ям практично ніколи не розчиняються в коханому чоловікові, в сім'ї, не підпорядковують своє життя тільки хатньому господарству, дітям. Вони дивовижно поєднують у собі адміністративний дух з чарівливою жіночністю і лагідністю, яких, проте,намагаються не виставляти напоказ; позірну суворість і офіційність поведінки — з незборимою пристрастю до всіляких дрібничок, якими люблять себе прикрашати. Здебільшого Ірини схильні до повноти.

КАТЕРИНА більшості людей, що знають історію, це — "царське" ім'я. На жаль, характери звичайних жінок, названих так, нічого спільного з цим уявленням не мають. Найчастіше це скромні люди, хоча й із завищеною самосвідомістю. У певних ситуаціях здатні на відверті грубощі. Помірковані, наполегливі, працьовиті, відверті кар'єристки, проте не хапають з неба зірок — для цього їм бракує впевненості в собі, до того ж вони тугодумки. Катерини трохи самоїдки. Час від часу вони впадають у крайнощі. Якщо вже Катя наважиться змінити скромну хустку на капелюшок,то, будьте певні, всі перехожі застигнуть від подиву. Щоправда, завтра сама вона назавжди закине цього капелюшка в найдальший куток...

КЛАВДІЯ — людина принципова і пряма, дипломатії у стосунках з людьми не визнає, скаже навпростець усе, що думає. Вона трудівниця, клопотуха, але їй не дуже щастить у житті. Невдачі роблять її жорсткою — адже доводиться їм протистояти, часом зціпивши зуби. Порятовує Клавдію терпіння,якого їй не позичати. Життя може змусити Клавдію бути ощадливою, але жадібною — ніколи, вона поділиться останнім. Клавдії схильні до респіраторних захворювань.

ЛАРИСА у дитинстві — замкнута дівчинка, не дуже помітна серед активних, охочих до самовираження шкільних подруг. Її всі люблять, бо вона не здатна нікого скривдити, образити, дуже скромна. Доросла Лариса також не нав'язує людям навколо неї своїх ідей і переживань, хоча багато що бере близько до серця, оскільки дуже вразлива. Вона велика трудівниця. Її професійна справа для неї найважливіша за все, а коли ще Лариса працює за покликанням, то вдома її можна застати тільки пізно ввечері.

ЛІЛІЯ найчастіше зовні симпатична, тендітна, здається спокійною і невибагливою. Насправді вона вперта і некерована. Найбільше уваги Лілія приділяє самій собі. А якщо захворіє, то годі й сподіватися, що згадає і подбає про інших. Їй до Вподоби, щоб її жаліли, співчували навіть тоді, коли в цьому немає реальної потреби. При всьому тому Лілія все ж таки добра: попросиш — віддасть останнє. Діти у Лілії виростають дуже самостійними людьми.

ЛІДІЯ енергійна. Тільки, на жаль, це не енергія творення. У Лідій вона звичайно спрямована в інше русло — витрачається на суєту, балачки, нескінченні обговорення дріб'язкових проблем. У кращому разі — на турботу про себе і про своїх близьких. Працюють Лідії хоча й чесно, але стільки, скільки це необхідно. Професійна кар'єра їх практично не цікавить. Вони хазяйновиті, охайні, полюбляють відвідувати крамниці, прагнуть, щоб їхній дім виглядав не гірше за інших, і для здійснення цього бажання їм не бракує працьовитості, кмітливості, хитрощів, настирливості.

ЛЮБОВ Людям властиво ототожнювати це ім'я з найпрекраснішим людським почуттям. Часто Люби зовні привабливі, тому замолоду мають успіх, оточені прихильниками. До того ж з ними легко — Люби грайливі, кокетливі й не вимагають від своїх знайомих високого інтелекту, оскільки самі щодо цього не сильні. Заміж Люби охоче виходять за людей військових. У сім'ї більше уваги, ніж чоловікові, приділяють собі, про дітей дбають залежно від настрою, залюбки пліткують з подругами.

ЛЮДМИЛА непередбачувана. Вперта, але терпляча й поступлива дівчинка, у майбутньому вона себе ще неодмінно покаже, утнувши щось зовсім несподіване для батьків і тих, хто її оточує. Майже всі Людмили раз у житті — рано чи пізно — круто ламають свою долю, здавалося б, уже стабільно влаштовану. Причому завбачити такий вчинок неможливо. Нове життя у них звичайно складається краще за минуле, бо вони мобілізують усі свої зусилля для досягнення бажаної мети.

МАЙЯ в дитинстві й замолоду ненадійна подруга — імпульсивна й нестійка як у своїх уподобаннях, так і захопленнях, інтересах, Нічого дивного, якщо сьогодні записавшись у хоровий гурток, завтра вона перекинеться на фігурне катання. До того ж Майя легко ображає товаришів, а потім влаштовує справжні ритуали замирень. Одне слово, у шкільні роки це постійна джерело дитячих конфліктів. Доросла Майя стає трохи спокійнішою, відповідально обирає фах, і все-таки далеко не всі легко знаходять з нею спільну мову. Майї добрі, гостинні, дуже охайні,зразкові господині.

МАРИНА, як правило, високої думки про себе. А вродлива Марина досить часто оцінює себе аж надто високо. Всі Марини вміють підпорядковувати емоції голосові розуму, отож усе, що стосується їхньої особистої долі, вони роблять помірковано й обачно. Заміж Марина виходить не так з любові, як з тверезого роздуму і неодмінної певності, що її обранець,— саме та людина, яка створить для неї у житті, максимум зручностей. У сімейному житті Марина вимагає поваги до себе. Примиритися з приниженням власної гідності вона не зможе. Образно кажучи, вона гордо переїде з особняка в комуналку, але зради не простить ніколи.

МАРІЯ — одне з найпоширеніших у світі жіночих імен. Це ім'я у багатьох асоціюється з поняттям материнства, з уявленням про найкращі жіночі якості. Адже саме так звали матір Ісуса Христа. Марії, справді,здебільшого і ніжні, і добрі. Вони товариські, доброзичливі, нерідко веселі й трохи безтурботні. Марія щедро розливає навколо себе тепло, в якому гріються ті,хто прагне ласки, уваги, піклування. А проте Марія буває і вразлива,і примхлива. Вона все-таки не завжди розуміє дії інших, та й сама схильна до нелогічних і навіть абсурдних вчинків. Керуючись переважно емоціями, вона іноді припускається в житті необачних кроків,які згодом завдають їй чимало страждань.

НАДІЯ найчастіше має чоловічий склад характеру. Вона досить стримана,тверда, цілеспрямована й не дуже лагідна, хоча й емоційна. Всі Надії з лишком наділені себелюбством, і тільки від виховання залежить, наскільки виразно це проявляється в їхній поведінці. Але всі вони, в будь-якій ситуації, не забувають про себе і намагаються нічого не випустити зі своїх рук. Торгівля, медицина, сфера обслуговування — найкраща стихія для Надій, їхнього характеру і розуміння життя.

НАТАЛЯ себелюбна. Це її рушійна сила. У школі вона якщо не буде першою ученицею, то, принаймні, не пастиме задніх. Як усі себелюбні люди, Наталя дуже потребує похвали, що примножує її сили, енергію, додає впевненості у собі, якої їй часто-густо бракує. Образи Наталя пам'ятає все життя, вона злопам'ятна, але мститися не здатна. Наталя далеко не дипломатка — вона прямолінійна, запальна. При цьому скромна й лагідна.

НЕЛЛІ добра і схиляє людей до відвертості. Та не варто звіряти їй свої таємниці. Дуже товариська, вона й сама не помітить, як повідає їх усьому світові, особливо коли роздратована, що з нею трапляється досить часто. Тим часом Неллі самостійні, розумні,талановиті. Вони майже завжди цінні працівники у царині мистецтва, медицини, педагогіки.

НІНА претензійна. Майже завжди їй здається, що всі навколо не так її цінують і не так люблять, як і вона, на її власну думку, заслуговує. Вона може бути щирою тільки з небагатьма людьми. У дружбі вірна, але доти, доки все іде так, як їй того хочеться. У Ніни марно просити позичку — відмовить під будь-яким приводом, хоча завжди має заощадження на чорний день. Ніни часто намагаються хитрувати, полюбляють прикидатися нещасними,тихими -а насправді це лише до часу пригаслий вулкан.

ОКСАНА в дитинстві має схильність до бронхітів. До повноліття вона дружить тільки з дівчатами,не помічаючи хлопців,які бувають таємно закохані в цю незалежну струнку дівчину, незрідка всерйоз захоплену спортом. Доросла Оксана прямолінійна і ревнива. Вона віддана сім'ї, і її можна назвати людиною-однолюбом. Проте цій людині властива ексцентричність. Оксана неодмінно припускається вчинків, які змушують усіх навколо дивуватися. Професію обиратиме,якщо не рідкісну, то для жінки маловідповідну — геолога, хірурга, а ще краще — капітана корабля.

ОЛЕКСАНДРА за словом у кишеню не лізе. Пряма, як стріла, вона не замислюється над тим, яке враження справить на співрозмовника, і тому нерідко потрапляє у конфліктну ситуацію,від якої сама ж і страждає. Не намагайтеся з нею хитрувати: принципова в усьому, вона не розуміє і не вибачає. найменшої брехні, отож назавжди втратите її прихильність. Характер у неї скорше чоловічий — владний, категоричний, вимогливий. Олександра — працьовита.

ОЛЕНА емоційна і категорична. Ця властивість, помітна з дитинства, з літами проявляється виразніше. Життя в Олени досить складне,у неї дуже часто змінюється настрій. Поєднання гарячкуватості з принциповістю, дуже розвиненим почуттям відповідальності і тією ж таки категоричністю буквально мучить Олену. При цьому Олени — цілеспрямовані люди, нерідко обдаровані талантами. Ні в якому разі їм не слід ставати педагогами — через особливості характеру.

ОЛЬГА з дитинства легко ранима, вразлива дівчинка, але вперта — карати її марно, пробачення не попросить, висновку принципово не зробить. Учиться вона, як правило, непогано, але не через бажання вирізнитись, а скорше застерігаючись від поганих оцінок, які її тяжко вражають. Доросла Ольга не позбавлена честолюбства, причому претензії її нерідко завищені порівняно з реальними можливостями. Ольга завжди прагне виглядати й бути не гіршою за інших. Здатна й сама себе нескромно похвалити, якщо цього не роблять інші. Часто закохується. Романи в її житті посідають важливе місце.

ПОЛІНА не здатна скривдити навіть мишу, і чуття такту не зраджує ні в яких ситуаціях. Уявити Поліну без роботи неможливо. Навіть телевізійну передачу вона дивиться з плетінням чи шитвом у руках. Для беззмістовного спілкування в неї залишається обмаль часу, і все-таки це контактна людина, яка вміє опікуватися друзями. Люди, як правило, ставляться до Поліни з повагою і теплотою. Випадкове хамство або різкість неначе тануть, наражаючись на її незмінну доброзичливість, привітність, рівний і тихий голос.

РАЇСА на перший погляд здається тихою, скромною, сором'язливою. Насправді ця жінка — кремінь. Її лагідний, м'який голос за мить може стати дуже різким, а в конфліктній ситуації Раїса здатна на відверті грубощі. Вона самостійна в діях, рішуча у вчинках, непохитна у переконаннях. Дім Раїси — "повна чаша". Зовсім не жадібна, хоча справжній її ідол — гроші.

СВІТЛАНА звичайно дуже високої думки про себе, що замолоду завдає їй чимало прикрощів. Адже вона вважає, що гідна всього найкращого, а сувора правда життя не відповідає її претензіям. Але завищена самооцінка все ж таки допомагає Світлані досягти певних успіхів, а постійний пошук навіть робить її життя цікавим. У зрілому віці Світлани тверезо й критично переоцінюють себе, свій внесок у професію, ставлення до людей. У них мовби розкриваються очі. Світлани самостійні, працьовиті, все, що з ними відбувається у житті,— справа їхніх власних рук.

ТАМАРА порозуміється далеко не з кожним. Вона взагалі насторожено ставиться до людей і, перш ніж назве когось своїм другом, має з'їсти з ним пуд солі. Сама вона дуже обов'язкова людина, на неї можна упевнено звіритися в усьому. До того ж вона старанна — завжди виконає доручення чи прохання. Буває емоційною, інколи надміру метушливою, але тверезий підхід до розв'язання питань ніколи не зраджує її. Вона спершу позітхає, покрутиться, та зрештою розважить, цілком логічно й розумно.

ТЕТЯНА дуже емоційна і водночас принципова; щоправда її принципи можуть змінюватися на протилежні залежно від настрою. Вона досить уперта, владна. Любить мандрувати. Певний спосіб завоювати її серце — вирушити з нею в туристичну подорож і дати зрозуміти, що це також і ваша пристрасть. Тетяна не витримує одноманітності. Навіть меблі в її домі не знають постійних місць — Тетяна, як ніхто інший, раз у раз пересуває їх. Нерідко Тетяни талановиті, артистичні.

ЮЛІЯ не поступиться в жодній суперечці і, хоч би що ви їй казали, залишиться при своїй думці. А от образити її легко — вона дуже ранима людина. Характер у неї скорше холеричний, але з перепадами. Часом на Юлію нападає безпричинна апатія, і тоді краще дати їй спокій. Невдовзі вона набереться свіжих сил, і до неї повернеться її звичайна непогамовна фантазія, дотепність. Часто Юлії пристрасні книголюби. Читання — їхнє улюблене заняття. Інколи Юлії серйозно захоплюються народною медициною, займаються самолікуванням та лікуванням близьких. Але професійних медиків серед них практично немає — вони не зносять вигляду крові.

"Весела Абетка" — складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення — Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.