Віталій Танасійчук
ЦІКАВО ЗНАТИ

Хто бачить і у воді, і в повітрі

Певно, влітку, купаючись у морі чи річці, ти пробував відкривати очі під водою. Дивишся довкола - і бачиш не водорості й каміння, а розпливчасті зелені й бурі плями. Бо наші очі можуть добре бачити тільки в повітрі. Риби - ті бачать тільки у воді. А як же ті, хто живе на поверхні води?

Ось по воді гасає кругами зграйка маленьких і блискучих жуків-вертунів. Якщо вони помічають, що до них підкрадається риба, вони вистрибують із води. Якщо ними зацікавиться якийсь птах-вони втікають у воду. Як же їм вдається бачити одночасно й у воді, і в повітрі?

Справа в тому, що з ними відбулася зовсім дивна історія. Кожне око у вертунів розділилося на половинки. Нижня половинка ока пішла під воду й дивиться на риб, а верхня-дивиться у повітря. Жук став чотириоким!

А ще є на світі рибка-чотириочка. Живе вона в Південній Америці, плаває по поверхні води - і їй також потрібно дивитися і вгору, і вниз. Ось і стали в неї очі "двоповерховими". Верхня їх половина дивіться в повітря, а нижня - під воду.

У кого очі - біноклі

Йшов я лугом і раптом помітив, що високо над травою, тріпочучи крилами, висить на одному місці птах. Хто б це міг бути?
Я подивився в бінокль і побачив невеликого сокола-боривітра. Можна було добре роздивитися короткий і кривий, зовсім як у орла, дзьоб, оранжеві груди в дрібних темних крапках, кігтисті лапи. Боривітер уважно дивився вниз і раптом, щось помітивши, каменем упав в траву. Одна мить- і в кігтях у нього було мишеня, ідо необережно визирнуло з нірки. Як же міг птах здалеку помітити свою крихітну здобич?

Справа в тому, що багато хижих птахів-орли, яструби, соколи - володіють дивовижно гострим зором. Здалеку вони бачать кожний кущик і кожну нірку так добре і чітко, як людина бачить їх у бінокль. Ось і помічає боривітер мишеня за десятки метрів.

А великі птахи-грифи свою здобич, загиблих тварин, видивляються із самого піднебесся. Грифи літають так високо, що з землі їх майже не видно, а самі вони все бачать на землі.

Хто бачить все довкола себе

Що ти робиш, щоб подивитися назад? Звичайно, озираєшся. Так роблять люди, собаки й навіть змії. Сові - тій і повертатися не треба, у неї голова вертиться, як на шарнірі. З якого боку до неї не підходь - хоч збоку, хоч ззаду, - вона, не ворушачи тулубом, буде повертати за тобою голову.

Ну, а як озирається хамелеон? Хамелеони - це родичі ящірок. Вони дивують людей своїми звичками. По-перше, вони можуть міняти своє забарвлення. Коли хамелеон сидить на листі, він зелений, а переповзе на камінь-стає сірим, під колір каменя. По-друге, чудовий у нього язик -липкий і майже такий само довгий, як сам хамелеон. Сяде поблизу коник чи метелик- хамелеон немов вистрелює своїм язиком.
Але найдивовижніші у хамелеона очі. І не тільки тому, що вони дуже випуклі й покриті лусками. Головне - як вони дивляться. У людини, у птахів, тварин, ящірок обидва ока завжди дивляться в один бік - куди одне, туди й інше. А ось у хамелеона кожне око саме по собі. Одне може вниз дивитись, інше - назад чи вбік. Зручно!

Багато комах також можуть бачити все довкола себе, не ворушачи головою. Жив якось у мене на віконці, на квітці, богомол. Мух ловив. Сидить на гілці, передні ноги до грудей підіжме - немов молиться. Тому його й називають богомолом.

Але роздивившись як слід ці ноги, побачиш на них великі крючки й зубчики і зрозумієш, що це не тихоня, а розбійник.
Сидить він непорушне, сам зелений, і листки довкола зелені - ось його й не видно. Уперед дивиться, нагору, вниз, назад - і все це не повертаючи голови. А побачить щось цікаве, схилить голову, зовсім як людина, придивиться, а потім-хвать!

Але як же може богомол дивитися відразу в усі боки? Подивися на малюнок - бачиш, які в нього очі: великі, випуклі, як половинки яблука. А складаються вони з багатьох дрібних очок, притиснутих одне до одного. Одне очко помічає тільки дрібненький шматочок листка чи гілки, проте тисячі оченят разом бачать все довкола. Виходить немов мозаїка, складена із маленьких окремих шматочків. Очі в богомола круглі, і маленькі очка направлені в усі боки, ось чому й бачить богомол відразу і попереду, і позаду, і внизу, і вгорі.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.