Основи тайм-менеджменту для дітей

Мабуть, ви думаєте, як узагалі можна безкінечно зайнятим батькам навчити дитину управляти своїм часом?! «Я навіть своїм власним не можу управляти!», - кажете ви. Ну що ж, значить, вирішено. Немає більш вдалого часу почати навчання, ніж зробити це прямо зараз. Адже, навчаючи свою дитину, ви можете й самі познайомитися з маленькими секретами тайм-менеджменту й використовувати їх у своєму житті.

Тайм-менеджмент (управління часом, організація свого часу) – це своєрідний спосіб балансувати між більш ніж однією можливістю чи обов'язком відразу. Як і будь-яка інша навичка, вона потребує практики. Однак у більшості батьків багато часу витрачається на те, щоби знову і знову вчити своїх дітей того, як правильно чистити зуби або десятки разів показувати, як правильно мити руки, і при цьому в дуже незначної кількості батьків виникає бажання потренувати дітей в організації свого часу впродовж дня. Необхідно зрозуміти, що вже в ранньому віці дуже важливо показати дитині ази тайм-менеджменту.

Не вийшло розпочати раніше? Нічого страшного. Ніколи не пізно навчити дітей того, як організувати свій тиждень і розставити пріоритети у списку «що зробити». І якщо вам удасться залучити дітей до вивчення основних принципів тайм-менеджменту, вони будуть їм вірними інструментами, які вони зможуть використовувати впродовж усього свого життя.

Тайм-менеджмент – це принцип, що впливає на дитячу емоційну, соціальну, фізичну, психічну, матеріальну й духовну сфери життя. Це майстерність, а якій кожна дитина повинна бути успішною. Якщо ми не навчимо дітей хороших навичок, доки вони маленькі, вони проведуть усе життя роблячи спроби позбавитись від шкідливих звичок.

Далі представлено ТОП-5 порад щодо навчання тайм-менеджменту.

Допоможіть вашій дитині навчитись відрізняти що важливо, а що терміново (й не терпить зволікань). Важливе – це те, що може допомогти дітям отримати високу якість життя. Термінове просто означає, що воно потребує більш прискіпливої уваги. Заохочуйте дітей працювати на тими речами, що важливі в першу чергу. А також допоможіть відділяти головне від другорядного.

Допоможіть вашій дитині створити ієрархію цінностей, яку вона зможе використовувати в якості ключового списку, спираючись на нього при прийнятті кращого рішення в контексті тайм-менеджменту. Наприклад, розташуйте за пріоритетом такі цінності: сім'я, здоров'я й фітнес, школа, особистісний розвиток, спільнота, друзі. У залежності від того, що важливо безпосередньо для вас і вашої дитини, ви можете додати або викреслити з цього списку яку-небудь цінність.

Поряд з кожною цінністю вкажіть пріоритетні для виконання види діяльності. Наприклад, під цінністю «школа» можна написати: 1) виконання домашнього завдання; 2) підготовка до іспитів; 3) робота над крупним шкільним проектом тощо.

Нехай дитина практикується у використанні ієрархії пріоритетів при прийнятті рішень про використання свого часу. Запропонуйте їй різні сценарії, і нехай вона, уважно роздивившись їх, вибере, що повинно бути зроблено в першу чергу, що у другу і що у третю. Наприклад, якщо вона захоче піти до друга в гості, але їй ще необхідно прочитати три параграфи з підручника, попросіть її розглянути кожний з можливих варіантів. Якщо вона виконає уроки зараз, то зможе залишитись у свого друга на вечерю. Якщо вона вирішить виконати завдання пізніше, їй треба буде повернутись до вечері й виконати завдання, будучи вже сонною, ризикуючи не встигнути. Попрацюйте з дитиною, щоб вона прояснила для себе, як усе ж таки краще використати свій час в цьому чи іншому випадку.

Запропонуйте вашій дитині кожного вечора перераховувати на папері все, що їй необхідно зробити завтра. При цьому допоможіть їй використати її ієрархію пріоритетів із ключового списку, щоб вибрати ТОП-5 або ТОП-6 пріоритетів завтрашнього дня.

Добре управління часом – це те, чого можна навчатись безкінечно. З часом навички стають міцніше, але й виклики складніше. Адже в житті з'являється набагато більше можливостей, ніж часу, який може їх охопити. Не всі задачі однаково важливі й не всі задачі однаково термінові.

Допоможіть дитині визначити, які речі можуть і які не можуть чекати. Потім, у залежності від того яке рішення прийме дитина про те, що буде її першочерговою справою, обговоріть з нею, як таке рішення вплине на іншу частину часу впродовж її дня. Незабаром вона почне розуміти й відчувати, скільки часу вона повинна виділити на певні обов'язки, й покращить свою продуктивність.

Не забувайте й самі застосовувати деякі з цих уроків. Створіть свої власні ключові списки й розподіліть пріоритети. Будьте прикладом для своєї дитини. І хочеться вірити, що вчити дитину робити те ж саме, неодмінно увійде у вас у ТОП-5.

Джерело

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.