Леся ХРАПЛИВА
ВІТЕР З УКРАЇНИ

ПЕРШИЙ ДЕНЬ У НОВІЙ ШКОЛІ

Микола йшов перший раз у школу в Нью-Йорку.1) Трохи моторошно йому було, хоч у Дітройті2) скінчив був третю клясу з відзначенням. А ще до того автобус чомусь так довго не хотів їхати! Микола прийшов у клясу вже аж тоді, коли дзвонив дзвінок. Відразу по ньому прийшов і вчитель. Микола мав час тільки сісти на лавку і швидко поглянути на обличчя дітей, що тепер мали стати його шкільними товаришами. Учитель привітав клясу і сказав:
Сьогодні у нас перший день нового шкільного року. Як бачите, до нашої кляси прибуло кілька нових школярів. А ще трапилося так, що кожний із них при
був сюди з іншої країни. Ми скористаємо з цього і по просимо їх, щоб кожний розказав щось про свою країну. Починай ти, Шенґу! — звернувся він до малого
китайця зі скісними очима та жовтим лицем.
Моя країна називається Китай. Але мене забрали з неї, коли мені було лише два роки. Я живу у пані Сміт... І... і я більше нічого про Китай не пригадую...
— А ти, Йоахіме? Ти ж приїхав сюди недавно. Розкажи нам щонебудь про свою Німеччину! — звернувся вчитель до іншого учня.
— Я жив у горах Альпах. Там було дуже гарно. Мій батько був лісничим, і ми жили в малій хатці в лісі.
Ми ходили з мамою збирати гриби та ягоди. А дорогою часто зустрічали сарн...
— А що ти знаєш про країну, з якої походиш? — спитав учитель чорняву Марію-гавайку.
— У нас на Гавайських3) островах дуже гаряче і в нас є... є... — а дальше Марія не знала, що сказати. Хтось із останнього ряду лавок пригадав собі, що на бляшанках з ананасами написано: «Гавайські», і підповів Марії:
— Ананаси!
Марія, не довго думаючи, повторила це слово. Вся кляса вибухнула сміхом, аж учитель мусів сказати, що негарно сміятися з нової товаришки; а зрештою Марія відповіла добре, бо на Гаваях справді є велетенські плянтації ананасів.
— А ти, Миколо? — спитав учитель Миколку, коли кляса вже трохи притихла. — Ти, здається, росіянин? ...
— Ні, пане! Я не росіянин, я українець! — рішуче і виразно відповів Микола.
— Добре, але ж Україна — це частина Росії, отже виходить на те саме!
— Ні, пане! Українці мають свою окрему мову, своїх великих людей і живуть зовсім інакше, ніж росіяни!
— Але окремої держави, мабуть, ніколи не мали? — не хотів погодитися учитель.
— Мали! Ще тисячу років тому ми мали власну державу з князями: Ігорем, Святославом, Володимиром Великим, Ярославом Мудрим і ще багатьома іншими!
Опісля, якраз триста років тому, гетьман Хмельницький відновив українську державу. Тільки що росіяни прийшли та поневолили її. Та й недавно, під час першої світової війни, ми мали короткий час свою державу, що до неї належали всі українські області. І тепер, хоч росіяни-большевики знов заволоділи Україною, одначе проти них весь час бореться Українська Повстанська Армія.
— Бачиш, я цього й не знав! — признався щиро вчитель. — Але, мабуть, невелика має бути твоя рідна земля, коли ми про неї нічого не чули!
— О, вона немала, бо має аж 40 мільйонів населення.
І багата вона на збіжжя та овочі, має вугілля в Донецькому Кряжі,4) залізо біля Кривого Рогу,5) нафту на Підкарпатті6) і навіть срібло.. 7)
Микола говорив і говорив, неначе з книжки читав. Вся кляса уважно слухала. Джанні перестав жувати ґуму, Долорес бгорнула під лавкою комікс. А коли задзвонив дзвінок, мала муриночка Бетті аж скрикнула:
— Поганий дзвінок! Хай би він ще дальше розказував!
А вчитель сказав:
— Дякуємо вам усім, що розказали нам про свої країни. А найбільше тобі, Миколо! Я прочитав у метриці, що ти народився на чужині, отже своєї країни ти навіть на очі не бачив! Але вона справді має бути гарна, якщо ти, навіть не бачивши її, так багато про неї знаєш!

1) Нью-Йорк — найбільше місто в З'єдинених Державах Північної Америки.

2) Дітройт — велике місто в З'єдинених Державах.

3) Гавайські острови належать сьогодні до З'єдинених Держав. Підсоння там дуже гаряче.

4) Донецький Кряж — височина на лівому березі Дніпра над річкою Дінцем. Там під землею є величезні поклади вугілля та металів.

5) Кривий Ріг — місто над Дніпром.

6) Нафтова ропа, що з неї роблять нафту та бензину, є в землі на Підкарпатті, головно в околицях міста Борислава.

7) Срібло в Україні находять на границі Закарпаття.

Далі

До змісту Леся ХРАПЛИВА ВІТЕР З УКРАЇНИ

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.