Олександр ВИЖЕНКО
“КІНЬ ВОРОНИЙ І ЯСНАЯ ЗБРОЯ...”

Незважаючи на ось вже більш ніж десятилітнє існування незалежної Української держави, до цього часу наше суспільство, яке складається не тільки з дорослих, але і з маленьких читачів, не мало художньо-популярної версії історії українського козацького лицарства. Саме тому написана Олександром Виженком “Історія запорозьких козаків для веселих дітлахів” є неоціненним внеском у справу відродження історичної пам’яті, формування національної самосвідомості, виховання у дітей почуття гордості за свою батьківщину та своїх батьків, дідів і прадідів, пращурів, які захищали Україну від ворогів у героїчну козацьку добу.
Старовинні пісні і думи, легенди і бувальщини, приказки і прислів’я, більшість з яких записані самим автором на Запорожжі, є не тільки вагомим авторським внеском у дослідження українського фольклору та етнографії, але й важливим дороговказом для дітлахів-читачів під час їхньої подорожі сторінками цієї книги. Розказані досвідченими січовиками Данилом Кахикало та Іваном Базікалом хлопчику Власу Зерну невеличкі й захоплюючі історії є запрошенням у трохи фантасмагоричний, але разом з тим, як не дивно, реально історичний світ веселих і повчальних пригод, які трапилися з героями книги. Пригоди Власа Зерна є такими ж цікавими як і пригоди Гарі Потера та інших іноземних літературних героїв, адже вони відбувалися у дитинстві з нами і нашими батьками та дідами на нашій українській землі. На тій землі, яка дала світові християнських козаків-лицарів, що своєю героїчною діяльністю зробили нас могутнім історичним народом.
Шановний читачу, ти тримаєш в руках нову книгу запорозького казкаря Олександра Виженка “Кінь вороний і ясная зброя”. Своїм твором автор дає нам чудову нагоду ознайомитися з тим, як мудро, з якою шаною, і навіть побожністю ставилися запорожці до коней. Адже кінь для запорожця був найперший порадник, брат і товариш. Народне прислів’я сповіщає: “Шабля й люлька – вся родина, сивий коник – то мій брат”. Безліч народних пісень дають нам свідчення того, що кінь для козака був найціннішим даром, його обходили з великою любов’ю і пошаною.
З твору видно, що автор вміє точно вжити художню деталь, вільно володіє історичним матеріалом, стилістичною вправністю, а головне, (цього не можливо не помітити!) – любов’ю до рідної землі, повагою до рідної історії пронизане кожне слово в цій книзі.
Форму подачі історичної розвідки автор обрав гнучку, розкуту, вона дає змогу надійно опертися не лише на історичні реалії, а й на фольклор, народні звичаї, гумор.
Автор не претендує на науковість. Головна гідність книги “Кінь вороний і ясная зброя” – це легкість, доступність мови казкаря-письменника. Це мудра і добра книга, яка прийшла до нас у слушний час, коли всі ми починаємо звертатися до наших історичних джерел.

Директор Науково-дослідного Інституту Українського козацтва
Заступник Гетьмана України
Генерал-отаман
Тарас ЧУХЛІБ

Читати Олександр ВИЖЕНКО “КІНЬ ВОРОНИЙ І ЯСНАЯ ЗБРОЯ...”

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.