Цікаво про воду

Angelwaterfall Venesuela 978m

…Вода – чи не єдина природна речовина на Землі, що перебуває в трьох станах – твердому, рідкому і газоподібному.
А от чи замислюємося ми над тим, як економно витрачаємо ми воду у повсякденному житті?

• Наприклад, на 5-хвилинний душ її витрачається 114-230 літрів;

• На чищення зубів – 18 літрів води;

• На миття посуду – 91 літр.

• Людина щодня використовує 230 літрів води.

Цікавими є й такі факти:

• Людський організм в середньому на 66% складається з води;

• Організм курки – на 75%;

• Організм слона – на 70%.

• У помідорах міститься 95% води, а в огірках – 99%.

• Для виробництва однієї бочки пива потрібно 6 825 літрів води.

У воді стоїть, а води просить!
Або
Води – хоч топитись, та нема де напитись!

Вода – найважливіша складова всього живого на нашій планеті. Ми можемо обходитися без їжі протягом декількох тижнів, а без води здатні прожити лише 5-6 діб.
Вода – найбільша із земних стихій. Вона покриває більше 70% земної поверхні, і її обсяг дорівнює приблизно 1,4 млрд. кубічних кілометрів. Якщо рівномірно розлити воду по всій планеті, то утвориться шар товщиною майже в три кілометри. Проте реально використовується лише її мізерна частина: приблизно 0,008%. Близько 97 відсотків води знаходиться в морях і океанах, але людина не використовує її, оскільки вона містить надто багато солей. З решти 3% майже 90% – це вода, що знаходиться у полоні полярного льоду або в глибинах Землі. Таким чином, в ріках планети для використання людьми залишається у середньому 40 000 кубічних кілометрів прісної води на рік. Для порівняння: нинішній загальний річний водозабір складає трохи більше 3000 кубічних кілометрів. Така кількість (у перерахунку на душу населення – понад 7000 кубічних метрів) може здаватися достатньою для задоволення потреб кожної людини. Але справа в тому, що ця вода найчастіше знаходиться не там, де потрібно. Басейн Амазонки, наприклад, має достатні водні ресурси, але постачати їх до регіонів, де є труднощі з водою, – економічно невигідно.

З питань водорозподілу та водокористування у світі точиться багато суперечок, найчастіше вони є досить емоційними. Конфлікти можуть виникнути в окремій країні або в цілому регіоні, і навіть на континенті. В Африці, наприклад, 57 великих річкових і озерних басейнів знаходяться на території двох або більше держав. Ніл тече територією дев’яти, а Нігер – десяти держав.
У двадцяти країнах (усі вони належать до тих, що розвиваються) на душу населення припадає менш ніж 1000 кубічних метрів поновлюваних водних ресурсів, що, за загальним визнанням, серйозно ускладнює процес розвитку. Ще у 18-ти країнах рівень використання води складає менш ніж 2000 кубічних метрів на людину.
До цього варто додати, що за прогнозами чисельність населення планети до 2025 року досягне 8,5 млрд. осіб. На обмежені ресурси Землі ляже колосальний тягар. А найвищі темпи приросту населення спостерігаються найчастіше саме там, де водні ресурси обмежені або розподіл та використання води неефективні.

П’ють, але не зберігають

Левова частка води, понад 80%, йде на потреби сільського господарства і використовується неефективно, тому що немає прямого зв’язку між використанням води та підвищенням ефективності сільськогосподарського виробництва. Небажання створити належні дренажні системи на зрошуваних площах призводить до заболочування і засолення угідь і фактично до втрати урожайності.
Внаслідок засоленості ґрунтів Мексика щорічно втрачає (недоодержує) 1 млн. тонн харчового зерна, якого вистачило би, щоб годувати 5 мільйонів людей.
Хоч, на перший погляд, промисловість споживає набагато менше води, але негативні наслідки цього набагато серйозніші з двох причин. По-перше, використання води у промисловості не підлягає чіткому регулюванню, що призводить до масових зловживань. По-друге, відведення неочищених промислових стоків забруднює поверхневі і ґрунтові води і робить їх небезпечними для здоров’я людини. Промислові стоки найчастіше зливають без будь-якого очищення, безпосередньо в ріки й інші водотоки; часом забруднюються морське середовище та ґрунтові води. Багато сучасних хімічних речовин мають настільки сильну дію, що забруднюють величезні маси води, потрапляючи туди навіть у незначній кількості. Внаслідок цього вода стає непридатною для вживання без спеціального очищення.
Понад 70% населення Землі не мають доступу до чистої води і приблизно 25 тисяч людей помирає щодня від низької якості води. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, через неякісні воду та їжу два мільярди людей ризикують заразитися шлунково-кишковими інфекціями, які щорічно призводять до смерті більше п’яти мільйонів дітей.
Найчастіше водні ресурси забруднюються неочищеними промисловими стоками, або використовуються без очищення та відновлення.
Якщо ми радикально не змінимо наше ставлення до проблеми використання води, то незабаром її просто не можна буде споживати без спеціальної обробки. Шкода, що не всі країни можуть собі це дозволити.

Що можеш зробити ти?!

– Відремонтуй усі крани і труби, що протікають, вони є причиною втрати більш 18 200 літрів води щомісяця.

– Під час готування їжі можна зекономити близько 45-60 літрів води, промиваючи овочі і фрукти у каструлі, замість того, щоб мити їх під відкритим краном.

– Можна заощадити близько 60 літрів води під час миття посуду, якщо мити посуд у раковині, наповненій водою, а не під відкритим краном.

– Прийміть короткий душ замість щоденної ванни. Це допоможе зберегти більше 25 літрів води. Обмежте прийом ванни до 2-3 разів на тиждень.

– Закривайте воду, коли чистите зуби, голитеся або милитеся. Наповнюючи раковину водою при голінні, ви використовуєте близько 4,5 літрів, замість 45 літрів, що витратите при відкритому крані. Закриваючи кран під час чищення зубів, ви можете заощадити до 9 літрів води.

– Під час купівлі нової пральної машини, перевагу віддавайте моделі з економним режимом використання води. Сучасні моделі потребують майже на 40% менше води, ніж застарілі.

– Поливайте газони і сади зранку і ввечері, коли випаровування набагато менше, ніж вдень.

– Збирайте дощову воду для поливу саду, городу або газону.

Українські народні прислів’я про воду

Не тим крапля камінець довбає, що сильна, а тим, що часто падає!

Вода в решеті не встоїть!

Вода греблю рве!

З брудної води ще чистим ніхто не вийшов!

Чий берег, того і вода!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.