АБЕТКА БЕЗПЕКИ ДЛЯ ДИТИНИ Знову вимкнули світло... Вечір... Ти сидиш в кімнаті і дивишся
телевізор. Раптом — блись! Вимкнули світло: щось негаразд
в електромережі твого міста чи села. Чи обов'язково сидіти в темряві? Дійсно, сидіти в неосвітленій оселі
— приємного мало. Хочеться, щоб в кімнаті було хоча
б якесь світло. Згадав? У мами є гасова лампа та свічки.
Є й сірники. Ці речі називаються відкритим вогнем. Запам'ятай! • При користуванні свічкою треба
мати для неї металеві підсвічники. Якщо темно лише в твоїй оселі Коли в твоїй домівці запанувала темрява,
не зашкодить поглянути у вікно: чи й у інших будинках
темно? Якщо скрізь відключенням електромережі керують
спеціалісти, тобі турбуватись нічого. Світло може зникнути при: Як уникнути ураження електричним струмом: — Уважно поглянь навколо: чи ніде не димить, чи не чути неприємного запаху, що виникає при горінні, тлінні, плавленні. — Якщо з якогось електроприладу чується тріскотіння, йде дим чи пробиваються язики полум'я — не поспішай смикати за шнур, що включений в розетку. Тебе може вдарити струмом! Клич дорослих. — Треба відключити струм в усьому приміщенні. Коли рубильника не дістатись, дорослий повинен витягти шнур палаючого електроприладу з розетки за допомогою сухої палиці, гумової рукавиці тощо. — Відключивши струм, палаючий електроприлад накривають мокрою цупкою тканиною, яка не пропускає повітря. Для гасіння вогню можна використати пісок. — Ні в якому разі не лий воду, якщо електричний струм не вимкнуто! Вода — добрий провідник електрики. Ти можеш постраждати!
Кажуть, що людина найбільше часу
проводить на кухні. Тут вона готує їжу, в переважній
більшості випадків, тут і споживає її. Якщо немає
ванної кімнати, то в кухні ще й перуть та прасують.
А ще консервують, майструють, шиють, плетуть... Навіть
дивляться телевізор.
— Не чіпай без дозволу дорослих ножі, різні пристрої, незнайомі тобі рідини, що зберігаються в шафках. — Перш ніж брати до рук ніж, навчись користуватись ним в присутності батьків. — Користуватись кухонним, електричним та газовим приладдям можна тільки після того, як дорослі детально пояснять правила поводження з ними і ще деякий час наглядатимуть за тим, чи правильно ти все виконуєш. — Перш, ніж користуватися всім кухонним начинням, батьки повинні пояснити тобі, як діяти в разі виникнення пожежі та інших нещасних випадків. — Користуватися печами та камінами, самостійно розводити в них вогонь дітям твого віку заборонено.
Під час виконання будь-якої роботи на кухні завжди є небезпека травмувати себе. Це можуть бути опіки, порізи, колючі рани, ураження струмом... Від таких неприємностей не застрахований ніхто. Але обережна людина таких поранень майже не отримує. Якщо це все ж таки трапилось, ти повинен, не панікуючи, надати домедичну допомогу і потерпілому, і самому собі.
Опік — це пошкодження тканин організму,
викликане дією високої температури. Опік може бути
не лише від вогню, але й від окропу, пари, праски,
електроструму тощо. — Якщо на місці опіку шкіра лише почервоніла і відчувається біль — це опік першого ступеня. — Якщо на шкірі з'явилися пухирі — опік другого ступеня. — Якщо обпечені всі шари шкіри — опік третього ступеня. — Якщо м'язи і навіть кістки обвуглені — опік четвертого ступеня. — Коли обпечена третя частина поверхні тіла — наступає смерть. Від опіків страждає весь організм. Тканина, що відмирає, виділяє речовини, при всмоктуванні яких в кров виникає отруєння всіх органів. Від болю з'являються порушення нервової системи і мозку. Перша домедична допомога
при опіках. Опіки без вогню. Інколи, щоб отримати серйозний опік, не потрібно ні вогню, ні окропу. Всі хімічні речовини можуть викликати найтяжчі опіки. Щоб не трапилось біди, запам'ятай: — Ніколи не можна нюхати, брати до рук, куштувати невідомі тобі речовини, порошки, пасти і. інші речі з маминої шафки чи татової майстерні. — Ніколи не слухай друзів, які пропонують тобі скуштувати невідому речовину чи рідину, Хімічні опіки дуже важко піддаються лікуванню. — Якщо на шкіру потрапляє кислота — відразу утворюється коричневий чи чорний струп. — Якщо ж кислота потрапила в рот чи була випита, — вона наскрізь пропалює слизову оболонку.
— Перед відправкою до лікарні опік прикривають чистою пов'язкою. — Якщо на шкіру потрапив фосфор, він спалахує. Людина страждає удвічі: від хімічної речовини і від вогню. Обпечене місце потрібно опустити під воду і паличкою видалити шматочки фосфору та накласти пов'язку. — Якщо на шкіру потрапило негашене вапно, ні в якому разі не можна допустити, щоб туди потрапила вода — виникне бурхлива хімічна реакція! \ Необхідно змазати опік олією.
Навіть незначний хімічний опік вимагає обов'язкового втручання лікаря.
Всіляке пошкодження шкіри — це рана.
Рани можуть бути поверхневими і глибокими.
Якщо у людини рана чи навіть невеличка
ранка — обов'язково буде йти кров. Інколи кров тільки
точиться, наприклад, при саднах на коліні. В цьому
випадку кровотеча зупиниться сама по собі, утворивши
на поверхні ранки свіжу криваву шкірочку, бо пошкоджені
капіляри. Увага! Кінцівку, стиснену джгутом, зручно підв'язують, чи укладають, якщо людина знаходиться на ношах. До джгута обов'язково прикріплюють записку з указанням часу, коли він накладений. Якщо джгут тримати більше 2 годин, може початися омертвіння тканини. Про це треба пам'ятати!
• Якщо ти порізався — приклади до
рани шматочок цибулини. Вона швидко спинить кров.
Тебе оточує безліч корисних, полегшуючих
життя речей: прасок, пилососів, кавоварок, настільних
ламп, телевізорів, холодильників тощо. Всі вони —
твої помічники. А помічників потрібно «годувати».
Тому всі, навіть маленькі діти знають, що їх «годує»
електричний струм — теж наш товариш і помічник,
коли з ним поводитися обережно, виконуючи всі правила
користування електроприладами. При електротравмі можуть бути: Якщо сила струму більша, діяв він
довго, шкіра людини була вологою, в місці входу і
виходу струму можуть виникнути глибокі опіки. До того
ж: Перша допомога при ураженні струмом. В першу чергу слід зупинити дію електроструму.
Пам'ятай, що тіло ураженого являється провідником
струму, і якщо доторкнутися до нього, можна отримати
електротравму. Тому краще виключити струм, використовуючи
рубильник, електропробки. Якщо це неможливо, треба:
Щоб відвести від постраждалого провід: — відключи електрику в квартирі; — стань на гумовий килимок, книгу чи будь-який сухий дерев'яний предмет; — сухим дерев'яним або пластмасовим предметом відведи провід від постраждалого. — Часто при ураженні струмом, коли потерпілий доторкнувся до неізольованого проводу, він не може розтулити пальці, зведені судомою. Якщо людина в свідомості, треба крикнути: «Падай!». При падінні руки розімкнуться самі собою і дія струму припиниться.
— не вмикай незнайомі електроприлади сам, без дорослих. Дроти, по яких іде струм, ізольовані, але ізоляція може зіпсуватися — вивільнена електрика наробить тобі лиха; — не встромлюй пальці, або будь-які предмети, в розетку; — користуйся лише вимикачем, який ти добре знаєш. Якщо в гостях чи на дачі помітив незнайомий тобі вимикач, запитай дорослих, як з ним поводитися.
Корисно знати! Причиною найбільшої кількості пожеж
є коротке замикання електроприладів, яке виникає внаслідок
зіпсованих електроприладів або порушення правил їх
використання. — неправильно кладуть електричні
проводи; Перевантаження електромережі й електрообладнання є особливо небезпечним, оскільки при ньому проводи загораються в важкодоступних місцях і гасити їх складно. Перевантаження можливе: — коли використовують електричні
подовжувачі, а до них підключають різноманітні комбіновані
розетки на 2—4 гнізда, розподільні трійники тощо; Зображення з сайту http://korol-natalia.at.ua/
При користуванні кухонними плитами
забороняється: Паливо (дрова, вугілля, торф) треба зберігати в спеціально обладнаних приміщеннях не ближче як за 10 м від будівель.
— можна користуватися лише справними
приладами, що стоять на надійній міцній підставці,
бо в разі падіння від палаючої рідини можуть зайнятися
навколишні предмети;
— його слід ставити в місцях, які не перекривають виходів з приміщення. Найкраще це робити на протилежному від виходу боці на відстані 1—1,5 м від опалювальної системи; — щоб при потребі негайно виключити телевізор, розетка для нього повинна знаходитись у доступному місці; — не можна залишати включеним телевізор, якщо в кімнаті нікого немає; — якщо в телевізорі щось зіпсоване, його необхідно виключити і не включати до приходу спеціаліста; — не можна встановлювати телевізор поблизу легкозаймистих предметів (він може загорітися або вибухнути!); — якщо під час телепередачі в телевізорі потух екран, ні в якому разі не можна по ньому стукати; — якщо корпус телевізора пошкоджений, з'являється гудіння та потріскування, — він може перегрітись і загорітись.
— прасувати дозволяється лише в спеціально обладнаному місці; — на столі для праски повинна стояти металева підставка, що запобігає нагріванню дерева та тканини; — забороняється користуватися несправною праскою, ставити її на стіл без ізолюючої підставки. При користуванні електрочайником чи електросамоваром потрібно; — перед вмиканням їх в мережу впевнитись, що в них є вода, у разі потреби долити її; — стежити за поповненням води в цих
приладах по мірі її витрачання; — ні в якому разі не можна перевіряти рукою, чи нагрілась вода, попередньо не відключивши струм. Не можна у воду навіть пальчик встромляти! Може уразити струмом! Бували смертельні випадки.
— не можна братися за неї мокрими руками; — потрібно навчитись одночасно однією рукою включати електрозапальничку, а другою — газову плиту; — не можна допускати перекручування, згинання електропроводу. При користуванні газовими плитами недопустимо: — відкривати кран на газопроводі, не перевіривши, чи закриті крани на самій плиті; — допускати заливання пальників рідиною (якщо це трапиться, треба виключити пальник і вичистити його); — стукати по кранах, пальниках та лічильниках; — самостійно ремонтувати плиту; — прив'язувати до газових труб мотузки і вішати на них білизну та інші речі.
Якщо ти виявив витік газу: При наближенні грози необхідно негайно
вимкнути електроприлади. Найбільш вогненебезпечні
такі матеріали: Різні круп'яні вироби, борошно, сушені плоди і ягоди, масло, жири відносяться до пожежонебезпечних. Особливо легко займається пил, що літає в повітрі. Змішавшись з названими продуктами, пил може навіть вибухнути!
Загасити палаючий газ дуже важко. Не можна робити цього водою: горюча рідина легша і, піднімаючись на поверхню води, продовжує палати. Треба припинити доступ повітря: щільно накрити вогонь товстою ковдрою і притоптати зверху ногами. Можна засипати його піском, землею. Вогонь на навколишніх предметах заливають водою.
Коли людина почала готувати м'ясо? Первісна людина не готувала собі
їжу. Все, що вона знаходила, вона їла сирим. Так було
тому, що людина не знала, як це робити, як добувати
вогонь. Та навіть коли вона навчилася розводити вогнище,
то використовувала його лише для відлякування хижаків
та для отримання тепла. Але одного разу мисливці залишили
біля вогнища вбитого звіра. М'ясо підсмажилось, стало
набагато смачнішим і людина здогадалась, що вогонь
робить їжу кращою. Житло для домашнього вогнища. Вогнище, яке було для первісної людини
першою піччю, вона цінувала більш за все. Тому навколо
нього люди почати встановлювати дах, зводити стіни,
а потім і двері: тобто будувати житло. А коли в людській
оселі з'явились ліжко, стіл, шафи, розпалене на підлозі
вогнище перестало задовольняти господарів. Тож і побудували
для нього окремий будиночок з віконцем і дверима.
Так з'явилася піч. Коли з'явилася перша каструля? Замість каструлі прадавня людина
використовувала великі черепашки, черепи тварин, шкаралупу
і оболонки від плодів. Перший чайник. Прадавні чайники з'явились тоді, коли людина здогадалась кошики з очерету обмащувати глиною і в них готувати їжу на вогні. В чайниках не варили воду, в них варили м'ясо у воді, або просто запікали його без води. За каструлею йшла тарілка. Одночасно з відкриттям кам'яного
вугілля та нафти, винайденням паперу, пороху та грошей,
в далекому Китаї, За високими стінами, які вдень і
вночі охороняла сторожа, вперше почали виготовляти
фарфоровий (порцеляновий) посуд. Уже в IV столітті
китайці користувались тарілками. В Європі тарілки
з'явилися лише в XXII столітті — тільки для прикраси
столів в королівських палацах. Вельможі дарували тарілки
з порцеляни своїм підданим; ними нагороджували за
особливі заслуги, прикрашали свої оселі. Скільки років ножу? Ніж старший за виделку і ложку на
декілька... мільйонів років. При розкопках, поряд
зі скелетами мамонта, археологи знаходили і ножі з
вулканічного скла, якими прадавні люди розроблювали
тушу. Вчені визначили, що цим ножам близько З мільйонів
років. Символ миру і дружби. Зібралося давнє плем'я на сніданок.
Посередині — череп'яна посудина, в якій парує гаряче
вариво з корінців та лісових плодів. Ходять довкола
нього голодні люди, апетит прибуває, а доторкнутися
до посудини не можуть. То один, то другий пробують
дістати варива долонями, але відразу відбігають з
обпеченими пальцями. А чекати не хочеться, бо як охолоне
страва, то й смак її вивітриться. Раптом твій прародич
помітив на землі плескату паличку. Зачерпнув нею трохи
варива. Плем'я дивилося на нього, як на дивака. А
чоловік облизав те, що прилипло до патички, і знову
набрав. Тут і вождь племені не втримався, просить
дати і йому. Наївся він і передав сусідові паличку-облизку.
Так з'явилась лизюка, котра згодом стала ложкою, а
пізніше — сучасною ложкою. В Київській Русі улюбленою була дерев'яна ложка, яку вирізали з липи. Спочатку вона була негарною, потім її почали фарбувати і розписувати, їли нею всі — від князів і бояр до простого люду. Срібні ложки з'явилися в Київській Русі в XX столітті. Молодша сестра ложки. Виделка набагато молодша від ножа
і ложки. Правда, давні римляни користувалися чимось
схожим на виделку, щоб діставати з жаровні шматки
м'яса. Чарівне перетворення праски. Знаєш, яким найціннішим був подарунок
нареченій в день весілля в Київській Русі? Велика
важка праска. Цей подарунок означав, що наречену вважають
рукодільницею і відмінною господинею. Річ берегли
як реліквію, вона переходила від матері до доньки. Машина, що пере твою білизну. Перша пральна «машина» — це дубова
бочка з водою. До кипіння воду доводили за допомогою
розпеченого каміння, яке вкидали в бочку. Потім в
окріп клали білизну, опускали мішечок з розпареним
попелом і все перемішували. До пральної машини найгеніальнішим
винаходом, що допомагав прати білизну, була пральна
дошка. Автор цього пристрою, звичайно, невідомий,
бо кам'яні «дошки» археологи знаходили і при розкопках.
Потім такі дошки почали робити дерев'яними та металевими. Він любить ковтати пилюку. Перший домашній пилосос винайшли
в 1900 р. Він мав величезні розміри і нагадував бочку,
в якій кип'ятять воду. Збоку до нього була прироблена
ручка повітряного насоса, яку крутили вручну. Прибирали
вдвох: один крутив ручку, а другий збирав пилюку за
допомогою мітли. В 1901 р. англієць Сесіл Бут змайстрував
пилосос, який возили двоє коней. Робітники заносили
агрегат до кімнати, запускали двигун і прибирання
починалось. Гуркіт стояв на всю вулицю! Зараз існує
безліч моделей пилососів. Вони чистять, білять, фарбують,
лакують, оббризкують рослини. Дід Мороз із шафи. З давніх-давен їжу зберігали в підземеллях,
ямах, погребах. В печерах, де горіло первісне вогнище,
теж вміли використовувати холод. В Стародавньому Римі
продукти зберігали в ящиках з битим льодом. Твій товариш телевізор. Щоб ти міг дивитись телевізор, в
світі повинно було статись багато винаходів.
Категорично забороняється просиджувати
цілими днями біля телевізора!
Англійські дослідники стверджують: щороку більше 5 тисяч британців потрапляють до лікарень через те, що... дивляться телевізор. Деякі зомлівають, побачивши на екрані криваві сцени, інші отримують травми, бо займаються водночас домашніми справами й дивляться телевізор. Якщо ти хочеш вирости великим — менше часу проводь біля телевізора. Бо фільми жахів погано впливають на сон, а людина росте уві сні. Надивишся увечері серіалів про зоряні війни чи вампірів — і за ніч не підростеш ні на міліметр. Він рятує від спеки. Щоб було тепло, але не жарко, щоб
вітерець обвівав, коли тобі захочеться, гуляв би по
кімнаті пустотливо і весело, винайшли кондиціонер.
Хоча цей прилад сучасний, історія у нього давня. Єгипетському
фараону робили приємний вітерець раби, помахуючи величезними
віялами-опахалами. Це був той самий кондиціонер, тільки
ручний. Китайці перетворили опахала в віяла, які легко
і зручно складалися. Якщо робити енергійні помахи
таким віялом, з'явиться прохолода. З винайденням двигунів
з'явились вентилятори. Але вони розганяли тепле повітря,
тому прохолоди не давали. Пан Самовар на твоєму столі. Ми звикли вважати самовар предметом
дуже давнім, але насправді йому всього 300 років.
З'явився він в часи Петра І, коли дуже модним стало
чаювання. Та вже дещо схоже на самовар наші предки
мали ще в XVI ст. Посудина була схожа на великий чайник.
Носили в ньому гарячий напій (збитень), а щоб він
не прохолов, в середину чайника помістили трубу для
гарячого вугілля. Мабуть, цей чайник і був прародичем
самовара. А місцем його народження у всьому світі
вважається російське місто Тула. Як підсмажити курку без вогню? Сучасні господині здебільшого готують
страви на газових чи електричних плитах. Але можна
використати і мікрохвильову піч. Ідею її створення
подали суперпотужні радари. Птахи, які потрапляли
під дію їх електромагнітних хвиль, падали мертвими:
хоча пір'я не обгорало, — м'ясо було ніби зварене,
як в оповідках про барона Мюнхгаузена. Як же смажаться
шматочки риби чи курки без вогню? Виявляється, їх
готують маленькі, невидимі мікрохвилі. Піч включають
в розетку і мікрохвилі починають безперервно битися
одна об одну за закритими дверцятами металевої скрині.
Б'ються так, що їм стає жарко й це тепло швидко-швидко
нагріває страву, а потім і присмажує її. Ось і весь
секрет.
Правила юного кухаря: 1. Повз кухонну плиту проходь так, щоб не зачепити ручку сковорідки чи каструлі. Якщо посуд стоїть на вогні без кришки, тебе можуть обпекти гарячі бризки. 2. Не піднімай велику каструлю. Бо не втримаєш — і обіллєшся окропом. 3. Пам'ятай! Спершу відкривай кран з холодною водою, а лише потім додавай гарячу. 4. Не визирай з відчиненого вікна! А раптом запаморочиться голова, ти втратиш рівновагу і впадеш вниз?! 5. Перш ніж залізти на високий стілець, поклич дорослого, щоб тебе «підстрахував». 6. Не засовуй пальці у вузьку шійку пляшки — це дуже небезпечно! 7. Ножем не граються! Зрозумій це зараз, а не тоді, коли поранишся.
Кухня — не місце для пустощів!
У побуті тебе оточують різні речі:
слюсарні інструменти, голки, цвяхи, ножиці, побутова
техніка, знайомий ти вже й з печами та камінами. Вмієш
відкривати крани з гарячою та холодною водою.
Ножицями: Шилом: Голками та шпильками: Граблями: Цвяхами і молотком: Як користуватися печами та камінами? Дитина твого віку не повинна самостійно
топити піч чи камін. Але якщо в домі пічне опалення,
ти повинен знати правила безпеки: Причини виникнення пожеж. Вогонь — друг і ворог людини. Від нас залежить, яким він буде: добрим чи злим. Коли з вогнем поводитись необережно, може статися пожежа. Під час пожежі небезпеку для життя людей становить вогонь і дим. Вогонь спричиняє опіки тіла, а від диму можна учадіти. Щоб запобігти пожежам, треба знати, від чого вони виникають. Причинами пожеж можуть бути: — необережність у поводженні з вогнем
(кинутий запалений сірник, багаття, розкладене у недозволеному
місці);
Пожежі легше запобігти, ніж її загасити.
Як себе поводити, коли ти... Порізався: Опікся: Вдарився: Що таке сторонній предмет? Малі діти й діти твого віку полюбляють
не лише гратися всілякими негожими для гри предметами
невеликого розміру, але й тягти їх до рота. Один необережний
рух — і каблучка з пальця опиняється у шлунку, монетка
застряє в горлі чи дихальних шляхах, насінина потрапляє
в ніс, камінець чи уламок скла — в око. Як діяти, коли сторонній предмет потрапив у око? Сторонній предмет (смітинка, пил,
комаха, вуглинка), потрапивши в око, подразнює слизову
оболонку і викликає біль, витікання сліз, хворобливу
реакцію на світло.
Для чого потрібні сльози? Для того щоб око гарно бачило, рогівка
— прозора оболонка ока, що закриває зіницю — повинна
бути чистою і прозорою. Від смітинок і пилу очі захищають
брови та вії. Рухом повік при кліпанні ти очищаєш
поверхню ока від зовсім мініатюрних смітинок. При
кліпанні з верхнього зовнішнього ; кутка ока, де знаходиться
сльозова залоза, під верхню повіку витікає сльоза,
що промиває око. Людина кліпає кожні 6 секунд. І кожного
разу при цьому око промивається сльозою. Виходить,
що в середньому на протязі життя людина плаче 250
млн. разів.
Як берегти очі? Твої очі настільки дорогоцінні, що
ти просто зобов'язаний їх берегти. Не дивлячись на
те, що очі захищені кістками черепа, повіками та віями,
існує немало небезпек для них: і травми, і різноманітні
інфекції. 1.Не схиляй низько голову над зошитом,
книгою. Для самоперевірки правильної відстані
від очей до книги можна виконати такі вправи: Вправи сидячої фізкультхвилинки для очей. Під час цієї фізкультхвилинки очі відпочивають і відновлюють працездатність. 1. Швидко заплющуй і розплющуй очі
(10 секунд).
Як зберегти чудовий зір? Сідаючи до комп'ютера, пам'ятай: 1. Не можна водночас працювати на
комп'ютері і робити уроки!
Як з'явились окуляри. Давні греки, щоб краще бачити, використовували відшліфовані кульки гірського кришталю. 900 років тому арабський вчений Ібн-аль-Хайсам описав дивовижну здатність збільшувального скла покращувати зір. Але такі скельця з'явились лише в XIII столітті. Винахідники ніяк не могли вигадати, як же скельця прикріпити до очей. З'явились лорнети, моноклі, лінзи яких прикріплювались до капелюхів. Так тривало 500 років! Лінзи прив'язували мотузками до голови та вух, доки не здогадались зробити дужки, які зручно тримались за вухами і не давали змоги скельцям з'їжджати з носа. Спочатку люди окулярів не прийняли, навіть казали, що це «вигадка сатани» і магічні скельця можуть висмоктати очі. У Франції до XVII ст. носити окуляри було дуже непристойно. В нашу країну окуляри потрапили з Німеччини в XVII столітті. Як діяти, коли сторонній предмет потрапив у вухо. Вуха — твої органи слуху, — як не
дивно, бояться звуку. Звичайно, не просто звуку, а
дуже голосного. Коли у вухо потрапляє комаха, людина
відчуває справжні страждання. Рухаючись, комаха створює
звуки, які барабанна перетинка сприймає як страшенний
гуркіт. Це викликає сильний біль і неприємні відчуття.
Якщо сторонній предмет потрапив у вухо, витягти його звідти може лише лікар.
Як ми чуємо? Звук, зібраний вушною раковиною,
направляється у середнє вухо по слуховому проходу.
Слуховий прохід відділений від порожнини середнього
вуха барабанною перетинкою. Ця перетинка дуже важлива
для сприйняття звуків. Щоб вона добре працювала, на
ній не повинно бути пошкоджень. І слуховий прохід
захищає барабанну перетинку тим, що він не прямий,
а звивистий. Це не дозволяє пошкодити перетинку тому,
що випадково потрапляє до вуха.
Ніколи не колупайся у вухах! Один необережний рух, і ти можеш пошкодити барабанну перетинку, що стане причиною глухоти.
Найчастіше у дихальні шляхи потрапляють
шматочки їжі. Вони викликають кашель, який і допомагає
потерпілому звільнитись від небажаного предмета.
Якщо ти проковтнув сторонній предмет, обов'язково скажи про це дорослим. До лікаря потрібно звернутись навіть тоді, коли в тебе нічого не болить!
Граючись, діти часто засовують у
ніс невеличкі предмети (горох, намистинки, насінини,
ґудзики).
Як люди шили в давнину? Шиття — це скріплення одного шматка
тканини з іншим за допомогою нитки та голки. До винайдення
голки тканину просто обгортали навколо тіла, утворюючи
одяг.
• Щоб голки не падали і не розсипались,
зручніше зберігати їх в коробці, на дні якої лежить
магніт.
Першу швейну машинку створили в 1755
р. Вона була недосконала, тому довго не змогла існувати.
В 20-х роках XIX ст. француз Варфоломій Тімоньє створив
свою швейну машинку. Але французи не оцінили винахід,
бо цей «звірок», як назвали машинку, заміняв працю
20 швачок: робив пошиття одягу дешевшим, що не подобалось
ремісникам, які не хотіли втрачати своїх грошей. Машинку
Тімоньє просто знищили. Звідки з'явились ножиці? Відгадай, що це «Два кінця, два кільця,
а посередині цвях»? Звичайно ж, ножиці! Історія їх
виникнення дуже цікава. В VIII ст. якомусь майстрові
поталанило з'єднати два ножі за допомогою стержня-цвяшка,
держаки загнути кільцями. Вийшли ножиці, які майже
не відрізняються від сучасних. Гострячок в капелюшку. Цвях завжди мав велику цінність. Вже в І столітті нашої ери в Стародавньому Римі, Греції та Єгипті виготовляли цвяхи з заліза і міді. До цього вони були бронзовими. Але користувались такими цвяхами лише багаті люди. Біднякам же діставались загострені риб'ячі кістки, шпичаки та колючки з дерев і кущів, скалки та тріски. З їх допомогою скріплювали частини будівель, човнів; прибивали шкіри, що захищали від вітру та снігу. В Київській Русі цвяхи з заліза з'явились в X столітті. їх виготовляли майстри вручну аж до XIX ст., доки не винайшли машини. Поради Королеви Безпеки Щоб не травмувати молотком пальці, забиваючи цвях, можна користуватися прищіпкою для білизни або мотузком, як засобами для його тримання.
Вчені доводять, що дротики, тобто спиці, винайшли відважні кочівники тисячі років тому. Археологи знайшли в давньоєгипетській гробниці плетену шкарпетку, якій 5 тисяч років! Плетіння довгий час було виключно чоловічою справою в усьому світі — від Сходу до Заходу. Сміливі рицарі після подвигів, повернувшись в замок, зручно вмощувалися біля камінів плести панчохи. В 1589 році англійський священик Вільям Лі винайшов в'язальну машину, яка й донині майже не змінилася. Поради Королеви Безпеки • Щоб не влучити дротиком в око,
не травмувати іншої частини тіла собі або товаришеві,
плести в твоєму віці можна лише під наглядом дорослих.
Коли з'явилось багато паперів, постало питання, як краще їх зберігати. Тому німець Йоахан Валлер в 1829 році винайшов першу цивілізовану скріпку. Кнопка, як і скріпка, зовсім молоденька. їй не більше 100 років. Винайшли її німецькі винахідники Х.Ейхман, А.Кирстен і В.Матц. З того часу була придумана велика кількість різновидів кнопок і скріпок. Вони допомагають тримати папери в порядку, але вимагають до себе пошани, бо можуть травмувати.
• Щоб кнопки та скріпки не розсипались
по підлозі чи столу і не завдавали шкоди твоєму здоров'ю,
тримай їх в коробці з магнітом.
Хоча ти звик, що у водопровідних кранах майже завжди є вода, але повинен знати, що чистої прісної води в світі не так вже й багато, тому її потрібно берегти. 1. Не відкривай крани на повну силу:
крім нееконом-
Якщо ти опинився в затопленій квартирі: — закрути крани; — поклич дорослих; — разом з дорослими виклич аварійну водопровідну службу.
Від чого «тріщить» твій светр? Вечір. Ти готуєшся лягати у ліжко.
Знімаєш через голову светр і раптом в тиші лунає тріск.
Якщо ти роздягаєшся в темряві, то можеш побачити,
як цей тріск супроводжується іскрами. Тріщить і іскриться
наш одяг лише тоді, коли ми, знімаючи його, заставляємо
тертися по тілу та волоссю. Як винайшли електрику? Електрика існує багато тисяч років,
а ми до цього часу точно не знаємо, що це таке. В
1729 році дізналися, що є речовини (здебільшого метани),
які можуть проводити струм. Такі речовини стали називати
провідниками. Знайшли й інші речовини (скло, бурштин,
віск), що не проводять струм і являються ізоляторами. Як електричний струм приходить до тебе в дім? Щоб передати електрику туди, де вона
потрібна, будують лінії електропередач. Ти, мабуть,
бачив за містом високі стовпи-опори, до яких підвішені
проводи. По цих проводах електрика від електростанцій
приходить в різні міста і села. Коли з'явилися електроприлади? Перші побутові електроприлади з'явились
більше ста років тому. Коли з'явилась електрична лампочка? Російський електротехнік О.Ладигін
здогадався нагріти вугільний стержень в закритій скляній
колбі. Перші лампочки горіли півгодини, а коли майстер
викачав повітря з колби, почали горіти вже декілька
годин. Як працює кишеньковий ліхтарик? Кишеньковий ліхтарик складається з чотирьох частин: батарейки, лампочки, корпуса і перемикача. Батарейка містить електричний заряд. Щоб з'єднати лампочку з батарейкою, потрібно натиснути на перемикач. Як і в усіх електроприладах, робота кишенькового ліхтарика основана на електричному ланцюжку, в якому живе струм. Коли ліхтарик включається, спеціальна металева пластинка з'єднує лампочку з батарейкою, ланцюг замикається, струм доходить до ампочки і вона загорається.
«Електричний» папір Звичайний папір, виявляється, може
нагромаджу-ати електрику. На паперових фабриках часто
спостерігається таке явище: паперове полотно, що швидко
мчить по конвеєру, треться об його сукняну підкладку
— між ними проскакують іскри. Хочеш побачити це у
себе вдома? Це нескладно.
Електрика — форма енергії, зумовлена рухом заряджених частинок. Електростанція — підприємство, яке виробляє електричну енергію з інших видів енергії. Водопровід — система труб і нагнітальних установок, фільтрів для подавання води з якої-небудь водойми або водосховища до місця її споживання.
Хто винайшов водопровід і каналізацію? Водопровід — це система труб і кранів,
по яким вода надходить в будинок із магістрального
водопроводу, прокладеного під землею. Каналізація
— теж система труб, але по ним стічні забруднені води
покидають будинок і виводяться в каналізаційні колодязі
на вулицях. Перші такі системи виникли приблизно 4
тисячі років назад. Археологи знайшли їх на острові
Кріт, що знаходиться в Середземному морі. Труби цього
водопроводу були зроблені із обпаленої глини. В Стародавній
Греції водопровід був збудований так. що вода в ньому
протікала, як звичайно в природі, під невеликим нахилом.
Один з таких водопроводів був прокладений на острові
Самос в VI столітті до нашої єри. Побудував його Євполін
Мегарський. Як працює водопровідний кран? Коли ти відкриваєш та закриваєш водопровідний
кран, ти крутиш голівку прогонича (болта), який встановлений
в корпус крана. Поради Королеви Безпеки Водопровідний кран — не іграшка. Відкриваючи і закриваючи його заради пустощів, можна зірвати прогонич і сильний струмінь води ввірветься до твого помешкання, заливаючи все навкруги. Будь обережним! Що таке аварія? Аварія — це пошкодження механізмів машин під час роботи. Аварії бувають: Правила поведінки під час масових заходів. Скільки радощів, захоплення, емоцій
та енергії приносять нам свята! Згадай новорічні маскаради,
різдвяні віншування, спортивні змагання, походи в
театри, музеї, кіно тощо. Такі події запам'ятовуються
надовго. Але мало хто замислюється над тим, що скупчення
людей у замкненому просторі завжди є ситуацією підвищеного
ризику. У місцях, де збираються дуже багато людей
— в кінотеатрі, школі, на стадіоні, — можуть виникнути
небезпечні ситуації. І більша вірогідність їх виникнення
там, де люди порушують елементарні правила поведінки
в громадських місцях. 1. В місцях скупчення великої кількості
людей не дозволяється: 2. Бажано триматися якнайдалі від центру натовпу, стін, дверей, скляних вітрин, металевих огорож та інших місць, де можна дістати травму. 3. Якщо ти знаходишся на багатолюдному майдані, ніколи не наступай на кульку, пакет, картонну коробку, не стій біля сміттєвих контейнерів та урн. Інколи такі речі можуть вибухнути. 4. При багатолюдному зібранні категорично забороняється користуватися піротехнічними засобами. Не підходь до людей, які запалюють бенгальські вогні, використовують петарди, запускають ракети — можеш отримати серйозну травму. 5. На стадіоні тримайся подалі від агресивно настроєних груп молодиків. З їх рук можуть полетіти каміння, дрючки, пляшки. 6. Не поспішай першим вийти з кінотеатру — тебе може притиснути натовп. 7. Не втікай разом з усіма зі стадіону, якщо почався дощ. Нехай ти намокнеш, але залишишся неушкодженим. 8. На зупинках не повертайся спиною до транспорту, що рухається. А коли підходить машина, не намагайся стати у перший ряд нетерплячого натовпу — тебе випадково можуть штовхнути під колеса. 9. Не спи, перебуваючи у транспортному засобі, який рухається: небезпечно не стільки проспати потрібну тобі зупинку, скільки дістати травму під час маневру чи різкої зупинки. 10. Не притуляйся до дверей, не стій на сходинках. Чим небезпечна паніка? Найбільша небезпека в місцях скупчення
великої кількості людей — масова паніка та втеча натовпу. Запам'ятай! У небезпечній ситуації допомагай тим, хто молодший або слабший за тебе. Поведінка під час виникнення паніки. 1. Не роби різких рухів, не бігай, не галасуй. Головне
— не дозволяй емоціям скувати твою волю та відібрати
всіляку можливість діяти розумно і цілеспрямовано.
Необхідно, щоб голова була ясною. Поради Королеви Безпеки Ніколи не намагайся йти проти натовпу,
вибирайся з нього вздовж напрямку руху. Не можна: Треба: Якщо натовп потяг тебе — не чини йому опору. Шляхи екстреної евакуації при виникненні надзвичайної ситуації. В кожному громадському закладі (поліклініці,
театрі, школі), в кожному транспортному засобі (метро,
автобусі, тролейбусі, трамваї, потязі) є план евакуації
при виникненні надзвичайної ситуації. Це спеціальний
план, на якому показано, як при необхідності треба
терміново залишати приміщення. Запам'ятай! Розповідь Феї Хімії Любий друже! Ти ще маленький і не
знаєш мене, але вже знайомий з деякими з моїх чарівних
перетворень та див. Ці речовини можуть зашкодити твоєму
здоров'ю. Що таке кислота? Ти, мабуть, уже чув це слово і здогадався,
що вона має бути кисла. Сімейна сторінка Вузлики напам'ять і дорослим, і малим. Поради лікаря Будьздоровченка Ознаки отруєння миш'яком: Перша допомога: Цікаво знати! Якщо тебе укусила мурашка, місце
укусу починає боліти, бо під шкіру потрапила сильна
мурашина кислота. Довідкове бюро Всезнайка Дві різні соди. Ти, звичайно, чув про соду. Але існує
дві абсолютно різні речовини, які називають содою. Інша сода — питна. Розчин питної
соди необхідний в медицині при хворобах шлунку, для
полоскання горла при ангіні. Увага! Сріблясті кульки, що живуть в термометрі. Ти знаєш, що таке термометр і вже,
напевно, бачив, як розбігаються навсібіч сріблясті
дриготливі кульки, коли він розіб'ється. Так і хочеться
погратись цими дивними сяючими краплинками. Зупинись! Увага! Випадково розлиту ртуть треба якомога швидше і ретельніше зібрати. Всі місця, в яких могли б затриматись її краплини, необхідно обробити спеціальним розчином заліза. Тому одному тут не впоратись: необхідно викликати спеціалізовану бригаду рятувальної служби. Телефонуй за номером 02. Запам'ятай! Якщо ти помітив розлиту ртуть, терміново клич дорослих. Викидати ртуть та уражені нею предмети у сміттєзбірники, засипати їх землею чи піском категорично забороняється. Довідкове бюро Всезнайка. Де працює ртуть? З давніх-давен ртуть використовується
в виробництві фарб, промислової соди, електроприладів. Сімейна сторінка Вузлики на пам'ять і дорослим, і
малим. Ознаки гострого отруєння солями ртуті: Ліки в твоєму домі В кожному домі є ліки. Вони приносять
полегшення хворій людині. Але в руках дитини це небезпечна
отрута.
Ознаки отруєння бромом: Допомога при отруєнні ліками: Куди зникла пляма? Не можна обійтись в домашньому господарстві
без розчинників. Ти, мабуть, бачив, як мама видаляє
з одягу плями спеціальною рідиною? Лариса Борисівна ПЕТРЕНКО, заслужений вчитель
України [ Л. В. Яковенко Абетка першої медичної допомоги влітку і взимку ] [ АБЕТКА БЕЗПЕКИ. ПОРАДИ БАТЬКАМ ] [ М.В. Дідківський АБЕТКА БЕЗПЕКИ Норми поведінки та безпека підлітків ] [ АБЕТКА БЕЗПЕКИ ] [ Лариса ПЕТРЕНКО АБЕТКА БЕЗПЕКИ ДЛЯ ДИТИНИ ] |
|
|||||||||||||
|