ХОЧЕШ - ВІР, А НІ - ТО ПЕРЕВІР - 119

У ХІ столітті Київ був найбільшим містом Європи

Німецький церковний діяч XІ століття єпископ із Саксонії Титмар Мерзебурзький у своїй "Хроніці" у 1012 - 1018 роках, характеризує Київ як "велике місто, у якому більш 400 церков, 8 ринків, незліченна кількість жителів".
На початку ХІ століття теперішня столиця України мала 50 тисяч населення. Для порівняння: у Лондоні на той час мешкало 20 тисяч жителів. Німецький хроніст XІ століття Адам Бременський називав Київ "суперником костянтинопільського скіпетра, найчарівнішої прикраси Греції".

 
До 1793 року королі Франції присягали на вірність на Реймському Євангелії, привезеному з Києва

Вважається, що це Євангеліє привезла до Франції Анна Ярославна - дочка київського князя Ярослава Мудрого. У 1049 році вона стала дружиною французького короля Генріха І і королевою Франції. В історії вона залишилася як прабабка майже 30 французьких королів.

Її скульптура вінчає портал церкви св. Вінсента в м. Санліс (Франція). Напис на постаменті проголошує “Анна руська королева французька, засновниця собору у 1060 р.” А її фрескове зображення Ви зустрінете у Києві в Софійському соборі.

 
Україна входить до провідної п’ятірки країн-дослідниць космосу

З понад 100 країн світу, які займаються космічною діяльністю, Україна впевнено тримає четверте місце після США, Росії, Франції.

Потенціал української ракетно-космічної галузі високо оцінила Єврокомісія. Стратегією розвитку космічної діяльності Європи виокремлено перелік країн, перспективних для співпраці, Україна у ньому посідає третє місце після США і Росії.

До складу космічної галузі України входить близько 30 підприємств, конструкторських бюро та інститутів. Розроблений в Україні ракетоносій “Циклон” фахівці вважають найнадійнішим у світі.

 
Перша українська конституція була однією з перших в Європі

Першою Українською конституцією вважається документ "Пакти і Конституція прав і вольностей запорозького війська", складений гетьманом Пилипом Орликом у 1710 році. Історики мають різні думки щодо того, чи був цей документ Конституцією у сучасному розумінні цього слова або прогресивним твором, який випередив свій час, адже перші Конституції в Європі і США з’явилися лише за сімдесят років потому. Реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася вона на чужині та її укладачі не мали змоги повернутися в країну. Але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обгрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки.

Україна володіє понад 1/4 родючих чорноземів світу

У X столітті візантійський імператор Костянтин VІІ у збірнику “Геопоніка” писав: “Найкраща земля — це чорнозем, який усіма звеличується, тому що він не боїться ані дощу, ані посухи”.

Навіть Оноре де Бальзак у своїх подорожніх замітках писав: “Все, що я бачив до цього — нічого не варте. Тут починається справжній український чорнозем”. Саме завдяки йому на території України у V-ІV тисячолітті до н.е. розвинулися перші землеробські цивілізації Європи.

Чи знаєте ви, що…

Кава – це ягода.

У Х столітті кава вважалася їжею, а не напоєм. Ефіопські племена змішували кавові зерна з тваринним жиром і їли під час тривалих мандрівок.

Кавомолку придумав лондонський коваль у 1665 році.

Бетховен, любитель кави, завжди перераховував усі 60 зерен кави у кожній чашці, коли йому готували каву. А Вольтер випивав 50 чашок кави щодня.

Японія – третій за величиною споживач кави. Там вважають, що кава робить шкіру здоровою, зменшує кількість зморщок і приймають ванну з кавовою гущею, яку настоюють на м’якоті ананасів.

Коли купуєте парфуми, візьміть із собою декілька кавових зерен. Запах кави освіжить ніс між різними парфумами.

Кавова гуща допомагає у саду – якщо посипати нею землю, слимаки і равлики не будуть їсти рослини.

До розділу "Читанка"

Ой, як цікаво! Хочу ще!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.