9 2
ХОЧЕШ - ВІР, А НІ - ТО ПЕРЕВІР - 155

МАННА З НЕБА — ЩО ЦЕ ТАКЕ?

У Старому Заповіті написано, що ізраїльтяни, яких Мойсей випроваджував з Єгипту в пустелі, не мали що їсти і почати нарікати. Бог сказав до них: «Завтра матимете подостатком хліба».
Наступного ранку земля покрилась дрібними зернятками. Ізраїльтяни почали питати: «Що це таке?». Мойсей сказав їм: «Це є хліб, що його дав вам Господь». Вони назвали це „манна». Вона була на смак легко солодкавою. Ізраїльтяни їли манну 40 літ, поки не прийшли до обіцяної землі.
Видана в Ню-Йорку в 1962 році «Нова ізраїльська енциклопедія» подає свою версію про манну. Вона посилається на експедицію єврейського університету 1927 року, що встановила наявність дерева під назвою «тамариск», яке виділяє рідину, подібну до смаку манни, описаної в Біблії.
Енциклопедія також подає, що назва манна походить від питання «Ман гу» («що це є» – єврейською мовою). Так питали ізраїльтяни, побачивши її вперше.
Докладніше про манну написав у 1483 році священик Брайтенбах, декан Майну, Німеччина, після відвідання Синайського півострова. Він писав, що ізраїльтяни, вийшовши з Єгипту, в пустелі вперше побачили манну, яка виглядала, пише він, як сивий сніг, мороз, що покриває землю після холодної ночі.
Мойсей знав, що манна була дуже поживна. З далекої давнини її збирали кочівники для харчування і на продаж мандрівникам, які проходили через Синайський півострів. Декан встановив, що манна – це є сік, який витікає з тамариску крізь отвори, зроблені комахами, щоб ним поживитися. Вночі сік падає на землю, твердне і виглядає як мороз.
У 1823 році німецький біолог Еренбурґ пояснив, що дерево тамариск виділяє білі кришталі, коли його кора проколена певного роду комахами, що живуть на Синайському півострові. Ці кришталі – манна – була і є головною поживою бедуїнів.
«Католицька енциклопедія» подає біблійну версію про манну. У ній говориться, що науковці ототожнюють біблійну манну із соком тамариска.
В кінці енциклопедія погоджується з думкою науковців, що манна могла бути подібною до природної речовини дерева тамариск, але треба припустити, що велика кількість манни, як написано у Біблії, як також назви «хліб з неба», «хліб ангелів», що їх згадано і псальмах (77:24-25), ясно передають чудотворну Божу дію.

Василь СОСЯК
(«Свобода»)

Ой, як цікаво! Хочу ще!

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.