Юрій ЛОГВИН
Гетьмани України
Юрась ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ
(1659-1663)

Існує примовка, що на дітях геніальних батьків природа відпочиває. У випадку з Юрасем, сином Богдана Хмельницького, природа, здавалось, помстилась за ті здібності, що вділила батькові. Юрась Хмельницький був молодшим сином від першого шлюбу Богдана Хмельницького. Від природи був кволий, ніби ще й падучою страждав, як подають деякі джерела.
Богдан Хмельницький плекав ідею про спадкоємність гетьманської влади. Покладав великі надії на талановитого старшого сина Тимоша. Але той загинув зовсім молодим. Коли вже гетьман був при смерті, зібралась старшинська рада. І друзі Хмельницького, щоб потішити його, оголосили, що наступником гетьмана має стати його син Юрась. У 1657 році, зразу по смерті Богдан Хмельницького, рада вручила булаву шістнадцятилітньому Юрасеві../. Та незабаром всім стало зрозуміло, що така відповідальність не під силу підпарубкові. І Юрась склав булаву, а генеральний писар Виговський її спритно перебрав до своїх рук. Гетьман Виговський раніше всіх зрозумів сумні перспективи подальшого союзу з Москвою. Тому й пішов на альянс із Польщею, виторгувавши для України найширші права і свободи. Та ні більшість старшин, ні широкі маси цього не зрозуміли і не підтримали. Довелось Виговському покласти булаву../. Козаки знов хитнулись в обійми Москви і знову булаву одержав Юрась. І хоча ніяких військових талантів у Юрася Хмельницького не було, йому довелось вести козацькі війська, як васалу Москви, проти Польщі. Бо боярин Шеремєтєв виступив у похід. Та через неузгодженість дій між московітами і козаками спочатку при містечку Чуднові було розгромлено боярина Шереметєва. Потім поляки обложили військо молодого гетьмана Юрася Хмельницького. І під тиском своєї старшини юний гетьман капітулював і мав присягнути на вірність польській короні.
Тим часом на Лівобережжі сталося зворушення - повстали полки Ніжинський, Чернігівський і Переяславський. Юрась Хмельницький разом із поляками і татарами переправились через Дніпро і почали наводити в цих полках кривавий порядок. Та російський князь Ромодановський разом із родичем Юрася, наказним гетьманом Сомком, наздогнали правобережне військо навпроти Канева.
При втечі, під час переправи через Дніпро, всі полки Юрася Хмельницького потонули. Юрась із невеличкою купкою прибічників якимось дивом таки порятувався. Щоб відігрітись, він запросив на допомогу кримську орду. Орда побила загони лівобережців і почала нещадно грабувати українські землі. Виловлювала людей в неволю, захоплювала худобу, а оселі пускала з димом!../ З того часу ще цілих два роки, змагаючись за владу, вогнем і мечем козацькі загони разом з татарами і поляками мордували Лівобережжя. З рештою, не витримали запорожці і попередили Юрася про покару. Молодий гетьман страшенно злякався і наприкінці 1662 року поклав булаву. Тай постригся в ченці під ім'ям Гедеона. Жив певний час у монастирях Київщини та Чернігівщини. Та чогось його родич Павло Тетеря, який став гетьманом замість Юрася, запідозрив ченця Гедеона (Юрася) в бажанні повернути собі булаву. Гетьман Павло Тетеря, який із самого початку був абсолютним прихильником Польщі, обмовив свого родича Гедеона (Юрася Хмельницького) перед поляками. У 1664 році Гедеона (Юрася) схопили і запроторили світ за очі до Мальборка (колишньої столиці Ордену Хрестоносців)!. Коли Тетеря, пограбувавши козацьку скарбницю і захопивши козацький архів, утік до Польщі і сховався у Варшаві, Гедеона (Юрася) відпустили. Він повернувся на Україну і поселився в Умані. Був трагічний час так званої "Руїни", коли нищилась у кривавому розбраті козацька держава, збудована геніальним батьком нездалого Юрася../. Змагаючись за булаву, різні претенденти плюндрують свою батьківщину, вирубаючи до ноги хутори, села та містечка. Наводять на Україну сусідів собі в поміч. І всі грабують, мордують і вбивають всіх і вся. Коли Петро Дорошенко привів на Україну турків Гедеон (Юрась) хотів утекти до Києва. Але його схопили татари, передали туркам. А ті вже відправили його до Стамбулу. Там Гедеон (Юрась) сидів у знаменитій фортеці-в'язниці Ефі Кролі. Коли гетьман Дорошенко здався московському цареві, турки вирішили відновити свою зверхність на Україні Згадали про Гедеона. Заставили Вселенського патріарха повернути його світського стану. І надали титул козацького гетьмана та Сарматського князя. За це мав Юрась Хмельницький визнати султана союзником України. Турки знов посунули на Україну. Спочатку велике турецьке військо намагається взяти козацьку столицю - Чигирин. Чигирин обороняли козаки і російські війська. Перші спроби були невдалі. Але, зрештою, Чигирин просто зрівняли із землею. Тут Юрась Хмельницький разом із своїми старшинами-помічниками починає плюндрувати, нищити Подніпров'я. За те, що не було підтримано його і турків. Жорстокість і безглуздя цих "заходів" переступає всі межі навіть для того кривавого часу. Землі, ще зовсім квітучі та густо заселені, Уманьщина, Канівщина та Чигиринщина стали випаленою пустелею, братською могилою для людей ні в чому не винних!
Турки вирішують тримати ближче до себе і поселяють в Немирові на Брацлавщині. Гетьман козацький і князь Сарматський, Юрась Хмельницький, правив цим краєм із божевільною жорстокістю і нечуваним здирством. Його патологічна пожадливість і підозрілість переростають у справжнє божевілля. Він навіть починає вбивати за найменшою підозрою своїх найвірніших помічників і друзів. Тут вже й туркам стає зрозуміло, що їхня здичавіла маріонетка не може правити Брацлавщиною. Тому турки забирають у нього булаву та бунчук і під вартою, щоб не втік, знов відсилають до Стамбулу. Замість Юрася Хмельницького турки поставили правити українським краєм молдованина Дуку. У 1683 році Дука потрапляє в полон до поляків. Турки викликають Юрася Хмельницького із Стамбула, знов ставлять його гетьманом, повертають булаву і бунчук.
Відсидка в Стамбулі не вгамувала Юрася і розуму аж ніяк не додала. Він став ще жорстокішим і ще пожадливішим. Вигадує й вигадує нові податки. Бо йому все замало прибутків, йому весь час не вистачає грошей. В гонитві прибутками він мордує, калічить і позбавляє життя "неслухняних" платників податків.
З рештою, терпець турецьких володарів урвався. Турецький паша, який з Кам'янець-Подільського, правив окупованою частиною України, наказав заарештувати Юрася і привезти до Кам'янець-Подільського. Судили козацького гетьмана і князя Сарматського. Три турецьких паші. Юрась Хмельницький визнав свою провину. На знаменитому Кам'янець-Подільському фортечному мосту Юрася Хмельницького вдавили шовковим мотузком. А тіло скинули з моста у річку Смотрич. Джерела ніби свідчать що це було у 1685 році.


До змісту

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.