Юрій ЛОГВИН

Гетьмани України

Кирило РОЗУМОВСЬКИЙ

Навіть для авантюрного XVIII ст. з його королями, самозванцями та фаворитами, кар'єра братів Розумовських, Олексія та Кирила, вражає.
Старший брат Олекса, син бідного козака Розума, випасав сільську худобу і співав у церковному хорі. За свій чудовий голос і потрапив у придворну капелу. Там запізнався зі спадкоємницею трону Єлизаветою Петрівною. І так їй припав до серця, що з часом вони таємно повінчались. Це ще один із курйозів епохи - інші вінценосні дами мали чоловіків і../. таємних полюбовників. В Росії було навпаки - Єлизавета Петрівна ретельно ховала свій шлюб. Піднявшись до царських палат, козацький син не забув ні про свого брата Кирила, ні про свою Батьківщину. Поволі та ненав'язливо Олекса Розумовський схиляв Єлизавету у прихильності до України. А брата Кирила (теж пастуха!) забрав до столиці. Потім при дворі ходила плітка, що Кирило Розумовський випасав свиней. А коли за ним приїхали із столиці, то зі страху заліз на дерево!../ І ніби він сам про це розповідав. Але то веселі брехи. Бо на той час Кирило вже був підпарубком. А в такому віці в старосвітській Україні свиней не пасли. Доглядали волів чи коней. В столиці Кирила навчили світським манерам і підготували до подорожі і навчання за кордон. Подальші події показали, що молодик був здібним учнем і в науках, і в палацовому політесі. Він за короткий термін вивчив німецьку, французьку та латинську мови. Виявився добрим математиком - його вчителем був знаменитий Ейлер. Крім навчання в Німеччині, Кирило відвідав Францію та Італію. Одержавши прекрасну освіту, він повертається до Росії. І коли, невдовзі був призначений президентом Академії Наук, то запросив знаменитого Ейлера, свого вчителя, для праці в Петербурзі. І той багато зробив корисного для російської науки.
З ласки імператриці Єлизавети Петрівни зовсім юний Кирило Розумовський стає гетьманом. Водночас одержує в підпорядкування й Запорізьку Січ (що своїми свободами постійно дратувала Росію). Обрання на гетьманство відбулося в 1750 році із надзвичайною помпезністю. Нового гетьмана України було прирівняно до російських фельдмаршалів і нагороджено найвищим орденом Росії святого Андрія Первозванного. А головне - завідування справами України із сенату було переведено в Колегію закордонних справ Російської імперії. І, взагалі, на Гетьманщині знову було повернено український устрій.
Резиденція гетьмана була в Батурині. А що він мав від природи добрий смак і чудовий європейський вишкіл, то запросив до впорядкування своєї резиденції найкращих архітекторів, декораторів та садівників Європи. Проте, більшу частину часу проводив у Петербурзі. Був справжнім сибаритом, витонченим естетом. Полюбляв великосвітське життя і в цій сфері аж ніяк не пас задніх.
А на Україні всім керувала козацька старшина. І з часом козацька старшина починає сподіватись на те, що окрім економічного процвітання їй пощастить закрити свої політичні права на рівні російського дворянства. Також в цей час Кирило Розумовський робить спроби реформувати козацьке військо відповідно до потреб часу. Ще гетьман планував відкрити в Батурині університет, де б навчалась українська молодь.
Але 1761 року померла Єлизавета Петрівна, поміркована прихильниця України. Коротко імперією править незданий Петро ІІІ. Стався заколот і Петра було скинуто. На престол мала вступити його жінка, цариця Катерина ІІ. Але під час заколоту сталась пригода - гвардійці Ізмайлівського полку не бажали присягати їй. Тоді заколотники в розпачі звернулись до Кирила Розумовського, що був генералом-аншефом лейб-гвардійського Ізмайлівського полку. Сховавшись у візок з брудним посудом, гетьман Кирило, проник вночі до косарень полку. Він миттю заарештував тих офіцерів, що були проти Катерини. Один з тих офіцерів, дід поета Олександра Пушкіна, відсидів кілька років за свій непослух у Петропавлівський фортеці. Гетьман Кирило швидко привів полк до присяги і Катерину ІІ було врятовано. За це діяння Кирило Розумовський був щедро обдарований. Та мав необережність підготувати разом із українською старшиною петицію: "О восстановлении старинных прав Малороссии". Це стало останньою краплею, яка прискорила скасування Гетьманщини на Україні.
Розлючена Катерина із погрозами жорстокої розправи запропонувала Кирилові Розумовському відмовитись від гетьманства.
Кирило Розумовський був змушений підкоритись. Гетьманщину було скасовано. І для управління її колишніми землями було створено Малоросійську колегію. За відмову віз булави Кирило Розумовський дістав величезні маєтності і зберіг чин генерал-фельдмаршала. Але../. йому не дозволили з'являтись на Україні. Тільки через 10 років він зміг відвідати Україну, а потім і проживати там.
Після відмови від булави Кирило Розумовський ще прожив 40 років. Та більше ніколи не встрявав до будь-якої політики і громадського життя.

До змісту

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.