АБЕТКА БЕЗПЕКИ

Вивчіть з дитиною, як її звати і як звати батьків, а також домашню адресу, телефон.

Заберіть усі предмети, якими може поранитися ваша дитина.

Зачиніть вікна, добре позачиняйте вхідні двері.

Коли ви йдете з дому у вечірній час, не забудьте ввімкнути світло у всіх кімнатах, це відлякає всіх зловмисників, і вашій дитині не буде страшно одній.

Якщо ви живете на нижніх поверхах, завісьте вікна шторами.

Якщо хтось стукає до вас у вікно, ваша дитина повинна голосно закричати: "Тату! тату! Іди сюди" і в жодному разі не підходити до вікна.

Після того, як ви пішли, дитина повинна зачинити двері на ланцюжок і відчинити їх лише в тому випадку, коли ви повністю назвете себе.

Перед тим, як відчинити двері, подивися у ,вічко, чи нема за дверима сторонніх; якщо тобі не видно, але ти чуєш голос людей, почекай, поки люди не підуть з площадки;

Відчинивши двері і вийшовши з квартири, незабудь зачинити за собою двері, й тоді ти можеш бути впевнений, що тебе не буде чекати вдома злочинець.

Якщо ти вийшов, але побачив сторонніх людей, повернися назад у квартиру.

Залишаючи дитині ключі від квартири, не вішайте їх на її шию та не лишайте на поясі, залиште їх у сусідів або родичів, які живуть поблизу, або покладіть у внутрішню кишеню.

Привчіть дитину не давати ключі стороннім людям, які представилися вашими знайомими.

Якщо ви не можете прийти за дитиною до школи або дитячого садка, попередьте про те, хто її забере, і покажіть цю людину в обличчя.

Попросіть вихователя зв'язатися з вами, якщо за дитиною прийшли незнайомі люди, про яких ви його не попереджали.

Ніколи не відчиняй двері, не подивившись у вічко і не спитавши, хто прийшов.

Не відчиняй двері на відповідь: "Це я!", попроси назвати ім'я повністю.

Якщо ти вдома один, не відчиняй двері нікому, навіть якщо ці люди називають себе працівниками комунальних послуг, попроси їх назвати ім'я повністю та сказати про причину візиту, нехай твої батьки зателефонують їм на місце роботи, щоб вияснити, чи дійсно це ті люди, за кого вони себе видають.

Ніколи й нікому не розповідай про розпорядок дня членів твоєї сім'ї.

Ніколи й нікому не кажи, що ти вдома сам.

Якщо ви відчинили помилково двері та не можете їх зачинити через поставлені ноги, "впустіть" важку річ, яку ви приготували для таких випадків; якщо під руками такої не виявилося, ви можете скористатися аерозолем, направивши струмінь просто в лице зловмисникові.

Якщо вашу дитину намагаються відвести силоміць, вона повинна привернути до себе увагу людей, волаючи: "Це не мої батьки! Я їх не знаю!"

Якщо дитину привезли у відділення міліції, вона повинна повідомити свою адресу, телефон батьків і своє ім'я.

Якщо незнайомець опинився у тебе за спиною, різко повернися до нього лицем і приготуйся оборонятися. Для цього ти можеш використати відро для сміття і згорнуті газети, важкий брелок нападаючому і тоді втікай, голосно волаючи: "Пожежа!" або "Горимо!"

Не розглядай пошту біля ящика, піднімися додому й подивися там.

Якщо незнайомець пропонує тобі піднятися на ліфті, відмовся, посилаючись на те, що ти ще затримаєшся або живеш на другому поверсі.

Якщо незнайомець намагається затиснути тобі рота, постарайся вкусити його за руку, якщо ж ти опинився з ними обличчям до обличчя сміливо кусай його за носа.

Якщо все ж таки до вас у квартиру увійшли, не намагайтеся зупинити злочинців, ваш героїзм може тільки ускладнити ситуацію, постарайтеся не робити різких рухів і виконувати всі вимоги. При цьому старайтеся якомога чіткіше запам'ятати обличчя "гостей".

Ваша дитина не повинна приводити до себе в гості незнайомих людей, навіть коли вони посилаються на вас.

Ваша дитина ніколи не повинна йти з навчального закладу з людьми, яких вона не знає, навіть якщо вони посилаються на вас.

Піднімаючи трубку, не називай свого імені або імені того, хто телефонує, ти можеш легко помилитися.

Якщо просять назвати адресу, не наізивай, попроси зателефонувати пізніше, назвавши час приходу батьків.

Домовляючись про зустріч із друзями, призначай її на час, коли в квартирі буде ще хтось, окрім тебе.

Якщо тебе намагаються втягнути в непристойну розмову, поклади трубку і обов'язково скажи про це батькам.

Якщо батьки попередили тебе про візит своїх знайомих, але самі ще не підійшли, попроси їх прийти пізніше, пославшись, що хтось приліг, а ти сам не можеш відчинити двері.

Якщо тебе просять винести попити або дати можливість зателефонувати, поясни, як дійти до найближчого магазину, де можна купити води, або попроси назвати номер телефона і, не відчиняючи двері, скажи, що тобі відповіли.

Якщо прийшли працівники міліції, "відчинивши двері, не знімаючи ланцюжка, попроси пред'явити посвідчення.

Якщо ви давно не бачилися зі своїми друзями, буде краще, коли ви їх зустрінете на зупинці і тільки після цього приведете до себе додому.

Якщо ви опинилися у складному фінансовому становищі, вам погрожують, то переховуючись, не беріть дитину з собою, залиште її в дитячому будинку під іншим прізвищем.

Залишаючи дитину на вулиці, домовтеся з кимось із сусідів, які гуляють з дітьми, наглядати за вашою дитиною.

Вибираючи місце для ігор дитини, використовуйте місця, віддалені від шосе, або спеціально обладнані майданчики.

Розкажіть дитині, як правильно наближатися до атракціонів, що рухаються.

Переходячи дорогу, обов'язково користуйтеся переходами і дотримуйтеся правил безпеки на дорозі.

Якщо ви йдете гуляти з візочком, переходячи через дорогу, будьте особливо уважні, не перебігайте перед транспортом, очікуйте сигнал світлофора, не залишайте візочок на проїжджій частині.

Не перевозьте дитину через дорогу на санках, візьміть її на руки або тримайте за руку.

Не дозволяйте дитині ховатися за машиною, що стоїть або діставати з-під неї м'ячик, нехай вона звернеться по допомогу до вас.

Якщо дитина бачить автомобіль, що гальмує біля неї, вона повинна відійти якомога далі та в жодному випадку не сідати, навіть якщо вулиця, яку шукають, їй по дорозі.

Якщо водій виявився наполегливим, дитина може підійти до будь-якого будинку і зробивши вигляд, що живе саме тут, помахати рукою та покликати родичів, яких вона "бачить".

Ніколи і за жодних обставин не вступати у суперечку в суспільному місці.

Якщо з вами їде п'яненький чоловік, краще поступитися йому місцем, перейти у другий кінець автобуса, і в жодному випадку не вступати з ним у діалог.

Незнайомець пропонує вашій дитині подивитися щось або допомогти донести сумку, обіцяючи заплатити, дитина повинна відповісти категоричною відмовою.

Навчіть дітей правилам безпеки у ліфті, поясніть, що може статися, коли їх не виконувати.

Якщо ваша дитина ще недостатньо самостійна, щоб їздити самій у ліфті, супроводжуйте її самі або просіть користуватися сходами.

У жодному разі не дозволяйте дитині користуватися ліфтом разом із сторонніми людьми, навіть якщо це ваші сусіди.

При перших же розповідях дитини про незнайомих людей, які пропонували їй щось, поговоріть із іншими батьками і встановіть спільний догляд за дітьми, коли вони гуляють.

Якщо вам здалося, що хтось часто з'являється на дитячому майданчику, поговоріть зі своїм дільничним міліціонером, дайте йому детальний опис цієї людини.

Під час виходу дитини з дому повторіть із нею -що вона буде кричати, якщо на неї нападуть: коли народу на вулиці немає, найкраще голосно кричати: "Пожежа!", якщо народ звернув на вашу дитину увагу, вона повинна кричати: "Мене звати... мій домашній телефон... моїх батьків звати... зателефонуйте їм за номером..."

Якщо, очікуючи ліфт, ваша дитина помітила наближення сторонньої людини, вона повинна повернутися до неї обличчям і бути готовою для відбивання нападу.

Кабіна ліфта підійшла, але біля нього стоять незнайомі люди: дитина повинна відмовитися від поїздки під приводом, що вона забула щось узяти вдома або залишила на вулиці.

Дитина їхала в ліфті, коли в нього ввійшов хтось сторонній: дитина повинна вийти з кабіни.

Якщо дитина вирішила продовжувати підніматися на ліфті разом із незнайомим, вона повинна стати обличчям до того, хто увійшов, зайнявши місце поруч із дверима.

Якщо незнайомець починає чіплятися, знімати одяг, не загрожуй, що ти розповіси все міліції чи батькам, не плач, будь спокійним, постарайся порозмовляти зі зловмисником.

Якщо з собою є аерозоль, направ струмінь просто в лице насильникові, зроби удар коліном у пах і натисни на кнопку найближчого поверху, а потім утікай.

Якщо з'явилася можливість тікати, не збирай одяг, біжи в чому є.

Не залишайте на видних місцях таблетки та інші ліки.

Виходячи з дому, забирайте сірники і всі предмети, якими можна порізатися чи вколотися.

Навчіть дитину правильно користуватися телевізором, праскою. Поясніть, що лізти до розетки заборонено, а тим більше засовувати в неї сторонні предмети.

Купуючи іграшки, орієнтуйтеся на вік дитини, маленьким дітям не варто купувати іграшки з дрібними деталями. Купуючи іграшкові пістолети й арбалети, навчіть дитину правильно користуватися ними, поясніть, яка загроза виникає внаслідок невиконання правил.

Якщо вдома зберігається вогнепальна зброя, ховайте не тільки її, але й патрони.

Якщо ви відпустили дитину одну гуляти, приглядайте за нею з вікна чи домовтеся про спільне чергування з іншими батьками під час прогулянок ваших дітей.

Гуляючи з дитиною, старайтеся не робити їй невмотивовані зауваження, які можуть викликати протест дитини і бажання зробити вам прикрість.

Збираючи дитину на прогулянку, не одягайте на неї дорогі прикраси, які можуть стати причиною нападу на неї.

Якщо в позначений час прийти додому немає можливості, зателефонуй і батькам і попередь їх про те, що ти затримаєшся.

Виходячи на сходи, визначте свій і маршрут, чи поїдете ви у ліфті чи спуститеся пішки.

Не вибігайте з під'їзду, відчиніть і двері й роздивіться, чи нема поблизу і транспорту, під колесами якого ви можете опинитися.

Помітивши друга на іншій стороні вулиці, не поспішайте йому назустріч, пам'ятайте про те, що ви на проїжджій частині.

Виходячи з дому, коли батьки відсутні, залишай записку, куди та з ким ти йдеш і о котрій повернешся, залиш телефон друзів, з якими ти пішов гуляти.

Зачинивши двері, приберіть ключі в потаємну кишеньку або віддайте сусідам, але в жодному випадку не лишайте їх під килимком або над дверима.

Виходячи на вулицю, зачиняйте двері на всі замки, не задовольняйтеся дверима, що зачинилися.

Помітивши, що до дитини підійшла незнайома людина, покличте дитину додому та негайно спустіться до неї самі.

Залишайте дітям телефонну карточку, щоб вони могли у будь-який момент зв'язатися з вами.

Відпускаючи дитину на прогулянку, розкажіть їй про найбільш небезпечні місця в дворі (підвали, горища, машини, що стоять). Назвіть їй, де гратися найбезпечніше.

Якщо ваша дитина грається і до неї підійшов незнайомець, вона одразу ж повинна встати та піти в сторону своїх батьків або покликати їх.

Прийшовши додому, ваша дитина повинна обов'язково розповісти вам про людину, яка пропонувала кудись піти, навіть якщо ця людина ваш сусід.

Після прогулянки поговоріть із дитиною, дізнайтеся, що було для неї найцікавіше, з ким вона зустрічалася, і якщо дитина сказала, що до неї хтось підходив, постарайтеся дізнатися про цю людину якомога більше та повідомте вашого дільничного міліціонера.

Якщо дитина несподівано щезла з двору, обшукайте підвали та горища, а також каналізаційні люки.

Виходячи з дому, ваша дитина повинна подивитися у вічко і, якщо на площадці є сторонні люди, дочекатися, коли вони підуть або попросити вас провести її на вулицю.

Якщо незнайомець пропонує дітям піти з ним кудись, дитина повинна відповісти "Ні!", якою б спокусливою не була його пропозиція.

Граючись у хованки, не варто ховатися за автомобілем, що стоїть, він може несподівано поїхати, не варто заходити у підвал, там може очікувати свою жертву насильник, або зібралася п'яна компанія, або просто підвал можуть випадково зачинити.

Якщо виявилося, що тебе зачинили в підвалі, не кричи, тебе все одно не почують, краще стукай у двері, й тільки якщо хтось підійде, поклич на допомогу.

До вашої дитини підійшли люди і запитують, як знайти вулицю, вона може пояснити, як дійти, або намалювати план, але в жодному випадку не супроводжувати їх.

Якщо дитину намагаються спровокувати на необдуману дію, говорячи, що вона ще маленька, вона повинна піднятися додому і попередити вас, куди і з ким іде.

ЯК УНИКНУТИ СУТИЧКИ З СОБАКОЮ,
ЩО ВТРАТИВ ПОЧУТТЯ ГУМОРУ

Не ставай ініціатором конфлікту з незнайомим собакою. Навіть найсердитіший пес не кидається на людину першим. Собаки не вміють говорити "Добридень!", не користуються виделкою і ножем, але і в них є свій етикет. Минаючи агресивно настроєного собаку, не можна пильно дивитися йому в очі й усміхатися. По-собачому це означає показувати зуби і вихвалятися силою. Краще у такому випадку поводитися скромно. Бо раптом собаці захочеться перевірити твої бійцівські якості?..

Не біжи, не втікай. Повернися до собаки обличчям, не допускай, щоб він підійшов до тебе збоку чи ззаду.
Поспостерігай за котами - вони цей прийом виконують на п'ятірку.

Не замахуйся на собаку і не кричи: "Йди туди, звідки прийшов!" Накажи йому: "Стояти!", "Сидіти!", "Лежати!". Це допоможе йому заспокоїтися і взяти себе "в лапи".

Якщо на тебе напав бездомний пес, підстав йому лікоть і, коли він схопить, спробуй заштовхати лікоть якнайдалі в глотку, доки хватка не ослабне.

Особливо небезпечний собака, що присів, - він готовий стрибнути. Тобі треба захистити горло - притисни підборіддя до грудей і вистав уперед руку.

Собаки не люблять, коли людина, на яку вони нападають, змінює позу. Скористайся цим. Можеш упасти на коліна чи лягти на землю долілиць і завмерти. Канадський листоноша Дік Макферсон винайшов свій спосіб захисту від собак. Якось на нього напала ціла зграя бродячих псів. Оцінивши ситуацію, листоноша став рачки і з лютим гарчанням кинувся на найбільшого собаку. І переміг.

Якщо тебе вкусив собака - промий рану мильною водою, помаж йодом, забинтуй. Негайно звернися до лікаря, щоб зробити щеплення проти страшної хвороби - сказу.

І найголовніше - не виганяй з дому свого чотириногого друга. У кожного собаки має бути хоча б один турботливий друг серед людей. І тоді, навіть якщо в нього на серці коти шкребтимуть, він не псуватиме одяг і настрій першому-ліпшому перехожому.

Пам'ятай: у собаки є зуби...

Тамарa ШУЛЬГА

МЕТРО

З давніх часів люди намагалися приручити час Винайшли годинник - пісочні, водяні, сонячні, механічні Вигадали календар на 12 місяців Та все марно Зрештою люди зрозуміли, що час приручити неможливо Але якщо ставитися до нього бережно і витрачати його з розумом, то можна отримати від нього в подарунок кілька зайвих секунд, хвилин, годин і навіть днів. Люди перестали ганятися за часом, а навчилися заощаджувати його. Зокрема, допомагає їм у цьому і метро Адже ніхто не заперечуватиме, що метро набагато зручніше і швидше від трамваю, автобуса, тролейбуса.
Але щоб почуватися безпечно у підземному транспорті, треба знати і виконувати правила користування метрополітеном.

Почнемо зі східців. Вони тут незвичайні, наче в казці, самі несуть людей. І називаються ескалатором. Ідучи ним, треба триматися за поручень, щоб при раптовій зупинці не впасти.
Пригадай подібну ситуацію з мультика "Ну, постривай", коли вовк летів донизу в мисці, збиваючи всіх із ніг. До речі, заєць там теж порушив правила - біг ескалатором, перестрибуючи по дві сходинки.

Небезпечна ситуація може виникнути і на платформі - не підходь близько до її краю. Щоб не підсковзнутися, щоб хтось не штовхнув тебе. А якщо впустиш щось на рейки, то будь розумним пасажиром не стрибай вниз, знай, що у чергового по станції є спеціальні кліщі для діставання предметів.

Сидіти на східцях теж не рекомендується, навіть якщо ти дуже стомився Бо твій одяг може застрягнути між сходинками.

Без потреби не йди ескалатором, який не працює. Відомі випадки, коли під вагою крокуючих пасажирів ескалатор починав рухатися, а потім некеровано розганявся.

Якщо в тебе чи в когось із пасажирів щось упало, не намагайся лавірувати між чужими ногами,- все одно не збереш розсипані речі. Чергова має спинити ескалатор, щоб ти міг їх спокійно зібрати.

Якщо при аварії чи технічних неполадках поїзд зупиниться в тунелі - не панікуй і виконуй всі команди працівників метрополітену.

Метро розраховано на вихованих пасажирів. Кинута на платформі бананова шкірка може стати загрозою для багатьох людей. І не притримані двері вестибюля можуть набити комусь ґулю. Пам'ятай про це.

Настає час, коли й люди, котрі живуть у маленьких містах чи селах, приїжджають до великих міст і знайомляться з метро. Будь готовий і ти до зустрічі з ним.

Тамарa ШУЛЬГА

[ Л. В. Яковенко Абетка першої медичної допомоги влітку і взимку ] [ АБЕТКА БЕЗПЕКИ. ПОРАДИ БАТЬКАМ ] [ М.В. Дідківський АБЕТКА БЕЗПЕКИ Норми поведінки та безпека підлітків ] [ АБЕТКА БЕЗПЕКИ ] [ Лариса ПЕТРЕНКО АБЕТКА БЕЗПЕКИ ДЛЯ ДИТИНИ ]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.