МОВА ЗВІРІВ

У домашньої птиці певною мірою спостерігається взаєморозуміння за допомогою звуків. Вони передають різні відтінки їхнього настрою: від захоплення до жаху.

"Досить багато, — пише один із відомих дослідників пташиного "словника" В. Б. Сабунаєв, — можуть сказати одне одному гуси. Звуки "га-га-га" означають "поспішайте"; "га-га-га-га-га-га" — "затримайтесь тут"; коротке уривчасте гоготіння — сигнал тривоги; голосне гоготіння, що переходить у тихе, ледве чутне, свідчить, що птиця задоволена. Роздратовані гуси шиплять... "

На додаток до цього можна сказати, що погрозу птиця "висловлює" не тільки голосним низьким гоготінням, а й витягуванням шиї. Якщо шия і голова витягуються вгору — це застережна поза. При цьому гуси видають застережливі звуки. Якщо пернаті спасували, вони опускають шиї й голови, якщо ж не підготувались до бійки — відводять шиї назад.
Качки свої "емоції" висловлюють кряканням, частота і тривалість якого змінюються залежно від обставин. У період залицяння вони користуються високим свистом.

Досить значний "словник" у курей: до 25 "слів". Тривожне кудкудакання — доказ того, що кішка у засідці не приспала пильність чубарки. Дикий же крик курки — вірна ознака близькості яструба.

Для спілкування з курчатами квочки використовують сигнали: "кормовий поклик" — голосний, з різкими інтонаціями, "поклик слідування" — нечасті розмірені звуки. Крім того, застосовуються сигнали: "небезпека зверху", "небезпека з землі", "комфорт" (усе спокійно) й інші.

Чекаючи корму і моменту, коли вивільниться гніздо, кури по-своєму дуже мелодійно й ніжно "співають". У той же час зовсім не зрозумілим є істеричне кудкудакання чубарки, коли вона знесе яйце. Адже за законами предків місцезнаходження гнізда слід ретельно приховувати. І раптом — навпаки.

Якщо курей тримати ізольовано одну від одної, вони, на відміну від гусей і качок, не можуть "перемовлятись".

Залежно від виду й породи сила і частота звуків у птиці різна. Але це не заважає їй знаходити спільну мову.

***

Ізот Литенецький стверджував, що гусячий лемент "Га-га-га!" має цілком визначений зміст: "Покваптеся, покваптеся!" А більш довгий "Га-га-га-га-га-Га!" означає: "Отут є чим поживиться, затримаємося тут".

Ерих Боймер встановив, що усі птахи, що належать до сімейства курячих, користуються однією "мовою", що складається з 30 звуків, що виражають визначений настрій або бажання, наприклад: "Я хочу їсти", "Залиште мене в спокої" і т.п.

Пьєркан Де Жамблу виділив кілька слів південноамериканських пазуристих мавп: Гхрііі, Генокакі, Іруаххі, Іруах-гио, Кррррєоєо, Кех, Куік, Ококо, Уік, Кіх, Куеей і ін.

Професор Венцель доводить, що тварини здатні виділяти окремі букви і склади.

"Мова кози" складається з наступних букв і складів: Э, К, М, Р, Мек, Мер.

Звуковий склад "кінської мови" бідніший: Х, І, Хі, Хіх.

А в гусака — багатший: А, І, Н, С, Т, Аа, Сі, Снат.

У корови: А, М, О, У, Е, Уа, Му, Оє.

Багатством відрізняється "мова кішки": А, Б, Ц, Ф, Х, І, М, Н, О, Р, С, У, В, Міау, Фіау, Сс, Бр, Мр, Ба, Оау, Йа.

"Мова собаки": А, Б, Ф, Х, І, К, Н, Р, У, Паф, Ліф, Баф, Бау, Кнур и Ау.

[ ЩО ВАМ ХОЧЕ СКАЗАТИ ВАША УЛЮБЛЕНИЦЯ ] [ БАГАТО КОТІВ / БАГАТО СОБАК ] [ ЦІКАВІ ФАКТИ ПО КОТІВ ] [ ЗВІРІ ГОВОРЯТЬ Як різні народи чують їх... ] [ ЯК РОЗМОВЛЯЮТЬ ТВАРИНИ ] [ МОВА ЗВІРІВ ] [ ]

"Весела Абетка" — складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення — Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.