Лист Лінкольна вчителю свого сина

Авраам Лінкольн

Авраам Лінкольн — одна з найвідоміших особистостей світу. Саме його заслугою є скасування рабства в США, що зробило його справді національним героєм. Згідно з опитуваннями, він до сих пір є найулюбленішим президентом американського народу, хоча під час свого правління постійно піддавався суворій критиці і став першим убитим президентом США.

У Авраама Лінкольна було четверо синів, троє з яких не дожили до повноліття (померли в 4, 11 і 18 років від тифу і туберкульозу). Лише старший син, Роберт, прожив довге життя в 82 роки і побудував видатну кар’єру в юриспруденції та політиці. У 1855 році Авраам Лінкольн написав відомий “Лист вчителю свого сина”. Швидше за все, цей лист був адресований вчителю п’ятирічного Вільяма, улюбленця президента, у якого, на жаль, не було можливості застосувати ніякі з отриманих знань у дорослому житті — він помер в 11 років і його поховали разом з батьком.

Прочитайте цей лист, пронизаний батьківською любов’ю та турботою про свою дитину. У листі йдеться про важливі речі, про які ми часто забуваємо, особливо в процесі навчання та розвитку своїх дітей:

“… Я розумію, він повинен буде дізнатися, що не усі люди справедливі та не усі щирі. Але навчіть його також тому, що на кожного негідника знайдеться герой і що на всякого егоїстичного політика знайдеться відданий лідер.

Навчіть його тому, що якщо є ворог, то знайдеться й друг. На це потрібен час, я знаю, але якщо можете, навчіть його тому, що один зароблений долар набагато цінніше, ніж п’ять знайдених. Навчіть його вмінню програвати, а також насолоджуватися перемогами.

Якщо зможете, відведіть його від заздрості і навчіть секрету неголосного сміху. Дозвольте йому рано пізнати, що здобувати перемогу над задираками та хвальками найлегше. Якщо можете, навчіть його цікавитися книгами…

І дайте йому також вільний час, щоб він міг помізкувати над одвічними таємницями: птахами в небі, бджолами в променях сонця і квітами на зелених схилах пагорба.

Коли він буде в школі, навчіть його тому, що набагато почесніше потерпіти невдачу, ніж зшахраювати… Наповніть його довірою до своїх власних ідей, навіть якщо хтось каже йому, що він помиляється… Навчіть його бути м’яким з м’якими людьми і жорстоким з жорстокими.

Постарайтеся дати моєму синові силу не слідувати за натовпом, коли всі долучаються до перемагаючої сторони… Навчіть його вислуховувати усіх людей, однак навчіть його також все те, що він чує, розглядати під кутом істини і відбирати тільки хороше.

Якщо зможете, то навчіть його сміятися в печалі… Навчіть його, що немає сорому у сльозах. Навчіть його сміятися над циніками та остерігатися надмірної солодкавості.

Навчіть його продавати свої мізки і силу мускулів за найвищою ціною, але ніколи не торгувати ні серцем, ні душею.

Навчіть його не слухати завиваючий натовп, але встати і битися, якщо він вважає себе правим. Поводьтеся з ним м’яко, але без зайвої ніжності, бо тільки випробування вогнем дає сталь високої проби. Дозвольте йому мати мужність, щоб бути нетерпимим до всього поганого… Дозвольте йому мати терпіння, щоб стати хоробрим.

Навчіть його завжди мати високу віру в себе, бо тоді він завжди буде мати високу віру в людство.

Це не легка справа, але погляньте, що ви можете зробити… Він такий хороший, мій син!

Авраам Лінкольн, 1855”

[ 5 шляхів до серця дитини ] [ 7 фраз, які батьки повинні говорити своїм дітям ] [ 8 РЕЧЕЙ, ПРО ЯКІ ХОТІЛИ Б СКАЗАТИ НАМ НАШІ МАМИ ] [ 10 кроків, щоб стати кращими батьками ] [ 10 заповідей Януша Корчака для батьків ] [ 10 хитрощів при спілкуванні з дітьми ] [ 10 правил здорового дитячого сну від лікаря Євгена Комаровського ] [ 10 ФРАЗ, ЯКІ НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ ДИТИНІ ] [ 24 правила для мам хлопчиків ] [ 25 способів дізнатися у дитини, як справи в школі, не питаючи «Ну як справи в школі?» ] [ 48 фраз, які потрібно говорити дітям ] [ Говоріть своїй дитині... ] [ Інна НАБОКА Як привчити дитину до читання, зацікавити книжкою? ] [ Ваша дитина не любить читати? Я знаю, що робити! ] [ Лист Лінкольна вчителю свого сина ] [ Як виховати україномовну дитину в російськомовному або змішаному середовищі? ]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.