ЯК ВИХОВАТИ З ДИТИНИ ЧИТАЧА

У наші дні ситуація залучення дитини до книжкової культури сильно змінилася. Діти в даний час стали менше читати.

У наш час велику роль стали грати засоби масової інформації. Змінюється домашня середовище, в якому росте дитина, у багатьох сім’ях домашня бібліотека замінюється відеотекою, фонотекою, комп’ютерної ігротекою.

Багато батьків і педагоги задаються питанням, як же привчити дитину любити і читати книги?

Давайте розглянемо деякі поради з цього питання:

1. Намагайтесь більше читати дитині, але тільки коли вона сама цього хоче. Не відмовляйте, якщо дитина просить почитати. Якщо ви зайняті, скажіть про це, але обов’язково додайте, що як тільки ви звільнитеся, то обов’язково почитаєте. Ваш малюк буде з нетерпінням чекати цього моменту.

2. Книжки повинні підходити дитині за віком, повинні бути цікаві йому і не повинні бути об’ємними, інакше малюк може втомитися. Якщо під час читання ви бачите ознаки втоми або дитина починає відволікатися і елозіть на місці, краще відкласти читання і продовжити пізніше.

3. Діти люблять, коли їм перечитують книгу, яка полюбилася. Ніколи не відмовляйте в цьому. Адже так чудово, що у вашої дитини є свої улюблені книги. Навіть якщо книга була прочитана вже багато разів, можна попросити дитину переказати її. При цьому, якщо дитина не може, допоможіть йому почати розповідь, згадати якісь деталі, закінчити. Обов’язково висловлюйте крайню зацікавленість в його розповіді і не забувайте хвалити!

4. Навіть якщо ваша дитина сама вміє читати, і просить вас прочитати йому щось не в якому разі не відмовляйте, під приводом того, що він сам вже вміє читати. Дітям завжди подобається слухати, як читають батьки.

5. Перед тим як почати читати книгу розгляньте її. Розкажіть як називаються її частини: обкладинка, форзац, листи, сторінки. Покажіть, де написано прізвище автора, де назва, як вони розташовані на аркуші. Подивіться на зміст книги, поміркувати разом з дитиною, для чого воно потрібне. Наступного разу подивіться, де написано назву видавництва, розкажіть дитині, що це таке, для чого потрібно.

Все це допоможе дитині краще пізнати книгу, відкриє деякі таємниці. Вводите цю інформацію поступово, щораз закріплюючи її. Перед прочитанням чергової книги запитайте у дитини, де назва книги, де прізвище автора і т.д. Коли ви почнете читати нову книгу, прочитайте прізвище автора, запитаєте, чи читали ви твори даного автора чи ще ні.

Розгляньте ілюстрації на обкладинці, нехай дитина припустить, про що ця книга. Учіть дитину витягувати корисну інформацію з усього, це допоможе йому надалі орієнтуватися у світі книг.

6. Вибирайте разом з дитиною нові книги. У магазині прочитайте прізвище автора, розгляньте обкладинку, подивіться і обговоріть зміст.

7. Використовуйте прийом щадного читання. Після того, як дитина прочитає кілька рядків, дайте час для відпочинку. Для цього краще використовувати ілюстровані енциклопедії, пізнавальні дитячі книги з картинками і коротким поясненнями до них.

8. Розкажіть малюкові, що таке бібліотека. Обов’язково сходіть і запишіться в неї. Але перед цим, заінтригує дитини, розкажіть як багато там красивих і великих книг з різними картинками. Розкажіть для чого потрібна бібліотека, які книги в ній знаходяться, як вони розташовані там, чому деякі можна читати тільки в межах бібліотеки.

Більше читайте разом, розглядайте картинки, грайте в ігри по казкам і улюбленим розповідям малюка і дитина, непомітно для себе, не зможе жити без книг.

Олена Шадріна

[ 10 книжкових фактів ] [ Інна НАБОКА Як привчити дитину до читання, зацікавити книжкою? ] [ Моя дитина не хоче писати та читати: що робити? ] [ Ваша дитина не любить читати? Я знаю, що робити! ] [ Оксана ДРАЧКОВСЬКА ЯК НАВЧИТИ ДИТИНУ ЧИТАТИ ] [ Олена ШАДРІНА ЯК ВИХОВАТИ З ДИТИНИ ЧИТАЧА ] [ Страшні наслідки безтурботного зубріння ] [ Як навчити дитину читати: 6 кроків ] [ Оксанa КРОТЮК: "КНИЖКА ДЛЯ ДІТЕЙ, ЯКА ПОДОБАЄТЬСЯ ТІЛЬКИ ДІТЯМ, — ПОГАНА КНИЖКА" ] [ Лист Лінкольна вчителю свого сина ] [ Щоб спогади про дитинство були яскравими і щасливими ]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.