Наша держава — Україна. Мета: Формувати уявлення та поняття про природне і соціальне оточення як середовище життєдіяльності людини, її належність до природи і суспільства; дати учням первинне уявлення про Україну як державу, про усвідомлення своєї приналежності до України; розповісти про столицю України, про гори, моря і річку Дніпро; сприяти розвитку спостережливості, мислення дитини, уяви, пам’яті, активності; виховувати громадянські почуття, любов до Батьківщини. На уроці можна використати наочні посібники та демонстраційні матеріали видавництва «ранок»: демонстраційний матеріал «Моя країна — Україна». Хід уроку 1. Вправа «Погода». — Який сьогодні день: ясний, хмарний, похмурий? — Яке небо? — Які опади? — Який вітер? — Якою є температура повітря? — Що змінилось порівняно з минулим тижнем? 2. Відгадування загадки Ігоря Січовика «Україна» (С.107). — Який наш край? — Яка наша мова? — До чого закликає нас поет? 3. Робота за підручником (С. 85–86). 1) Учні розглядають малюнки, складають речення. — Чим багата Україна? — Якого кольору пшениця, зерно? — Щоб родила пшениця, що потрібно? — Якого кольору мирне тихе небо? У ч и т е л ь. Ми живемо в Україні. Це наша держава, це наша Батьківщина. Батьківщина — це земля не лише ваших батьків, а й дідів й прадідів. Батьківщина — це край, де здавна звучить наша рідна мова і материнська пісня. Наша Батьківщина зветься Україною. Україна — це безкраї лани пшениці, квітучі поля льону, вишневі сади. Це гори Карпати і шахти Донбасу. Це широкий Дніпро-Славутич, який несе свої води в Чорне море. Україна — це і той край, де ви живете і зростаєте. Україна славиться хлібом, пшеницею. В Україні є моря Чорне і азовське, багато річок, на яких ви відпочиваєте. Україна — мирна країна, її народи хочуть жити в мирі і злагоді. 2) Учитель читає текст, вміщений у підручнику. — Як називається наша держава? — Чим багата Україна? — Які гори є на Україні? — Які моря є на Україні? — Яка річка протікає через усю Україну? — Як народ прославляє Дніпро? — Чому говорять, що Дніпро — гордість України? Фізкультхвилинка Україна — (Діти розводять руки в сторони) Рідний край, (Піднімають руки догори) Поле, річка, (Повороти тулуба з розведеними по сторонах руками) Синій гай. (Присідають.) Любо стежкою іти, (Ходьба) Тут живемо я і ти! (Беруться за руки.) 3) Учитель знайомить учнів із текстом про столицю України — місто Київ. — Яке місто є столицею України? — Опишить це місто. — Де воно розташоване? Учні розглядають фотографії у підручнику, складають речення про пам’ятні місця Києва. 4) Читання вірша анатолія Камінчука «Наша столиця». — Як називається наша столиця? — Де знаходиться Київ? — Що є у Києві? — Чим він знаменитий? — Який у нас стяг? 4. Робота у зошиті з друкованою основою (С. 64). Учні розглядають малюнки, називають їх, складають речення про те, чим славиться Україна. 5. Підсумок уроку. — Як називається наша країна? — Чим вона багата і славна? — Які міста, річки, озера, гори України ви знаєте? — Яке місто є столицею України? — Хто заснував Київ? — Яка річка протікає через Київ? — Яка вулиця є головною в столиці? — Які визначні місця Києва ви знаєте? На уроці можна використати такі Завдання. Робота в групах. 1) Вірш М. Сингаївського. Батьківщино, земле рідна, Земле сонячна і хлібна, Ти навік у нас одна. Ти, як мати найрідніша, Ти з дитинства наймиліша, Ти і взимку найтепліша. 2) Вірш В. Сосюри «Любіть Україну». Любіть Україну, як сонце любіть, Як вітер, і трави, і води. В годину щасливу і в радості мить, Любіть у годину негоди. Любіть Україну у сні й наяву, Вишневу свою Україну, Красу її, вічну живу і нову, І мову її солов’їну. Між братніх народів, мов садом рясним, Сіяє вона над віками... Любіть Україну всім серцем своїм І всіми своїми ділами. 3) Вірш «Київ». Київ — місто історичне, З нього почалась держава Київ весняний Теплий вітер віє, Синя хвиля грає Сонце мружить вії, Запропонуйте учням об’єднатися у групи по 5–6 осіб за принципом «Квіти» (Дзвіночки, конвалії, барвінки, ромашки, айстри). Кожна група отримує набір карток зі словами: Країнастбоук, мтеквіт-Чизна, убатьківщина, оземлякронті. Завдання Знайти слова, що є близькими за значенням до слова Україна. Людина без Батьківщини, що пташка без домівки. Нема без кореня рослини, а нас, людей, без Батьківщини. Та земля мила, де мати народила. [ "СВОЮ УКРАЇНУ ЛЮБІТЬ!.." • Сценарій до Дня незалежності України ] |
|
|||||||||||||
|