ЗАСТЕЛЯЙТЕ СТОЛИ, ТА ВСЕ СКАТЕРКАМИ!

На Святвечір, 6 січня, традиційно готують пісні страви. І має їх бути на столі ні багато, ні мало - 12. Ось декілька рецептів старовинної передріздвяної кухні із кулінарної збірки "Практична кухня" Ольги Франко, до речі, невістки видатного поета.

Вікторія Проців. Свята вечеря

СІКАНЦІ З КВАСОЛІ
Приготувати квасолеве пюре, охолодити, вбити 2 яйця, додати 2 - 3 ст. ложки тертої булки, поперчити і вимішати. Виробити подовгасті сіканці, обкачати їх у тертій булці, обсмажити в олії. Подавати на стіл із саморобною підливою з помідорів або з гострим соусом (чи кетчупом).

КАПУСТА З ГРИБАМИ
Квашену капусту відтиснути, долити грибного відвару, додати відварених посічених грибів і тушкувати в духовці. Відтак додати підсмаженої на олії цибулі, посолити, поперчити за смаком і тушкувати до готовності. Таку капусту можна використовувати і як начинку для пиріжків з прісного тіста.

НАДІВАНА ГРИБАМИ КАРТОПЛЯ
Зварити сушені гриби і дрібно посікти. Підсмажити на олії кілька посічених цибулин, змішати їх з грибами, додати тертої булки, 2 жовтки, 1 яйце, посолити і поперчити. Почистити сирі картоплини, вийняти з них середину і наповнити начинкою. Запекти у духовці в олії або протушкувати у грибному відварі.

ПАРЕНЬ З ГОРОХУ
Протерти крізь сито 1/2 кг вареного гороху і 5 варених картоплин, вимішати з дрібно посіченою присмаженою цибулею, кропом і петрушкою, 4 жовтками і піною білків. Цю масу викласти в форму, змащену олією і посипану тертою булкою, і варити на парі. Подавати на стіл з підсмаженою цибулею.

СТУДЕНЕЦЬ З ЩУПАКА (КАРАСЯ, СУДАКА, ЛЯЩА)
Рибину почистити, помити, посолити і залишити на 2 години. Тоді промити, витерти, порізати на шматки і, заливши холодною юшкою з ярини (овочів) і коренів петрушки, моркви, зварити. Рибу вийняти, юшку процідити крізь марлю. На дно форми покласти порізані кружальця яйця, мариновані гриби, залити юшкою і поставити в холодне місце. Коли застигне, викласти рибу, залити рештою юшки і знову остудити. Перед подачею на стіл викласти студенець з форми на полумисок уверх дном.

КОРОП З ВІНЕГРЕТОМ
Рибу почистити, помити, посолити. Залити відваром з ярини і варити. Під кінець додати 1/2 склянки білого вина чи оцту. Приготувати вінегрет: порізати на шматочки печений буряк, варену картоплю, квашені огірки, додати квасолі, заправити оцтом, гірчицею, олією, посолити і посипати цукром. Перемішати, викласти на подовгастий полумисок, зверху покласти шматочки риби і полити підливою.

БОРЩ З ВУШКАМИ
З карасів чи дрібної риби зварити юшку, додати ярину, відвар з грибів і квасолю. Гриби дрібно посікти, квасолю протерти крізь сито, змішати з грибами, додати олії, цибулі, перцю, солі. З цією начинкою виробити невеличкі варенички і зварити їх у борщі. Картопля для нього не потрібна.

ЯРИНА З ОЛІЄЮ
Червону капусту дрібно пошаткувати, запарити, воду відразу злити, посолити і скропити лимонним соком. У салатницю покласти зварену квасолю, порізану кружальцями картоплю, посічені буряки, огірки, варені гриби, оливки. Краї салатниці прикрасити червоною капустою. Тоді 1 чайну ложку гірчиці розтерти з олією, скропити лимонним соком, додати посіченої зеленини, посипати цукром, посолити і залити цим ярину в салатниці.

ВАРЕНИКИ (З КАПУСТОЮ, ГРИБАМИ, ГОРОХОМ)
Замісити звичайне прісне тісто і виготовити з нього невеличкі варенички, начинити їх притушкованою капустою, посіченими вареними або маринованими грибами, протертим крізь сито вареним горохом. Зварити їх у підсоленій воді. Вареники полити олією, посипати підсмаженою тертою булкою та покласти на 5 хвилин у духовку, щоб злегка зарум'янилися.

УКРАЇНСЬКИЙ МАЗУРИК
Натерти на тертці шкірку з 1 лимона, а сам лимон зварити, вийняти зернятка, розтерти і відтиснути сік. Усе це з'єднати, додати 2/3 склянки цукру, 6 жовтків і розтирати протягом години. Відтак додати піну з 6 білків, досипати 1/3 склянки картопляного крохмалю, розмішати і цією масою наповнити змащену олією форму. Випікати у духовці.

ЯБЛУЧНИЙ КИСІЛЬ
Порізати 1 кг яблук, розварити їх у воді, додавши кориці, протерти крізь сито, розмішати з 100 - 200 г цукру, заварити і остудити.

І насамкінець - найголовніша, 12-та передріздвяна страва Свят-вечора -

КУТЯ
Розпарену пшеницю (в деяких регіонах України - рис, пшоно, жито) заправити потертим у ступці маком, полити медом, прикрасити родзинками або посіченими сухофруктами.

[ Рецепти різдвяної кухні ] [ ЗАСТЕЛЯЙТЕ СТОЛИ, ТА ВСЕ СКАТЕРКАМИ! ] [ Українська традиція різдвяної вечері ] [ 12 страв на Святий Вечір ] [ СИМВОЛИ СТРАВ СВЯТВЕЧІРНЬОГО СТОЛУ ] [ В дні посту ] [ ПАХНЕ ХАТА ПАСКАМИ... ] [ Рецепти пасок від Дарії ЦВЕК ]

[ Ніна Мацебула ГАЛУШКОВА ІСТОРІЯ ] [ ВАРИСЬ, ВАРИСЬ, БОРЩИКУ! Традиції української кухні в поєднанні з українським фольклором ] [ РЕКОРДИ І НЕЗВИЧАЙНІ ФАКТИ ЗІ СВІТУ ВАРЕНИКІВ ] [ Надя НАМУРЕН СМАЧНІ УКРАЇНСЬКІ ВАРЕНИКИ ] [ ЕНИКИ-БЕНИКИ ЇЛИ ВАРЕНИКИ ] [ ВАРІМО КАШУ, РОДИНО! ]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.