РЕКОРДИ І НЕЗВИЧАЙНІ ФАКТИ ЗІ СВІТУ ВАРЕНИКІВ



Hайбільші вареники минулого

В XIX столітті в Україні цілком звичайною справою були ласощі варениками розміром 30-40 сантиметрів! Цей факт був відбитий і в знаменитій повісті Миколи Васильовича Гоголя "Вій": "...по хуторах малоросійських можна їсти галушки, сир, сметану і вареники величиною з капелюх..."...

Вареники - хобі

Рецепти вареників — для першого президента України Леоніда Макаровича Кравчука — це хобі.
Він збирає рецепти начинок, вишукуючи їх навіть у стародавніх манускриптах. І чого там тільки немає — вареники з начинкою з язиків жар-птиці, щитовидних залоз кажанів, поперечно-смугастих м'язів крабів і вугрів, чайних листів з ізюмом, в'ялених бананів, м'якоті фейхoа тощо.

Є в президента і спеціальне блюдо для таких вареників. Виконано воно у виді ромашки з різнобарвними пелюстками з найтоншого фарфору. Кожен пелюсток має свій підігрів і музичний супровід. Повертаєш до себе, скажемо, "пелюсток" з варениками з полуницею чи малиною, натискаєш кнопку і, будь ласка, звучить "Калинка". Захотіли вареники з картоплею на шкварках — їж і слухай, як "косив Ясь конюшину".

"Золотий вареник"

"Золотий вареник" — це спеціальний нагрудний знак для кращих кулінарів і кондитерів України (знаки вручаються за підсумками щорічного відкритого конкурсу).
Вища нагорода була заснована в 1999 році. З 2000 року вручається по сім таких знаків у різних номінаціях. Перший власник знака — Олександр Генріхович Звенигородський. Він одержав його в 1999 році. Кругла двох-сантиметрова основа нагороди виконана зі срібла 925 проби. Сам же "Золотий вареник" зроблений із золота 583 проби, як і його кружечок, що обрамляє, на емалі (начебто на тарілку поклали маленький золотий вареник). Сам вареник по канві "тарілки" обсипаний "алмазами" з цирконію — 38 штук діаметром один міліметр кожний.
Знаки були розроблені і виготовлені в Сімферополі народним майстром України Сергієм Скляром. Ідея символу "Золотого вареника" була запропонована продюсером Романом Воробйовим у 1999 році.

Музичні вареники

Відомий єврейський поет і композитор Саул Черніхівський, що жив на Україні наприкінці XIX — початку XX століття, написав у Гейдельберзі музичну ідилію "Вареники". Тут їм був застосований незвичайний композиційний принцип музичного контрапункту, що складається з двох мелодій: широке Andante літнього сільського ранку плавно переходить у тему чітких, налагоджених рухів старої єврейки, що звично куховарить вареники. Паралельно їй звучить динамічна, нервова мелодія онучки, повезеної батьком з містечка, яка лише що зрідка навідується до бабусі.

Найнезвичайніша начинка вареника

Найнезвичайнішим рецептом приготування вареників є начинка з папороті.

Інгредієнти:
300 грамів папороті,
4-5 штук картоплі,
1 шт. цибулі ріпчастої,
2 ложки олії,
сіль і перець - по смаку.

Для тiстa:
3 склянки борошна,
1-2 яйця,
0,5 склянки води чи кефіру,
1 чайна ложка солі.

Готування:
Замісити круте тісто, дайте постояти півгодини. Картоплю відварити і розім'яти гарячою. Цибулю і папороть дрібно нарізати і злегка обсмажити, змішати з картоплею. Вареники ліплять як звичайно. Готові вареники при подачі поливають олією зі смаженою цибулею чи сметаною.

Пам'ятник варенику

На центральній площі містечка Глендон у канадській провінції Альберта поставлений пам'ятник... варенику. "Скам'янілий" кулінарний шедевр має висоту 9 метрів і важить 2700 кілограмів.
Пам'ятник варенику встановлений у Глендоні неспроста. Справа в тім, що вареник — офіційний символ цього міста. Зовсім очевидно, що предки нинішніх глендонців боготворили вареники, прибувши в ці краї, швидше за все з просторів України. Відомо, що в саме Канаді історично склалася одна з найбільших у світі українських діаспор.

Вареник у якості мантри

Як установили філологи, популярна дитяча лічилка "Еники Беники їли вареники" — не що інше, як переклад з путунхуа древньої шаманський мантри! На українській мові цілком це звучить так:

"Еники Беники їли вареники, Еники Беники бумс".

Мантра потрібна, щоб відкрити в людини так називане третє око (щось начебто шостого почуття). На відкриття цього самого третього ока найбільше впливає ударний склад мантри "бумс". Вся інша частина мантри (у тому числі і слово "вареники") служить для залучення космічної енергії до третього ока. Відкриття філологів говорить про те, що вареники були не просто відомі в далекій давнині у народів південно-східної Азії, але і, як це не дивно, зіграли визначену роль у духовному житті древніх народів.

Вареник - це... аметист

У XVI столітті на Русі аметист із червонуватим відтінком називали "вареником" чи "амефісом", і цінувався він дорожче рубіна. Так корона російської цариці Ірини Годунової була прикрашена величезними аметистами ("варениками"), що чергувалися із сапфірами. Аметист — улюблений камінь служителів церкви. Ним прикрашали ікони, вівтарі, наперсні хрести і панагії. При присвяченні в сан кардинала, присвяченому вручалося кільце з аметистом, тому в католицьких країнах камінь називався єпископським, пастирським, а на Русі архієрейським.

Сибірські вареники з редьки

Серед стародавніх кулінарних рецептів згадується незвичайне сибірське блюдо — вареники з редькою! Береться пельменне тісто, редька, цибуля ріпчаста, олія рослинна, сіль, перець. Редька натирається на тертці, солиться, їй дається постояти 15 хвилин, а потім віджимається сік. Дрібно ріжеться цибуля, потім обсмажується до золотавого кольору в рослинній олії змішується з редькою. Усе солиться і перчиться по смаку. Коли начинка готова, можна начиняти кружечки тесту, складати їх навпіл і защипувати.

"Книга рекордів України"

Єдиний в Україні пам'ятник українському варенику був встановлений в Черкасах у вересні 2006 р. біля готелю "Росава" (заслужений художник України Іван Фізер)

Вареник як нагорода?

"Золотий вареник" - спеціальний нагрудний знак для кращих кулінарів і кондитерів України.

Нагорода була заснована в 1999 році. Знак зроблений із золота 583 проби (вареник та кружечок, який його обрамляє). По канві "тарілки" — 38 "алмазів" з цирконію діаметром один міліметр кожний.

Знак був розроблений і виготовлений у Сімферополі народним майстром України Сергієм Скляром.

[ Рецепти різдвяної кухні ] [ ЗАСТЕЛЯЙТЕ СТОЛИ, ТА ВСЕ СКАТЕРКАМИ! ] [ Українська традиція різдвяної вечері ] [ 12 страв на Святий Вечір ] [ СИМВОЛИ СТРАВ СВЯТВЕЧІРНЬОГО СТОЛУ ] [ В дні посту ] [ ПАХНЕ ХАТА ПАСКАМИ... ] [ Рецепти пасок від Дарії ЦВЕК ]

[ Ніна Мацебула ГАЛУШКОВА ІСТОРІЯ ] [ ВАРИСЬ, ВАРИСЬ, БОРЩИКУ! Традиції української кухні в поєднанні з українським фольклором ] [ РЕКОРДИ І НЕЗВИЧАЙНІ ФАКТИ ЗІ СВІТУ ВАРЕНИКІВ ] [ Надя НАМУРЕН СМАЧНІ УКРАЇНСЬКІ ВАРЕНИКИ ] [ ЕНИКИ-БЕНИКИ ЇЛИ ВАРЕНИКИ ] [ ВАРІМО КАШУ, РОДИНО! ]

Ексклюзивність на кожному шарі. Обирайте Miray для свої найкращі фотошпалери.

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.