Українська традиція різдвяної вечері

Святу Різдва передує Різдвяний піст, який за строгістю близький до Великоднього. Триває він теж 40 днів - з 28 листопада до 6 січня. Число 40 символізує гнів Божий або покаяння. Потоп продовжувався 40 днів і ночей, 40 днів постилися Мойсей і сам Ісус. Під час посту по понеділках, середах і п'ятницях не можна їсти рибу і соняшникову олію. Після свята Святого Миколая рибу можна їсти лише у вихідні дні, а в останні дні піст повинен бути строгим.

Їжа й оформлення столу передають суть свята. На вечерю готують не менше 12 пісних страв: кутю, узвар, пісний борщ, гарячі страви з відвареного гороху і квасолі, капусту, вареники з картоплею чи іншою пісною начинкою, смажену рибу, гречану кашу з пісною олією, голубці з пшоном, печений гарбуз, пироги з капустою, горохом, калиною, сухофруктами, коржі з маком і т.д.

Пироги змазують соняшниковою олією, солодкі - поливають медом. Гарячі страви доповнюють горіхами, яблуками, медом, іншими солодощами.

Вибір страв залежав від місцевих традицій і статку господарів. Але у будь-якому випадку кількість страв не повинна бути меншою за 12. У старовину сама підготовка до готування їжі враховувала число 12: вогонь у печі розпалювали дванадцятьма полінами, які запасали і сушили протягом 12 днів останнього, дванадцятого, місяця.

Дванадцять страв можуть бути символом 12 апостолів чи свідчити про побажання 12 щасливих місяців наступаючого року для всієї родини. Різдвяний Святвечір - це сімейне свято, коли вечеряти після першої зірки сідають усією родиною, щоб разом прожити наступний рік. Під час трапези не рекомендується вставати з-за столу. Вважається, що це свято не можна проводити на самоті.

З появою першої зірки накривають багатий, але пісний стіл. Святкову вечерю після молитви починають з куті, яка є основною різдвяною стравою. Господарка ставить кутю, яку всі куштують, зачерпуючи з однієї миски.

Справжню кутю готують із пшениці чи ячменю, додаючи родзинки, подрібнені горіхи, попередньо замочені в маковому молочці, мед. Макове молочко з розведеним медом додають у кутю безпосередньо перед їжею - якщо зробити це раніше, пшениця стане твердою і несмачною. Різдвяна трапеза неможлива також без узвара, приготованого із сухофруктів, зварених з медом.

С. Лаврентьєв

[ Рецепти різдвяної кухні ] [ ЗАСТЕЛЯЙТЕ СТОЛИ, ТА ВСЕ СКАТЕРКАМИ! ] [ Українська традиція різдвяної вечері ] [ 12 страв на Святий Вечір ] [ СИМВОЛИ СТРАВ СВЯТВЕЧІРНЬОГО СТОЛУ ] [ В дні посту ] [ ПАХНЕ ХАТА ПАСКАМИ... ] [ Рецепти пасок від Дарії ЦВЕК ]

[ Ніна Мацебула ГАЛУШКОВА ІСТОРІЯ ] [ ВАРИСЬ, ВАРИСЬ, БОРЩИКУ! Традиції української кухні в поєднанні з українським фольклором ] [ РЕКОРДИ І НЕЗВИЧАЙНІ ФАКТИ ЗІ СВІТУ ВАРЕНИКІВ ] [ Надя НАМУРЕН СМАЧНІ УКРАЇНСЬКІ ВАРЕНИКИ ] [ ЕНИКИ-БЕНИКИ ЇЛИ ВАРЕНИКИ ] [ ВАРІМО КАШУ, РОДИНО! ]

"Весела Абетка" - складова великого сайту "Українське життя в Севастополі".
Ідея та наповнення - Микола ВЛАДЗІМІРСЬКИЙ.